Datum předložení: 20. 2. 2023
Autor: vláda
Hodnocení EM: 50%
V politice dost často platí, že si nevybíráte mezi dobrou a špatnou možností, neboť na výběr je pouze špatná a ještě horší. Ani v takovém případě si ale nemůžete být jisti, která je která. Přesně tohle dilema nejspíš řešila vládní koalice, když se rozhodovala, zda a kdy předložit snížení valorizace důchodů, o níž každý soudný člověk a doufejme proto, že i Karel Havlíček nebo Alena Schillerová, musejí vědět, že je nereálná a pokud by zůstala v současné výši, uvede státní finance do ještě většího rozvratu, než momentálně jsou.
Vládní představitelé se nyní tváří, že si toho všimli teprve teď a v legislativní nouzi předložili návrh, který sníží zákonnou valorizaci průměrně o tisíc korun na důchodce a státnímu rozpočtu jen pro letošní rok uspoří zhruba 20 miliard, v roce příštím už by to bylo 50 miliard, o dalších letech nemluvě. Podle některých komentátorů si koalice vybrala správný čas na změnu, protože je po prezidentských volbách a do dalších voleb relativně daleko. Další návrhy na výdajové škrty a zvýšení příjmů nejspíš budou brzy následovat.
Z právního hlediska má však zvolený čas hned dva poměrně zásadní háčky. Využití legislativní nouze k rychlému schválení zákona musí splňovat zákonem o jednacím řádu a Ústavním soudem stanovené podmínky, což je v daném případě sporné. Mimořádná valorizace penzí v našich inflačních časech rozhodně není něčím neočekávaným jako třeba povodně. Kromě použití stavu legislativní nouze, je tu i další potíž: Snížení valorizací může být hodnoceno jako nepřípustný zásah do již nabytých práv a legitimního očekávání.
Zákon o důchodovém pojištění totiž stanovuje, že pokud rostou ceny o více než 5 procent, následuje přesně po pěti měsících mimořádná valorizace důchodů, a to nezávisle na řádné lednové valorizaci. Sleduje se přitom inflace meziměsíční a nikoli meziroční, která se nejčastěji objevuje v médiích. Zákonem stanovené podmínky mimořádné valorizace tedy již nastaly, vládou předložená novela zákona ale říká, že při zvýšení důchodů v mimořádném termínu v červnu 2023 se zákonem stanovené procentní výměry zvýšení důchodů nepoužijí.
Dle názoru předkladatele lze považovat za ústavně přípustné, aby prostor mezi vznikem rozhodné skutečnosti a vydáním nařízení vlády, popř. nabytím jeho účinnosti, byl využit k vydání zákonné úpravy, jejímž legitimním cílem je zmírnit rozpočtové dopady valorizace v mimořádném termínu. V tomto období prý nelze hovořit o silném legitimním očekávání a nelze hovořit ani o nabytých právech. Pravidla pro valorizaci (včetně úpravy výše zvýšení) lze tudíž v tomto období zákonem upravit. Tak určitě.
Jen za minulý rok navýšily valorizace výdaje státu na důchody podle zprávy Ministerstva práce zhruba o 28 mld. Kč. Není sporu o tom, že platný valorizační mechanismus je neudržitelný. V době růstu inflace a poklesu reálných mezd růst důchodů parametr reálné mzdy nebere v úvahu a důchody mzdy postupně dohánějí. Pokud bude inflace ještě nějakou dobu trvat, což není vyloučeno, může se stát, že důchodci budou jednoho krásného dne brát víc než pracující. To by nezvládla ani vláda včele s důchodci za životní jistoty.
Je sice hezké, že Fialova vláda nyní tahá za záchrannou brzdu, byla to však stejná vláda, která nechala valorizační expres nekontrolovaně rozjet a ještě se chlubila, jak důchody krásně rostou. Souběžně se snahou brzdit důchodový Titanic koalice absurdně tlačí zákon, který 150 tisícům učitelů zajistí plat na úrovni 130 procent hrubé mzdy, protože si to zaslouží. Také příspěvek na péči Jurečka hodlá zdvojnásobit a jeho další růst navázat „osvědčený“ valorizační mechanismus penzí. Když nikdo jiný, důchodci to jistě pochopí.
Nového prezidenta čeká hned v prvních dnech ve funkci nelehká výzva. Podepsat či nepodepsat, toť otázka. Koalice očekává, že jí nenechá ve štychu už jen proto, že zákon kvůli volbám nejspíš trochu pozdržela. Stále je tu však značné riziko, že Ústavní soud zákon zruší. Pro Petra Pavla by to nebyl zrovna hvězdný nástup do funkce. Podpořit vládu v nepopulárních, ale nutných krocích je bezva, jen pokud z toho nebude protiústavní blamáž. Vybrat si může mezi špatnou a ještě horší variantou. Teď jenom, která je která.
Foto: Pixabay
Zdroj: Redakce EM