e-news.cz - kurzy
Reklama

České firmy mají zájem o jaderný projekt za půl bilionu korun

12.04.2018, Autor: Z tiskových zpráv

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
České firmy mají zájem o jaderný projekt za půl bilionu korun

Firmy z České republiky mají zájem o dodávání technologické infrastruktury Mezinárodnímu termojadernému experimentálnímu reaktoru (ITER) ve Francii.

Projekt pracuje s rozpočtem okolo osmnácti miliard eur, což z něj činí druhý nejdražší vědecký projekt (po Mezinárodní vesmírné stanici), a slouží k vytvoření energeticky využitelné kontrolované jaderné fúze.
Podílejí se na něm státy z celého světa, téměř 40 procent dodávek půjde z EU. Podílet na projektu se chce například inženýrská společnost DEL ze Žďáru nad Sázavou, která má jako jedna z mála českých firem reálné zkušenosti s dodáváním technologií pro jaderný výzkum a energetiku. České firmy ale mají bez vzájemné spolupráce jen malou šanci uspět ve velkých výběrových řízeních Evropské unie. Překážky tvoří složité zadávací podmínky i rozsah poptávaných technologií, kde jedna firma sama o sobě stěží zvládne dodat celé komplexní řešení.
Na vývoji experimentálního reaktoru ITER započatém v roce 2006 ve francouzském výzkumném středisku Caradache nedaleko Marseille se podílí Evropská unie společně s Japonskem, USA, Ruskem, Čínou, Jižní Koreou a Indií. Projekt s odhadovaným rozpočtem zhruba 18 miliard eur (v přepočtu zhruba 460 miliard korun) si v konečném důsledku klade za cíl vytvořit reálné podmínky pro možnost výroby elektrické energie z izotopů vodíku, který je např. obsažen i ve vodě, tedy bezemisně a z téměř neomezeného zdroje. Zažehnutí první fúze v ITER odborníci odhadují v roce 2025, dosažení plného fúzního výkonu o 10 let později. První demonstrační fúzní elektrárna (DEMO) by mohla spatřit světlo světa zhruba v polovině tohoto století.
Češi usilují o dodávání podpůrných systémů
Evropská unie na projektu participuje prostřednictvím organizační složky Rady Evropské unie zvané Fusion for Energy (F4E), která zajišťuje dodávky jednotlivých částí stavby prostřednictvím výběrových řízení. Díky nim o spolupráci usilují také české státní instituce a soukromé firmy, mezi které patří i inženýrská společnost DEL ze Žďáru nad Sázavou.
Projektu experimentálního reaktoru ITER jsme schopni poskytnout subdodávky pro podpůrné systémy reaktoru, konkrétně pro systém dálkové manipulace, soubor horkých komor, systém napájení nízkého napětí a pro řídící a databázový systém. Samozřejmostí jsou dodávky zařízení a komponent se seizmickou a radiační kvalifikací,“ vysvětluje Jiří Kabelka, ředitel společnosti DEL.
Poptávaná řešení jsou však natolik komplexní, že bez vzájemné spolupráce komerčních firem a výzkumných center prakticky nelze kritéria výběrových řízení samostatně splnit, ačkoliv jednotlivé firmy či instituce disponují unikátními dílčími technologiemi a know-how.
Vzhledem k tomu, že výběrová řízení vypisuje prostřednictvím organizace Fusion for Energy přímo Evropská unie, tvoří další překážku pro potenciální dodavatele také komplikované zadávací podmínky, včetně rozsáhlých požadavků na dokladování a prokazování kvalifikace, ale i následná složitá tendrová jednání,“ doplňuje Jiří Kabelka.
Kromě miliard můžeme získat i znalosti z vývoje
U současných jaderných elektráren je pro získávání energie využíváno štěpení těžkých jader. Fúzní reaktor pracuje na opačném principu, na principu slučování lehkých jader za současného uvolňování jaderné energie. Experimentální reaktor ITER slouží k vytvoření reálných podmínek kontrolované jaderné fúze, která zajistí dostatek elektrické energie budoucím generacím po celém světě. Výzkumných a vývojových prací na projektu ITER se prostřednictvím Euratomu již účastní Ústav fyziky plazmatu AV ČR a Centrum výzkumu Řež. Úspěšnou participací dalších českých firem či institucí na vývoji nového zdroje energie by si Česko zajistilo nejen přísun financí v řádu miliard korun, ale i možnost aplikovat v průmyslové praxi nejnovější vědecké poznatky.
Úspěšná participace na vývoji nového zdroje energie pro celé lidstvo by České republice vynesla status země se špičkovou technologickou úrovní, který je důležitým předpokladem pro spoluúčast na dalších velkých mezinárodních projektech. A české firmy by u toho neměly chybět,“ dodává Jiří Kabelka.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Nejnovější trendy v oblasti e-commerce představí GECOM konference na Pražském hradě

12.02.2025, Autor: red

GECOM Global Ecommerce Congress - největší e-commerce konference v Česku proběhne 13. února v prostorách Pražského hradu v Martinickém paláci. Návštěvníky čeká vystoupení předních expertů z tohoto odvětví. Mezi potvrzenými speakery jsou například Martin Felcman (Productboard), Jiří Zima (Niceboy), Michal Vodák (Notino), František Strupl (Google) a Anastasya Kvasyuk (eBay), Mews, Shopsys, Heureka, Slevomat, DoDo, Notino a další. Celkově přes 50 speakrů na Global Ecommerce Congress 2025 představí klíčové trendy, inovace a strategie, které formují budoucnost e-commerce.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Lepší ochrana spotřebitelů a vyšší dostupnost internetu. Prezident podepsal novelu zákona o elektronických komunikacích

12.02.2025, Autor: red

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo novelu zákona o elektronických komunikacích, která posílí ochranu spotřebitelů a zjednoduší výstavbu internetových sítí v odlehlých místech. Novela rozšiřuje pravomoci Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který nově bude moci rozhodovat spory nejen o službách, jako jsou internet a telefonování, ale také o platbách za telefony nebo zařízení.

Co hýbe světem investicí, představí řečníci na GIS Global Investment Summitu 2025 na Pražském hradě

10.02.2025, Autor: Z blogosféry

GIS Global Investment Summit 2025 proběhne 12. února v prostorách Pražského hradu v Martinickém paláci. Událost přestaví komplexní program zaměřený na aktuální makroekonomické otázky, inovace ve světě investic a praktické strategie pro investory. Program zahrnuje témata od globální ekonomiky přes trading, dlouhodobé investování a alternativní aktiva až po investice do nemovitostí.

MPO podpoří inovace českých firem. V OP TAK je připraveno 1,5 miliardy korun 

05.02.2025, Autor: red

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo již III. výzvu aktivity Inovace z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Výzva je určena malým a středním podnikům, ale také malým společnostem se střední tržní kapitalizací, k získání podpory na produktovou a procesní inovaci.  Žádosti o podporu bude možné podávat od 18. února 2025 do 30. května 2025 prostřednictvím portálu ISKP2021+.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Tchajwanská společnost CTi Cable oznámila investici v Česku ve výši až 120 milionů korun

31.01.2025, Autor: Z blogosféry

Ching Tai Electric Wire & Cable (CTi Cable), přední tchajwanský výrobce vysokovýkonných kabelů a propojovacích řešení, oznámil svůj záměr investovat v Česku. Plánovaná investice ve výši až 120 milionů korun přinese více než 50 nových pracovních míst a zřízení vysoce automatizované výroby klíčových komponentů určených pro obory umělé inteligence, autonomních vozidel, letectví, průmyslové automatizace nebo medicíny.

DV Consulting spouští chytrý formulář Dáňa: Revoluce v podání daňového přiznání fyzických osob 

31.01.2025, Autor: red

Společnost DV Consulting, s.r.o., vedená certifikovaným daňovým poradcem Danielem Vladykou, dnes oznámila spuštění inovativní služby Chytrý formulář Dáňa. Tento online nástroj umožňuje rychlé a snadné vyplnění daňového přiznání, včetně přehledů na sociální a zdravotní pojištění. Formulář je určen všem, kteří chtějí mít daňové přiznání hotové během 10 minut, bez zbytečného stresu a bez potřeby hlubších znalostí daňové problematiky.

Kongresový boom v Česku: MICE turismus láká světové organizátory a přináší peníze do regionů

10.12.2024, Autor: Renáta Lucková

Česko se stává čím dál častěji vyhledávanou destinací pro mezinárodní kongresy a odborné akce. Láká nejen svou kvalitní infrastrukturou a bohatým kulturním dědictvím, ale i konkurenceschopnými cenami. Loni proběhlo v Česku přes 12 tisíc akcí, které navštívilo více než 1,2 milionu hostů. Kongresový a incentivní cestovní ruch (MICE) přivádí do země bonitní účastníky a přináší významné ekonomické benefity. Podporuje ubytovací a gastronomické služby, dopravu i místní podniky, čímž pozitivně ovlivňuje zaměstnanost a regionální rozvoj.  

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Jubilejní 15. ročník konference Hydrogen Days 2025 přivítá vodíkové experty z celého světa

29.11.2024, Autor: Z blogosféry

Experti z celého světa, kteří se zabývají vodíkovými technologiemi, a to od základního výzkumu a tvorbu praktických vodíkových aplikací, přes výrobu, dopravu a skladování vodíku, až po související evropské a národní strategie a legislativu, se na jaře příštího roku setkají v Praze. Ve dnech 19. – 21. března 2025 se totiž v české metropoli uskuteční jubilejní 15. ročník mezinárodní odborné konference s názvem Hydrogen Days 2025.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama