e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o rozpočtovém určení daní

03.11.2023, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Recenze novely zákona o rozpočtovém určení daní

Autor: Zastupitelstvo Zlínského kraj

Datum předložení: 15. 9. 2023

Stanovisko vlády: neutrální

Hodnocení EM: 30%

Že mají kraje málo peněz, ví snad každý. Ne že by to lidi zas tak zajímalo, ale stěžovat si na nedostatek financí je u nás národním sportem číslo jedna. Mezi krajskými politiky lze čas od času dokonce zaslechnout názor, že krajská samospráva nemá smysl, pokud kraje nedostávají k výkonu svých pravomocí dostatek peněz.

Namísto toho, aby si spočítali, kolik peněz potřebují, a stát jim je poslal, musí si vybírat mezi tím, zda opraví silnice, nemocnice nebo školy. Dost možná to v nějakém ropném emirátu nějak podobně funguje, ale to už pak zase nebývá samospráva. 

Takový model nevyžaduje politiky, úplně stačí úředník, který všechno zprocesuje. Volení politici jsou naopak od toho, aby určili priority a rozhodli, kam se pošlou peníze teď, kam později nebo vůbec. Na voličích potom je, aby ve volbách zhodnotili, zda se jim výběr líbil, nebo dají přednost jiným politikům a prioritám. Jiná věc je, že voliči se často řídí něčím úplně jiným než výkony krajských zastupitelů. Třeba tím, zda jim někdo slíbí zrušení poplatků u lékaře. Dalším se zase líbí kouzelník, kterému stačí zavolat a zařídí úplně všechno včetně repatriačního letu z Izraele. 

Ale zpět k financování krajů. Řekněme si nejdříve, jak vlastně funguje. Kromě příspěvku na výkon státní správy v přenesené působnosti kraje, zdaleka největší část příjmů, více než 60%, tvoří státní dotace přímo určené ke konkrétnímu účelu. Jedná se o dotace z rozpočtu ministerstva školství, ale také práce a sociálních věcí nebo dopravy určené pro školy a školská zařízení zřizovaná kraji, na sociální služby, z kapitoly ministerstva dopravy jsou každoročně poskytovány peníze na úhradu ztráty ze závazku ve veřejné drážní dopravě nebo na opravy krajských silnic. 

Daňové příjmy, jež kraje získávají v rámci rozpočtového určení daní ze sdílených daní, tvoří jen okolo 30% jejich rozpočtu, přitom jsou to právě vlastní příjmy, co vyjadřují míru fiskální decentralizace a soběstačnosti krajů. A bývalo to ještě mnohem méně. K posílení daňových příjmů na úkor přijatých dotací došlo postupným navýšením procenta sdílených daní z 3,1% na současných 9,78%. Tato část z vybraných daní se mezi kraje rozdělí podle zákonem stanoveného klíče. A to je největší kámen úrazu. Platná metodika dělení vznikla v roce 2005 a neodráží současný stav.  

Stížnosti se týkají hlavně počtu obyvatel, kterých třeba jen ve Středočeském kraji od roku 2000 přibylo 300 tisíc, aniž by se to odrazilo na příjmech. Z analýzy financování krajů, kterou provedlo Sdružení místních samospráv České republiky, vyplývá, že současné dělení daňových výnosů mezi státem a kraji není ani systémové, ani spravedlivé. Neodráží počet obyvatel, rozlohu krajů ani míru strukturálních problémů. Kraje jsou různě velké, více či méně lidnaté, s různými náklady na dopravní obslužnost, ne každý má vlastní nemocnici, knihovnu, muzeum, domovy pro seniory atd.  

Změnu rozpočtového určení daní si Fialova vláda vetkla do programového prohlášení: „Změníme rozpočtové určení daní krajů na základě shody s Asociací krajů a navýšení celkové alokace.“ Sama ale nic nepředložila a ve sněmovně už leží sedm návrhů z jednotlivých krajů, které se často liší jen v detailech. Vláda k nim vydává neutrální stanovisko, ve skutečnosti je proti. Pokud se blíže podíváme na návrh Zlínského kraje, státní rozpočet by přišel ročně na 8 miliard.  „Takto významné finanční dopady na státní rozpočet nejsou v současné době podle názoru vlády možné.“ 

Pro všechny kraje s výjimkou Prahy, kde se navrhuje trochu odlišný koeficient, se má vycházet ze sedmi kritérií a jejich vzájemného poměru mezi kraji: územní rozlohy, počtu obyvatel, počtu studentů středních škol zřizovaných krajem, délky silnic ve správě kraje, počtu obcí ve správním obvodu kraje k výměře územní rozlohy kraje, tedy zda je kraj více městský nebo venkovský, počtu urgentních příjmů v nemocnicích zřizovaných krajem a výjezdových základen zdravotnické záchranné služby.  Trochu složité, že? Vláda si dokonce myslí, že to takhle nikdo nedokáže spočítat. 

Kamenem úrazu ale není ani tak nový systém rozdělení, jako zvýšení podílu krajů z vybraných daní na 10,8135 %. Jedině tak totiž nedojde k tomu, aby zvýšením podílu některých krajů nedošlo zároveň ke snížení výnosů pro jiné. Navýšení podílu ze sdílených daní by stálo 12 miliard, ale zlínský návrh do něj chce přenést i 4 miliardy, které kraje ročně čerpají jako dotaci od Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy silnic 2. a 3. tříd. Takový převod by byl fiskálně neutrální a vláda jej má tak jako tak v plánu. Dalších 8 miliard ale nemá kde vzít. 

Slabinou všech krajských pokusů o změnu RUD je, že přišly ve špatnou dobu. Rozpočty územních samospráv musí dýchat s rozpočtem státu, který je momentálně ve výdechu. O akutní potřebě posílit  krajské rozpočty nesvědčí ani hospodaření krajů. Na konci roku 2022 hospodařily s kladným saldem rozpočtu ve výši 7,7 mld. Kč.  Je sice pravda, že jim vláda slíbila přidat, ale tyhle sliby už nikdo nebere, zejména pak ministr financí, vážně. Pokud by hejtmani skutečně chtěli nové rozdělení daní a ne jen dál uzavírat dohody na cizí účet, měli přijít s rozpočtově neutrálním návrhem. 

Foto: Pixabay

Zdroj: Redakce EM


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Recenze novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

31.03.2025, Autor: swp, red

„Když odjedu z Brna od své rodiny do Prahy, nikdy nevím, kdy se vrátím," říká v médiích poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková. Není sama, na průtahy, nepředvídatelnost jednání a věčné obstrukce si stěžují i další poslankyně, kterým se nedaří skloubit práci ve sněmovně s rodinu. Přestože

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o povinném příspěvku na produkty spoření na stáří

04.02.2025, Autor: swp, red

Vládní důchodová reforma představuje klasickou frustrační kompozici ve stylu Járy Cimrmana. Lidem pracujícím v náročných profesích vláda slibovala dřívější odchod do penze. Nárok na předčasný důchod bez krácení měli mít lidé v povoláních zařazených do čtvrté a třetí kategorii rizik, což se týkalo zhruba 130 tisíc osob. Během projednávání zákona koalice na poslední chvíli couvla a okruh oprávněných osob zúžila na čtvrtou kategorii, což je zhruba 12 tisíc osob. Fázi očekávání vystřídala fáze zklamání.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o zemědělství

20.01.2025, Autor: swp, red

V některých zákonech je třeba číst mezi řádky, jinak by nedávaly smysl. Z tohoto ranku je i poslanecký návrh ministra zemědělství Výborného, spolupodepsaný koaličními poslanci a jednou poslankyní z řad Pirátů. Ti se ostatně holedbají, že to celé vymysleli. Do zákona o zemědělství autoři vkládají definici rodinných zemědělských hospodářství.

Recenze zákona o ochraně přírody a krajiny (Národní park Křivoklátsko) 

06.01.2025, Autor: swp, red

O možnosti prohlásit Chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko za národní park se mluví již mnoho let. Důvodem jsou vzácné listnaté lesy s velkou druhovou rozmanitostí a jedinečná příroda, která je domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Národní park Křivoklátsko má podle vládního návrhu zákona zabírat zhruba 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Rozprostírat by se měl jižně od Křivoklátu podél Berounky a velikostí by se příliš nelišil od Českého Švýcarska.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o obalech 

29.12.2024, Autor: swp, red

Cirkulární ekonomika, neboli oběhové hospodářství, je pilířem udržitelného rozvoje. Snaha o prodloužení životního cyklu výrobků a jejich navracení do oběhu je jistě záslužná, pokud se však sledování vytčeného cíle děje bez ohledu na vedlejší dopady, může být i ekologicky škodlivá.

Stavební legislativa se dále komplikuje, byty kvůli průtahům zdražují o stovky tisíc korun

13.12.2024, Autor: Z blogosféry

Povolit bytový dům připravený v souladu s platným územním plánem trvá v hlavním městě v průměru tři roky, výjimkou nejsou ani řízení trvající více než deset let. Nové byty jsou kvůli těmto průtahům dražší o stovky tisíc korun. Nic se na tomto tristním stavu nezmění nejméně další tři roky. Naopak situace bude ještě horší. Senátoři totiž schválili novelu nového stavebního zákona, která legislativu ještě více komplikuje. Stavebním úřadům umožňuje používat staré i nové systémy, navíc zavádí další přechodné lhůty. Stavební legislativní chaos se tím jen prohlubuje.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama