Dva dny volna spojené s Velikonocemi se nabízejí jako ideální příležitost k doplnění filmového vzdělání.
Tím spíš, když musíme být stejně víceméně doma.
Proto jsme připravili s analytiky Purple Trading seznam snímků s finanční tématikou, které by se vám třeba mohly líbit.
Chcete si odpočinout?
Pokud máte náladu na oddechovku, která se bude alespoň lehce opírat o prostředí byznysu a financí, zkuste sáhnout po některém z těchto filmů.
Vlk z Wallstreet, 2013, 180 minut, Netflix
Tato Scorseseho adaptace autobiografické předlohy Jordana Belforta nesmí chybět na žádném seznamu filmů s finanční tématikou. Kilogramy kokainu, nekonečné večírky, rychlá auta, ale také škody investorům ve výši 200 milionů dolarů a umístění na hledáčku FBI. I tak by se dal popsat vzestup a pád burzovního makléře Jordana Belforta, kterého bravurně hraje Leonardo DiCaprio.
Tip Štěpána Hájka, analytika Purple Trading
„Kinematografická lahůdka Martina Scorseseho je „must see“, ačkoliv burzovní námět zde splňuje pouze roli odrazového růstu pro celý příběh. Ukázka amerického kapitalismu v plné své kráse se svou sebestředností, to je film Vlk z Wall Street. Bizarní život Jordana Belforta je založen na pravdivém příběhu a například k potopení jachty, která byla postavena pro Coco Chanel, doopravdy došlo.“
Záměna, 1983, 111 minut, HBO Go
Co se stane, když si obchodník s nemovitostmi z prominentní rodiny prohodí život s pouličním podvodníčkem? Záměna je jedinou komedií v historii kinematografie, kvůli které byly pozměněny finanční regulace a vešlo v platnost tzv. „Eddie Murphy rule“, a to kvůli finální scéně s shortováním futures koncentrátu džusu na bázi zfalšovaných tržních informací. Což bylo až do zavedení tohoto pravidla zcela legální.
Záměnu doporučuje i Adam Dulovec, zakladatel Purple Trading Clubu
„I když se na televizi moc často nedívám (celodenní koukání do grafů mi stačí), tento film je mi hodně blízký. Poprvé jsem jej viděl někdy v 90. letech jako malý kluk, a i když mi bylo tehdy kolem 10 let, tak mi prostředí burzy nesmírně učarovalo. Dá se říct, že tento film je možná jedním z důvodů, kvůli kterým jsem si v dospělosti zvolil kariéru v prostředí tradingu.“
Je libo drama?
Jak jde o peníze, je to většinou spíše drama než komedie. Tady je výběr oceňovaných dramat, při kterých budou zásoby popcornu klesat rychleji než cena ropy na trhu postiženém koronavirem. Ostatně o začátcích ropného průmyslu je také jeden z filmů, který zde zmiňujeme.
Margin Call, 2011, 102 minut, Neflix
Hvězdně obsazený film z roku 2011, který byl za svůj scénář, částečně se opírající o realitu, nominován na Oscara. Děj začíná v momentě, kdy juniorský zaměstnanec investiční banky odhalí informace, které zcela jasně povedou ke krachu této banky. Následuje nekonečná noc plná vyhrocených jednání s managementem a snah o minimalizaci dopadů i za cenu neetických rozhodnutí. Poslední noc před krizí, která postihla finanční trhy v roce 2008.
Tip Štěpána Hájka, analytika Purple Trading
„Na burze neexistují přátelé a když i těm posledním prodáváte aktiva s nulovou hodnotou, abyste odvrátili svůj vlastní krach, jste rázem nepřítelem číslo jedna. Margin Call ukazuje, jak rychlý spád může mít finanční krize, a že když se kácí les, létají třísky.“
Až na krev, 2007, 158 minut, Netlix + HBO Go
Kalifornie, přelom 19. a 20. století, období, během kterého se do tohoto státu sjíždějí dobrodruzi s vidinou černého zlata prýštícího z jejich vlastního vrtu. Jedním z nich je také Daniel Plainview, který se z obyčejného horníka vypracuje až na ropného magnáta. Avšak za jakou cenu? Tento filmový skvost, který nasbíral více než 10 filmových cen (z toho Oscara za nejlepší herecký výkon v hlavní roli a kameru), se stal krátce po svém uvedení do kin právoplatným kultem. A uniknout by neměl ani vám, ať už vás zajímá počátek ropného průmyslu v USA, či ne.
Sázka na nejistotu (Big Short), 2015, 130 minut, Netflix
Může dvouhodinová lekce z “předkrizové” ekonomiky bavit i lidi světem financí nepolíbené? Je možné, aby si film, jehož hlavní zápletka se točí kolem splasknutí hypoteční bubliny v USA v roce 2008, užili i diváci odbornou terminologii neovládající? Tento hvězdami posetý spektákl a vysoká škola scénáristiky v jednom je důkazem toho, že to možné je. Ostatně, Sázka na nejistotu bývá označována za jeden z nejlepších počinů rozebírající příčiny finanční krize v roce 2008. A že nerozumíte finanční terminologii? Scéna s Margot Robbie ve vaně vám s tím pomůže.
Big Short doporučuje CEO Purple Trading David Varga
„Big Short je jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Nejen kvůli hvězdnému obsazení, ale také kvůli bravurní zápletce. Díky tomuto filmu jsem také získal na některé věci nový pohled. Například jsem si plně uvědomil, jak moc složité a netransparentní mohou být finanční instrumenty a jejich poskytovatelé. A to jen posílilo mé ambice vybudovat z Purple Trading co nejtransparentnějšího poskytovatele brokerských služeb.“
Wall Street, 1987, 126 minut, HBO Go
Pokud máte chuť na old school drama z osmdesátých let, plné šťavnatých hlášek, napětí a hvězdných hereckých výkonů, zkuste Wall Street od Olivera Stonea. Děj této klasiky se točí kolem mladého ambiciózního obchodníka, který je pro úspěch na Wall Street ochotný udělat cokoliv. Toho si všimne arogantní a bezohledný makléř (Michael Douglas) a vezme jej pod svá křídla, aby jej zasvětil do tajů insider tradingu. Diváci s alespoň nějakým podvědomím o fungování ekonomiky se budou vyžívat v detailech zákulisí Wall Street. Ti ostatní si odnesou zážitek v podobě hereckého koncertu, předváděného Michaelem Douglasem ve své top formě.
Tip Štěpána Hájka, analytika Purple Trading:
„Burzovní klasika, kterou by neměl minout nikdo, kdo se zajímá o svět financí. Film je naprostý evergreen z burzovního světa a ani s odstupem více jak třiceti let, se toho moc nezměnilo. Nikdo neví, kdy a kam trhy půjdou, a největší cenu stále mají informace. Gorden Geeko je dnes už kultovní postavou a stejně tak jeho hlášky, jako “peníze nikdy nespí”.“
A co třeba dokumenty?
Pokud jste milovníci přijímání informací ve formě dokumentárních filmů a seriálů a zároveň vás alespoň okrajově zajímá, o čem se to ti důležití páni v oblecích baví za uzavřenými dveřmi přepychových zasedaček, máme pro vás dobrou zprávu. Dokumentů na toto téma je opravdu hodně. My jsme pro vás vybrali tyto.
Špinavé Prachy, 2018-2020, 60 minut/díl, Netflix
Investigativních dokumentů, zaměřených na různá odvětví byznysu, bylo natočeno hodně. Tento dokumentární seriál od Netflixu však vyčnívá nad ostatními zejména svým širokým záběrem. Od skandálu kolem emisních filtrů automobilky Volkswagen, přes byznysové machinace Donalda Trumpa, až po praní špinavých peněz jihoamerických drogových kartelů. Pokud vás dokument zaujal a máte v plánu se na něj dívat, doporučujeme se zásobit očními kapkami. Tento dokument vám totiž pořádně otevře oči a hrozí tak jejich vysychání.
Bitcoin beyond the bubble, 2018, 35 minut, YouTube
Dokument, věnující se fenoménu nejznámější z kryptoměn na našem seznamu nemohl chybět. Jenže vybrat počin, který by byl stále aktuální to už bylo horší. Bitcoin beyond the bubble je 35minutová jednohubka, natočená v roce 2018, která na historickém kontextu ukazuje, proč by bitcoin mohl být dalším logickým evolučním krokem. Navíc ji najdete k přehrání i na youtube.
Finanční krize, 2010, 120 minut, Netflix
Pokud máte “krátký doutnák” a ze židle vás zvedne sebemenší podnět, tento tip raději přeskočte. Jestli to ale chcete riskovat a formou precizně naservírovaných informací se dozvědět, co stálo za krizí v roce 2008, „Finanční krize“ je tím nejlepším dokumentem, který byl na motivy tohoto ekonomického armagedonu kdy natočen.
Foto: Pixabay