e-news.cz - kurzy
Reklama

Chytré domácnosti: Od kutilova domu na tlačítko po umělou inteligenci

23.09.2018, Autor: Z tiskových zpráv

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Chytré domácnosti: Od kutilova domu na tlačítko po umělou inteligenci

O takzvaných chytrých domácnostech začali lidé přemýšlet již před několika desítkami let.

První chytrý dům vznikl v roce 1950, reálnější kontury však získal až o čtyřicet let později díky Microsoftu. Od přelomu tisíciletí šel vývoj v této oblasti rychle kupředu a jen v České republice tak dnes máme chytrých domácností kolem čtyř procent. Budoucnost pak podle odborníků do chytrých domů přinese hlavně ovládání hlasem a později také umělou inteligenci či virtuální realitu.
Od domu na tlačítko po první smart zařízení
Zatímco současné chytré domácnosti fungují na bázi jednotného systému, před téměř devadesáti lety měli lidé o fungování domu či bytu v budoucnosti jiné představy. Domnívali se totiž, že za ně za pár desetiletí budou domácí práce vykonávat více či méně humanoidní roboti. Na světové výstavě v Chicagu v roce 1933 byl dokonce představen robot pojmenovaný Alpha jako prototyp takového stroje. Vývoj však nakonec šel poněkud jiným směrem.
První chytrý dům v pravém slova smyslu se objevil v roce 1950 a postavil si ho americký kutil Emil Mathias. Dům známý jako Push Button Manor (doslova „panství na tlačítko“) uměl mimo jiné na stisknutí tlačítka spustit žaluzie a zavřít okna. V jeho kuchyni stál větrem poháněný mlýnek na kávu, elektrický systém kontroloval, zda jsou v noci zamčené všechny dveře a bylo v něm i kosmetické zrcátko, které se nasvítilo při každém použití šuplíku u toaletního stolku. O sedm let později se pak objevil další chytrý dům, tentokrát jako expozice v Disneylandu. Nabízel návštěvníkům pohled na většinu domácího zařízení vyrobenou z plastu, najít v něm šlo i hands-free telefon či chytrý dřez, který se dokázal snížit či zvýšit podle výškových potřeb uživatele. V roce 1966 poté spatřil světlo světa vynález jménem ECHO IV, jenž je považován za první smart zařízení. ECHO IV byla ohromná soustava vážící kolem 360 kilogramů, která dokázala monitorovat teplotu v domě a přes niž bylo možné zapínat a vypínat některé spotřebiče. Do prodeje se ale nikdy nedostala.
Dnešní chytré domácnosti zvyšují komfort a šetří energie
Snahy o automatizaci našich domovů pokračovaly i v 80. letech, kdy dorazily první programovatelné termostaty a rovněž domácí počítače, roku 1984 se pak oficiálně objevil i pojem „smart house“. V roce 1999 představil svou vizi chytrého domu rovněž Microsoft. Právě jeho představa se již příliš nelišila od toho, co v oblasti chytrých domácností známe i dnes. Dům měl být ovládán přes kapesní počítač Pocket PC, disponovat například chytrými zámky, ovladači osvětlení a vytápění, kamerovým bezpečnostním systémem, a dokonce i skenerem čárových kódů pro vytvoření nákupního seznamu. Bylo to poprvé, co nějaká společnost skutečně vystihla, kam budoucnost v této oblasti směřuje.
Opravdový rozmach v oblasti automatizovaných a chytrých domů pak nastal po nástupu nového milénia, kdy se tento koncept začal stávat čím dál populárnějším. Na vzestupu je i v současnosti, například jen v Evropě se počet chytrých domácností mezi lety 2014 a 2017 ztrojnásobil. V České republice drží chytré domácnosti momentálně čtyřprocentní podíl, zájem o ně se ale zvlášť mezi mladou generací zvyšuje a do pěti let by jich zde mohlo být až patnáct procent. Chytré domácnosti ovládané přes smartphone či tablet totiž svým uživatelům dokážou výrazně zvýšit komfort bydlení, navíc jsou dnes často zaměřené na úsporu energií. „Čím dál populárnějším řešením je propojení systémů vytápění se stínící technikou. Uživatelé díky tomu mohou naplno zužitkovat sluneční svit k prohřátí místnosti. Vytápění či chlazení regulované tímto způsobem může uživateli přinést ve výsledku výrazné finanční úspory,“ popisuje Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se zabývá produkcí garážových vrat a stínící techniky.Budoucnost patří ovládání hlasem, umělé inteligenci a virtuální realitě
Současné technologie v oblasti chytrých domů tak lidem umožňují řídit svou domácnost vzdáleně přes tablety či chytré telefony. Mohou si dopředu nastavit vytápění v místnostech, aby se z práce vrátili do vyhřátého obydlí, nebo v noci na dálku zhasnout světla v domě bez nutnosti obcházet všechny místnosti. Chytrá domácnost zároveň zvyšuje i bezpečnost. „Automatické zatahování a vytahování stínící techniky či její ovládání na dálku pomocí telefonu nebo tabletu navozuje dojem obývaného domu i v případě, že je majitel dlouhodobě na dovolené. Díky tomu tak může odradit potenciální zloděje,“ doplňuje Lubomír Valenta.
Uživatelský komfort však do budoucna půjde nejspíše ještě dál. V nejbližších letech lze očekávat rozšíření z hlediska dalších spotřebičů, které bude možné napojit na systém chytré domácnosti. Na významu do budoucna bude nabývat i ovládání chytrých technologií hlasem. To je patrné již dnes v případě chytrých telefonů. Systém chytré domácnosti by tak v budoucnu mohl z hlasu poznat i emoční rozpoložení uživatele a podle toho automaticky nastavit například úroveň osvětlení nebo zapnout relaxační hudbu. Velké naděje jsou vkládány též do vývoje umělé inteligence, která by umožnila aplikacím chytré domácnosti učit se podle preferencí obyvatel domu, čímž by se ještě více zautomatizovaly.
Ve vzdálenější budoucnosti – odhadem odborníků kolem roku 2050 – pak může chytrým domovům vládnout virtuální realita. Namísto současných speciálních brýlí by však lidé měli používat inteligentní kontaktní čočky. Virtuální realita díky nim umožní během okamžiku změnit například barvu stěn nebo styl bytových dekorací, a to dle preferencí každého jedince, takže každá osoba bude moci interiér vidět jinak. Dámy se zase budou moci spolehnout na nového pomocníka v podobě chytrého zrcadla, které ukáže, jak jim pasuje zvolený oděv, a to bez toho, aby si ho vůbec musely obléci. Odborníci zároveň zmiňují i chytré textilie, kupříkladu potahy postelí a gaučů, různé přehozy nebo peřiny se schopností změnit svou barvu, vzory či texturu.
Společnost LOMAX & Co
Historie firmy LOMAX sahá až do roku 1992, kdy nastartovala svoji činnost v oboru garážové a stínící techniky. V současnosti je největším českým výrobcem garážových vrat a předním výrobcem předokenních rolet a venkovních žaluzií. V roce 2017 firma úspěšně zavedla vlastní výrobu hliníkových vchodových dveří. Od vzniku společnosti je její vizí být významnou českou firmou, která se výrazně odlišuje od konkurence nejen svými výrobky a službami, ale také maximální péčí o zákazníky a zaměstnance. Předpokladem plnění vize je vysoká odbornost pracovníků, přesná výroba na CNC strojích s využitím nejmodernější techniky a renomovaní dodavatelé komponentů splňující normy a legislativu EU. Produkty LOMAX vynikají spolehlivostí, precizním zpracováním a nadstandardními zárukami.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Nejnovější trendy v oblasti e-commerce představí GECOM konference na Pražském hradě

12.02.2025, Autor: red

GECOM Global Ecommerce Congress - největší e-commerce konference v Česku proběhne 13. února v prostorách Pražského hradu v Martinickém paláci. Návštěvníky čeká vystoupení předních expertů z tohoto odvětví. Mezi potvrzenými speakery jsou například Martin Felcman (Productboard), Jiří Zima (Niceboy), Michal Vodák (Notino), František Strupl (Google) a Anastasya Kvasyuk (eBay), Mews, Shopsys, Heureka, Slevomat, DoDo, Notino a další. Celkově přes 50 speakrů na Global Ecommerce Congress 2025 představí klíčové trendy, inovace a strategie, které formují budoucnost e-commerce.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Lepší ochrana spotřebitelů a vyšší dostupnost internetu. Prezident podepsal novelu zákona o elektronických komunikacích

12.02.2025, Autor: red

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo novelu zákona o elektronických komunikacích, která posílí ochranu spotřebitelů a zjednoduší výstavbu internetových sítí v odlehlých místech. Novela rozšiřuje pravomoci Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který nově bude moci rozhodovat spory nejen o službách, jako jsou internet a telefonování, ale také o platbách za telefony nebo zařízení.

Co hýbe světem investicí, představí řečníci na GIS Global Investment Summitu 2025 na Pražském hradě

10.02.2025, Autor: Z blogosféry

GIS Global Investment Summit 2025 proběhne 12. února v prostorách Pražského hradu v Martinickém paláci. Událost přestaví komplexní program zaměřený na aktuální makroekonomické otázky, inovace ve světě investic a praktické strategie pro investory. Program zahrnuje témata od globální ekonomiky přes trading, dlouhodobé investování a alternativní aktiva až po investice do nemovitostí.

MPO podpoří inovace českých firem. V OP TAK je připraveno 1,5 miliardy korun 

05.02.2025, Autor: red

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo již III. výzvu aktivity Inovace z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Výzva je určena malým a středním podnikům, ale také malým společnostem se střední tržní kapitalizací, k získání podpory na produktovou a procesní inovaci.  Žádosti o podporu bude možné podávat od 18. února 2025 do 30. května 2025 prostřednictvím portálu ISKP2021+.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Tchajwanská společnost CTi Cable oznámila investici v Česku ve výši až 120 milionů korun

31.01.2025, Autor: Z blogosféry

Ching Tai Electric Wire & Cable (CTi Cable), přední tchajwanský výrobce vysokovýkonných kabelů a propojovacích řešení, oznámil svůj záměr investovat v Česku. Plánovaná investice ve výši až 120 milionů korun přinese více než 50 nových pracovních míst a zřízení vysoce automatizované výroby klíčových komponentů určených pro obory umělé inteligence, autonomních vozidel, letectví, průmyslové automatizace nebo medicíny.

DV Consulting spouští chytrý formulář Dáňa: Revoluce v podání daňového přiznání fyzických osob 

31.01.2025, Autor: red

Společnost DV Consulting, s.r.o., vedená certifikovaným daňovým poradcem Danielem Vladykou, dnes oznámila spuštění inovativní služby Chytrý formulář Dáňa. Tento online nástroj umožňuje rychlé a snadné vyplnění daňového přiznání, včetně přehledů na sociální a zdravotní pojištění. Formulář je určen všem, kteří chtějí mít daňové přiznání hotové během 10 minut, bez zbytečného stresu a bez potřeby hlubších znalostí daňové problematiky.

Kongresový boom v Česku: MICE turismus láká světové organizátory a přináší peníze do regionů

10.12.2024, Autor: Renáta Lucková

Česko se stává čím dál častěji vyhledávanou destinací pro mezinárodní kongresy a odborné akce. Láká nejen svou kvalitní infrastrukturou a bohatým kulturním dědictvím, ale i konkurenceschopnými cenami. Loni proběhlo v Česku přes 12 tisíc akcí, které navštívilo více než 1,2 milionu hostů. Kongresový a incentivní cestovní ruch (MICE) přivádí do země bonitní účastníky a přináší významné ekonomické benefity. Podporuje ubytovací a gastronomické služby, dopravu i místní podniky, čímž pozitivně ovlivňuje zaměstnanost a regionální rozvoj.  

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Jubilejní 15. ročník konference Hydrogen Days 2025 přivítá vodíkové experty z celého světa

29.11.2024, Autor: Z blogosféry

Experti z celého světa, kteří se zabývají vodíkovými technologiemi, a to od základního výzkumu a tvorbu praktických vodíkových aplikací, přes výrobu, dopravu a skladování vodíku, až po související evropské a národní strategie a legislativu, se na jaře příštího roku setkají v Praze. Ve dnech 19. – 21. března 2025 se totiž v české metropoli uskuteční jubilejní 15. ročník mezinárodní odborné konference s názvem Hydrogen Days 2025.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama