Prohloubit finanční gramotnost dětí formou zábavného učení si dali za cíl tvůrci projektu Zlatka.in.
Za podpory Raiffeisenbank pro malé školáky vytvořili interaktivní stránku s množstvím úloh a her, na které si děti rády udělají čas i o víkendu. Děti již na webu vyřešily přes 350 tisíc úkolů.
Zlatka.in vznikla s cílem rozvíjet finanční gramotnost žáků prvního a druhého stupně základních škol. Děti si prostřednictvím her a netradičně postavených úkolů osvojují základy hospodaření s penězi, dozví se také, jak fungují banky a jejich produkty, například platební karty či spotřebitelské úvěry.
Projekt Zlatka.in navazuje na úspěšné webové stránky Gramar.in, soustředící se na český jazyk, a především na Matika.in, kterou hojně navštěvují školáci nejen v České republice a na Slovensku, ale také v Maďarsku a ve Francii.
„Zlatka od svého spuštění před čtyřmi měsíci zaznamenala již přes 350 000 vyřešených úkolů, ze kterých bylo více než 290 000 splněno správně. Řešením úkolů už děti strávily více než 6 400 hodin. Zajímavostí je, že dle našich údajů děti při plnění úkolů nejméně chybují o víkendu. Důvodem může být i to, že nejsou pod tlakem jako ve škole a také si vybírají úlohy, které jim nejvíc jdou, a tudíž je i víc baví,“ vysvětluje Veronika Tomanová, spoluautorka webu Zlatka.in.
Stránka Zlatka.in nabízí kromě příkladů a her také pracovní listy a návody na učení finanční gramotnosti ve škole i doma. Stránku mohou využívat jak děti samotné, tak jejich rodiče a učitelé.
„Z našeho pohledu je finanční gramotnost důležitou součástí vzdělávání a nezbytností pro budoucí životy dětí. Velmi bychom si přáli, aby se rozšířily řady škol, které se do projektu zapojí a budou Zlatku aktivně využívat v rámci výuky,” říká Michalela Kuželová, ředitelka marketingové komunikace Raiffeisenbank.
Matika.in
- ČR, SR, Maďarsko, Francie
- délka od spuštění webu přes 2 roky
- > 7 400 000 vyřešených úloh
- > 5 800 000 správně vyřešených úloh
- > 174 000 hodin strávených řešením úloh
- Denně web navštíví přes 2 000 dětí, které vyřeší více než 10 000 úloh
- Měsíčně na webu Matika.in řeší úkoly přes 40 000 uživatelů
Gramar.in