V Evropské Unii (EU) došlo letos v červenci meziměsíčně k nárůstu sezónně očištěného indexu produkce ve stavebním sektoru. Srovnatelná je poté i situace v eurozóně. V obou případech pak můžeme pozorovat ještě výraznější nárůst oproti stejnému období v roce 2021.
Z července na červen vzrostla produkce ve stavebnictví v členských státech EU průměrně o 0,2 %, v zemích eurozóny pak došlo k srovnatelnému růstu, a to o 0,3 %. Při pohledu na data z předchozího období, kdy z května na červen došlo k propadu okolo jednoho procenta, lze tedy nyní pozorovat obrat v trendu a mírné oživení evropského stavebnictví.
Kontrast Česka a Slovenska
Největší meziměsíční růst byl zaznamenán ve Španělsku, a to konkrétně o 6,7 %. K významnému zvýšení produkce ve stavebnictví pak došlo také v Maďarsku (5,7 %) a Slovensku (3,1 %). Naopak pokles můžeme sledovat v případech Rakouska a Slovinska, kde produkce ve stavebnictví poklesla shodně o 4,2 % nebo České republiky, která zaznamenala propad o 2,9 %.
Zdroj: Eurostat
Ve srovnání se statistikami z dubna 2021 pak EU i eurozóna zaznamenaly shodně meziroční nárůst o 1,3 %, respektive 1,5 %.
Trh se přizpůsobuje
Oproti hodnotám pozorovaných v předchozích dvou měsících, které byly negativně ovlivněny probíhající válkou na Ukrajině, pak můžeme pozorovat možná překvapivý mírný nárůst. Jedná se však o logický důsledek tržních procesů a substituování dovozu z Ukrajiny jinými dodavateli. Pozitivně může být celková nálada také ovlivněna vývojem války, kdy subjekty spoléhají na brzké budoucí zapojení ukrajinských zdrojů.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA