e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o náhradním výživném

24.07.2023, Autor: swp, red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Recenze novely zákona o náhradním výživném

Když se Smolíček nechá přemluvit a dveře otevře na úzkou škvírku, Jeskyňky tam strčí své bělounké dlouhé prsty, pak celou ruku a hups – už jsou ve světničce. Některé zákony fungují úplně stejně. Ukázkovým příkladem je zákon o náhradním výživném.

Pohádku o Smolíčkovi Pacholíčkovi známe všichni: „Jen dva prstíčky tam strčíme, jen se ohřejeme a hned zase půjdeme.“ Zhruba 15 let klepaly na vrátka sněmovny různé poslanecké nebo i vládní návrhy, které v různých verzích pracovaly s tím, že nezaopatřené děti, kterým jeden z rodičů (a přiznejme si, že v drtivé většině případů otec) neplatí výživné, potřebují nutně pomoc státu prostřednictvím náhradního výživného. 

Autor: vláda

Datum předložení: 30. 6. 2023

Hodnocení EM: 40%

Smolíček Poslaneček pokaždé odolal a návrh na podporu nebohých, polovičních sirotků zamítl. Až na Vánoce roku 2020 se mu dětiček zželelo, otevřel vrátka a dva promrzlé prstíčky byly uvnitř. Co konkrétně to znamenalo? Vlastně nic hrozného. Oproti většině předchozích návrhů je platná verze náhradního výživného mnohem skromnější. Nárok na náhradní výživné má oprávněná osoba, pokud k vymožení pohledávek na výživné probíhá exekuční řízení nebo řízení o soudním výkonu rozhodnutí. Stát tím deklaruje, že finanční pomoc poskytne pouze těm, kteří svou situaci sice řeší, avšak neúspěšně. Znáte to, všechna takhle řízení strašně dlouho trvají a děti musí jíst už dnes. 

Náhradní výživné se stanovuje jako rozdíl výše měsíční dávky výživného určené v exekučním titulu a částečného plnění (pokud k němu dochází) výživného v příslušném měsíci, nejvýše však ve výši 3000 Kč měsíčně. Jak vidno, částka to není rozhodně ohromující a při dnešních cenách s inflací v zádech z ní rozhodně nikdo nezbohatne. Symbolické dva prstíky můžeme vidět i v tom, že nárok na náhradní výživné zaniká nejpozději po dvou letech.  Dávku nyní pobírá cca 9 tisíc nezaopatřených dětí, které splňují podmínky nároku, čas určený zákonem se ale krátí a výživné vymáhat se stále nedaří. A tak nastal čas  škvírečku rozšířit a ručku strčit zase o kousek dál.

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje dobu čerpání dávky zdvojnásobit na čtyři roky. Ne že by snad dnes po dvou letech oprávněná osoba ztratila nárok, jen musí počkat čtyři měsíce od konce kalendářního měsíce, ve kterém nárok zanikl, a pak znovu prokazovat skutečný zájem o vymožení pohledávky, což je další běhání po soudech, exekutorech a hlavně na Úřad práce, kde již dnes neví, co dělat dřív.  Ministr Jurečka je toho chce ušetřit, což je celkem logické. Ve skutečnosti je ale spíš otázka, proč se časový limit rovnou neškrtne a výplata se nenaváže na skončení nezaopatřenosti dítěte. Stejně to tak dopadne, Jezinky už zpátečku nevezmou a jelen se pase bůhví kde. 

Podívejme se, jaké jsou či spíše historicky byly argumentu pro tak asociální postoj, jakým se nutně odmítání náhradního výživného jeví. Není přece sporu, že matkám samoživitelkám, v televizi nejraději ukazují ty se třemi dětmi, se nežije právě lehce, pokud na ně otec (mnohdy otcové) dětí kašle. Kupodivu jsou na prvním  místě námitky morálně etického charakteru. Náhradní výživné usnadňuje nezodpovědným lidem přehodit odpovědnost za své děti na stát. Místo zefektivnění procesu, v němž jsou dlužné alimenty vymáhány, máme systém, který podporuje jejich neplacení. Předstírat nemajetnost a docílit tím toho, že jsou trestní stíhání i exekuce zastaveny, není zas těžké. 

Ekonomický pohled: Výživné je soukromoprávní pohledávka. Osoba A dluží osobě B a stát je tu od toho, aby osobě B pomohl s vymožením pohledávky prostřednictvím soudů, exekucí a tak dál. V případě náhradního výživného si pohledávku (po skončení výplaty dávky) přebere na sebe. Otázka je, na koho se budeme skládat příště? Co když třeba nemajetný důchodce naletí podvodníkům a pošle jim své poslední peníze? Neměl by to stát uhradit a peníze vymáhat sám? Má přece spoustu času i více prostředků. Při schvalování zákona se hovořilo o vymožení pohledávek do 10%,  ale i to bude číslo značně nadsazené, pokud k nějakému vymáhání vůbec kdy dojde.  

Sociální rozměr: Jde nejen o matky samoživitelky, ale hlavně o děti, které logicky za své rodiče a zejména otce nemohou. Jenže i tahle stránka věci má svoje řešení. Máme celkem robustní sociální systém se spoustou dávek, mířících tam, kde jsou potřební. Jsou-li ohroženy základní potřeby ohrožené osoby, lze to řešit v režimu zákona o hmotné nouzi. Náhradní výživné, které tak trochu je a není sociální dávkou, neboť se přemění v soukromoprávní pohledávku, je zbytečně drahé a komplikované řešení. Kromě prodloužení doby, po kterou je možné ho čerpat, bude taky časem nutná valorizace, protože tři tisíce už nejsou, co bývaly. 

V roce 2022 se na náhradním výživném vyplatilo celkem 159,3 mil. Kč a s tím, jak bude stát „přebírat do péče“ stále více dětí, náklady porostou dál, v letech 2024 a 2025 mohou podle odhadu ministerstva práce činit 204 – 228 mil. Kč. Vládní ODS a TOP 09 tehdy zákon kritizovaly, dnes jej navrhují změkčit. Jana Venezuela Maláčová je jistě spokojena, přesně o to jí šlo, když navrhla náhradní výživné v minimalistické verzi. Kdo ale čekal, že na své zásady a principy bývalá opozice ve vládě přece jen tak rychle nezapomene, bude návrhem nutně zklamán.  

Foto: Pixabay

Zdroj: Redakce EM


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Recenze novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

31.03.2025, Autor: swp, red

„Když odjedu z Brna od své rodiny do Prahy, nikdy nevím, kdy se vrátím," říká v médiích poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková. Není sama, na průtahy, nepředvídatelnost jednání a věčné obstrukce si stěžují i další poslankyně, kterým se nedaří skloubit práci ve sněmovně s rodinu. Přestože

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o povinném příspěvku na produkty spoření na stáří

04.02.2025, Autor: swp, red

Vládní důchodová reforma představuje klasickou frustrační kompozici ve stylu Járy Cimrmana. Lidem pracujícím v náročných profesích vláda slibovala dřívější odchod do penze. Nárok na předčasný důchod bez krácení měli mít lidé v povoláních zařazených do čtvrté a třetí kategorii rizik, což se týkalo zhruba 130 tisíc osob. Během projednávání zákona koalice na poslední chvíli couvla a okruh oprávněných osob zúžila na čtvrtou kategorii, což je zhruba 12 tisíc osob. Fázi očekávání vystřídala fáze zklamání.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o zemědělství

20.01.2025, Autor: swp, red

V některých zákonech je třeba číst mezi řádky, jinak by nedávaly smysl. Z tohoto ranku je i poslanecký návrh ministra zemědělství Výborného, spolupodepsaný koaličními poslanci a jednou poslankyní z řad Pirátů. Ti se ostatně holedbají, že to celé vymysleli. Do zákona o zemědělství autoři vkládají definici rodinných zemědělských hospodářství.

Recenze zákona o ochraně přírody a krajiny (Národní park Křivoklátsko) 

06.01.2025, Autor: swp, red

O možnosti prohlásit Chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko za národní park se mluví již mnoho let. Důvodem jsou vzácné listnaté lesy s velkou druhovou rozmanitostí a jedinečná příroda, která je domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Národní park Křivoklátsko má podle vládního návrhu zákona zabírat zhruba 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Rozprostírat by se měl jižně od Křivoklátu podél Berounky a velikostí by se příliš nelišil od Českého Švýcarska.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Recenze novely zákona o obalech 

29.12.2024, Autor: swp, red

Cirkulární ekonomika, neboli oběhové hospodářství, je pilířem udržitelného rozvoje. Snaha o prodloužení životního cyklu výrobků a jejich navracení do oběhu je jistě záslužná, pokud se však sledování vytčeného cíle děje bez ohledu na vedlejší dopady, může být i ekologicky škodlivá.

Stavební legislativa se dále komplikuje, byty kvůli průtahům zdražují o stovky tisíc korun

13.12.2024, Autor: Z blogosféry

Povolit bytový dům připravený v souladu s platným územním plánem trvá v hlavním městě v průměru tři roky, výjimkou nejsou ani řízení trvající více než deset let. Nové byty jsou kvůli těmto průtahům dražší o stovky tisíc korun. Nic se na tomto tristním stavu nezmění nejméně další tři roky. Naopak situace bude ještě horší. Senátoři totiž schválili novelu nového stavebního zákona, která legislativu ještě více komplikuje. Stavebním úřadům umožňuje používat staré i nové systémy, navíc zavádí další přechodné lhůty. Stavební legislativní chaos se tím jen prohlubuje.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama