Apogeo
Reklama

Komentář Radomíra Jáče k průzkumu ČSÚ o spotřebitelské a podnikatelské důvěře za letošní listopad

25.11.2023, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Komentář Radomíra Jáče k průzkumu ČSÚ o spotřebitelské a podnikatelské důvěře za letošní listopad

Důvěra v české ekonomice v listopadu mírně stoupla a dostala se tak na své tříměsíční maximum. Zlepšení se koncentrovalo do nálady mezi podnikateli, jež se s výjimkou průmyslu zlepšila ve všech sektorech podnikatelské sféry, především ale ve stavebnictví.

V případě spotřebitelů důvěra klesla ze svého tříměsíčního maxima, neboť domácnosti hůře hodnotí svou současnou finanční situaci a více se také obávají jejího vývoje v dalších dvanácti měsících. Listopadový průzkum signalizuje smíšený vývoj cenových očekávaní v české ekonomice: zejména v případě domácností se zřejmě projevují nejistoty ohledně toho, jak se budou vyvíjet například ceny energií a jak se vše projeví na jejich finanční situaci. Celková důvěra v tuzemské ekonomice v listopadu vzrostla na své tříměsíční maximum.

Nárůst důvěry v české ekonomice byl v říjnu tažen zlepšením důvěry mezi podnikateli, především ve stavebnictví a službách, v menší míře také v maloobchodě.

Spotřebitelé a také průmysl naopak v listopadovém průzkumu signalizují zhoršení nálady.

V průmyslu se indikátor důvěry mírně snížil ze svého několikaměsíčního maxima, jež bylo dosaženo v říjnu. Výrazně se zhoršilo očekávaní ohledně vývoje výrobní činnosti v příštích měsících a zhoršilo se hodnocení současné poptávka. Listopadový průzkum hlásí mírný pokles v očekávání vývoje prodejních cen v průmyslu pro příští tři měsíce, příslušný indikátor se vrátil na svou zářijovou úroveň, jež byla nejslabší od června 2020.

Ve službách se důvěra po poklesu v předchozích dvou měsících v listopadu zlepšila, což bylo taženo nárůstem optimismu ohledně očekávané poptávky do dalších měsíců a zlepšením očekávaní vývoje ekonomické situace. Indikátor očekávaného vývoje cen pro příští tři měsíce v sektoru služeb v listopadu vzrostl ze svého dvouletého minima a vrátil se na zářijovou úroveň a nachází se tak mírně nad dosavadním průměrem letošního roku.

V maloobchodu se celkový indikátor důvěry mírně zlepšil ze svého více než dvouletého minima, jež bylo vykázáno v říjnu. Listopadové zlepšení důvěry bylo taženo větším optimismem ohledně očekávaného vývoje celkové ekonomické situace v příštích šesti měsících. Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen pro příští tři měsíce v případě maloobchodu v listopadu klesl a indikátor cenového očekávání je tak nyní nejnižší od března 2020. V případě maloobchodu předpokládám, že se důvěra bude v dalších měsících spíše zlepšovat. Na náladu mezi spotřebiteli by měla pozitivně působit snižující se inflace, neboť pomalejší růst cenové hladiny povede ke zlepšení vývoje na straně reálných příjmů tuzemských domácností.

V případě stavebnictví důvěra v listopadu poměrně výrazně vzrostla, na nejsilnější úroveň od loňského prosince. Zhoršilo se hodnocení v zásadě u všem položek, tedy například u stávající poptávky, výrobní činnosti v uplynulých měsících a do dalších měsíců se zlepšila očekávání ohledně stavební činnosti a celkové ekonomické situace. Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen ve stavebnictví v listopadu mírně vzrostl ze svého více než dvouletého minima dosaženého v září, ukazatel cenových očekávání nicméně zůstal výrazně pod svým dosavadním letošním průměrem.

Na straně spotřebitelů se důvěra v listopadu zhoršila ze svého několikaměsíčního maxima, jež bylo vykázáno v říjnu. Zhoršilo se hodnocení stávající finanční situace a také očekávání v této oblasti pro příštích dvanáct měsíců. Indikátor očekávaného vývoje spotřebitelských cen v příštích dvanácti měsících v listopadu vzrostl na nejvyšší úroveň od letošního února. Nicméně, předpokládáme, že náladu mezi spotřebiteli bude v dalších měsících dále podporovat klesající inflace a její příznivý dopad na reálné příjmy domácností.

Listopadový průzkum hlásí zlepšení důvěry v české ekonomice, tahounem byla lepší nálada mezi podnikateli, jejíž zlepšení bylo patrné ve většině sektorů. Domácnosti zřejmě propadají nejistotám ohledně vývoje cen energií, což se projevilo v pesimismu ohledně jejich finanční situace a v nárůstu cenových očekávání.

Na průmyslu se zřejmě projevuje i nadále slabá situace v tomto sektoru napříč Evropou, listopadové zhoršení indikátoru důvěry bylo ovšem mírné a přišlo po velmi silném zlepšení důvěry, jež vykázal říjnový průzkum.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Foto: Pixabay

Zdroj: PR.Konektor


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Inflace v Česku – březen 2024

16.05.2024, Autor: Martin Švehla

Údaje o inflaci v ČR za březen potvrzují optimistický výhled: stejně, jako v únoru, i v březnu vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2 %. Aktuálně je tedy inflace v ČR na úrovni inflačního cíle ČNB. Otázkou je, zda je tak inflace plně pod kontrolou. To se bohužel v návaznosti na vývoj v předcházejících dvou letech s určitostí říci nedá.   

Spoření na důchod v daňově podporovaných produktech

16.05.2024, Autor: Z blogosféry

Plánovaná důchodová reforma počítá s postupným zhoršováním výpočtu starobního důchodu a poklesu náhradového poměru při odchodu do starobního důchodu. Vlastní spoření a investování na důchod bude ještě důležitější, než je tomu nyní. Zodpovědní občané si přitom mohou díky penzijnímu spoření snižovat daňový základ. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Inflace skokově narostla, důvod k panice to ale zatím není

14.05.2024, Autor: Z blogosféry

Tuzemské spotřebitelské ceny v průběhu dubna oproti předchozímu měsíci narostly o 0,7 %, což odpovídá meziroční inflaci na úrovni 2,9 %. Jedná se o citelně vyšší hodnotu, než očekával trh (2,4 %) i Česká národní banka (2,5 %). V bezprostřední reakci posiluje kurz české koruny z EUR/CZK 24,92 na EUR/CZK 24,84, což odráží přehodnocení tržního názoru směrem k vyšším tuzemským úrokovým sazbám.

Na českém trhu práce klid

12.05.2024, Autor: Z blogosféry

Tuzemská registrovaná míra nezaměstnanosti v dubnu podle očekávání klesla z březnových 3,9 na 3,7 %. Úřady práce evidovaly přibližně 280 tisíc uchazečů o zaměstnání, tedy o 8 tisíc méně než před měsícem a o 19 tisíc více než před rokem.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Maloobchod se utěšeně zotavuje

10.05.2024, Autor: Z blogosféry

Tržby českých maloobchodů v průběhu března vykázaly meziměsíční nárůst o 1,3 %, což odpovídá meziročnímu zvýšení o 6,1 %. Oproti tržnímu očekávání (2,8 %) se jedná o příjemné překvapení. Zároveň došlo k revizi únorového údaje směrem nahoru, a ten tak nově činí 2,5 namísto původně udávaných 1,6 %.

O práci při rodičovské dovolené je v Česku zájem. Alespoň částečný úvazek umožňuje méně než polovina zaměstnavatelů

10.05.2024, Autor: Z blogosféry

Jen 45 % žen na mateřské nebo rodičovské pracuje, přestože o minimálně částečný úvazek projevily zájem. Vyplývá to z průzkumu platformy Mumdoo a poradensko-technologické společnosti Deloitte z loňského září. Podle loňských statistik pečuje o děti do čtyř let věku v České republice přes 350 tisíc osob.

Investování do kryptoměn: Vše, co potřebujete vědět

09.05.2024, Autor: red

Bitcoin (BTC) , Ethereum (ETH) , Bitcoin Cash (BCH) , Litecoin (LTC) , Monero (XMR) , IOTA (MIOTA) — Kryptoměny jsou všude v médiích. Byly hlášeny velkolepé úspěchy a zisky sahající do milionů, ne-li miliard – ale je vhodné investovat do virtuálních peněz a jsou digitální měny novým finančním nástrojem?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

CETA: Dilema zdanění tichého vína

09.05.2024, Autor: red

V České republice se dlouhodobě vede diskuse o možnosti zdanění tichého vína. Tato problematika je zvláště aktuální v době ekonomické krize, kdy stát hledá možnosti jak zvýšit daňové příjmy. Jakékoliv zavádění nových daní by se však mělo opírat o podrobnou analýzu dopadů a zohlednit poznatky a zájmy všech přítomných stakeholderů, tak aby daň nebyla zbytečně nákladná nebo neefektivní.

Inflace v ČR

06.05.2024, Autor: Martin Švehla

Nebezpečný fenomén soustavného zdražování a nestability cen se jeví jako zvládnutý. Spotřebitelské ceny v ČR rostly dva měsíce po sobě tempem pouhá 2 %, což je inflace na úrovni cíle ČNB. Ta také zahájila již v prosinci 2023 snižování svých základních úrokových sazeb. Jsou to opatrné kroky, podporují však naději na brzké oživení české ekonomiky.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama