Rozhovor s Karlem Postlerem, jednatelem a výkonným ředitelem Czechoslovak Business Credit s.r.o. (CSBC).
Karel Postler je jednatel a výkonný ředitel Czechoslovak Business Credit s.r.o. (CSBC), která poskytuje živnostníkům a malým a středním podnikům úvěry od 3 do 100 milionů korun. V CSBC jsou vnímaví k potřebám podnikatelů, sledují, jak se vyvíjí trh a celá ekonomika, takže dokážou svým klientům nejen správně poradit, ale vyřešit jejich finanční potřeby. Jsou si dobře vědomi, že právě živnostníci a malé a střední podniky jsou páteří ekonomiky, přitom velmi často mají ztížený přístup k financím.
„Statisticky roste počet podniků a živnostníků a je potřeba ocenit jejich chuť, nápady, vytrvalost, schopnost se poprat s řadou problémů, často nečekaných a neplánovaných. Umí si najít cestu k zajištění financování, navíc dnes mají velký výběr z možných řešení a aktivně s tím také pracují,“ říká Karel Postler.
Říkáte, že pomůžete, když nepomůže banka. Co konkrétně to znamená?
Je to tak. S oblibou říkáme, že nastupujeme do financování našich podnikatelů tam, kde banka ještě nemůže, nebo už nemůže. Banka u podnikatelských subjektů pracuje s čísly, finančními výkazy klienta a vyžaduje dodání řady podkladů, které potřebuje pro posouzení financování, definuje sadu podmínek, za kterých poskytne úvěr, a dále podmínky, které musí klient plnit v průběhu financování. Hlídá u dlužníka plnění různých ukazatelů apod. Schvalování úvěru je v bankách vícestupňové. To je v pořádku, to je bankovní práce, jejich úloha v silně regulovaném prostředí se striktním přístupem k řízení úvěrových rizik.
My si ale uvědomujeme, že v segmentu živnostníků a malých a středních podniků se „ve firemních číslech“ zhusta neodráží skutečné uvažování podnikatele, jeho záměry, zkušenost a získaný kapitál. Naším přístupem jdeme podnikatelům naproti, dokážeme vnímat i další souvislosti v jejich fungování. Jsme výrazně jednodušší a taky rychlejší v posuzování úvěrů než banky.
Jak se odlišujete od ostatních nebankovních poskytovatelů podnikatelského financování?
Chceme se odlišovat a daří se nám to. Cesta pro nás ale nevede v silné produktové nabídce ani v cenovém dumpingu, tím se rozumí prodej produktů pod jejich výrobní cenou. V první řadě se odlišujeme reakční dobou, protože obratem jsme schopni říct, zda financování poskytneme a za jakých podmínek, či neposkytneme a zdůvodníme proč. Dále požadavky na rozsah informací a podkladů pro posouzení, které nemáme přehnané a klienta tolik nezatěžují. Vysokou vnitřní standardizací jak při schvalování, tak ve smluvní dokumentaci CSBC pro klienty. Naše smlouvy jsou jednoduché, přehledné, bez skrytých ustanovení a odkazů na obchodní podmínky. Stavíme se férově k ukončení našeho financování, ať už z důvodu refinancování našeho úvěru, nebo mimořádného splacení úvěru. Koneckonců je to naše mise, že připravujeme klienty na přechod ke standardnímu bankovnímu financování. V neposlední řadě vidím odlišnost v situaci, kdy náš klient z nějaké vysvětlené příčiny klopýtne, například se opozdí se splátkou. To vždy rychle posoudíme, a pokud se nejedná o systémovou poruchu, zpravidla vyhovíme s pozdějším termínem úhrady bez okamžité aplikace sankcí, nezačneme s vymáháním apod. U nás chápeme rozmanitost situací, které podnikání přináší. Samozřejmě i u nás platí, že komunikace klienta s námi v těžkých časech je víc než důležitá. Jsem moc rád, že v CSBC držíme vysoký kreditní standard a férový přístup ke klientovi.
Zlepšilo se povědomí o nebankovním financování?
Na to není jednoduchá odpověď. Na trhu jsou desítky společností poskytujících podnikatelské financování, větších či menších, ale možná tisíce individuálních nebankovních zapůjčitelů. Proto neumím, a ani nechci, obecně hodnotit posun ve vnímání nebankovního financování. Ale z praxe vím, že nebankovní financování vstupuje čím dál víc do úvah podnikatelů při jejich finančním rozhodování a plánování. Má potenciál do budoucna, zejména v rychlosti a jednoduchosti řešení. Rozhodnutí zůstává vždy na klientovi, jeho finančním oddělení, nebo jeho poradci, aby posoudili podmínky a přístup k financování. Vážím si toho, že jsme srovnáváni jen s těmi kvalitními a slušnými profesionály.
Jste česká společnost se silným finančním zázemím pro financování projektů. Jaké produkty poskytujete svým klientům?
Poskytujeme podnikatelské úvěry od 3 do 100 milionů korun se splatností od 3 měsíců do 10 let. A to nejen na financování projektů, ale i na financování provozních potřeb podnikatelů.
Jak se vám letos daří?
Daří se nám ve všech sledovaných ukazatelích. Rosteme v objemu poskytnutých úvěrů, ziskovosti, tvorbě kapitálu, tvoříme minimum opravných položek a máme plně pod kontrolou náklady na riziko. To znamená, že naše úvěrové portfolio je zdravé, klienti nám řádně splácejí. Dosahujeme solidní návratnosti kapitálu, takže i naši investoři jsou spokojeni.
Máte nějaké novinky?
Rozšiřujeme náš obchodní tým, protože zdravě rosteme. A dále rozšiřujeme podnikatelské sektory, které systematicky oslovujeme, aby o nás věděli při řešení jejich finančních potřeb.
Jsou podle vás malé a střední firmy v dobré kondici?
Obecně jsou v dobré kondici. Statisticky roste počet podniků a živnostníků a je potřeba ocenit jejich chuť, nápady, vytrvalost, schopnost se poprat s řadou problémů, často nečekaných a neplánovaných. Umí si najít cestu k zajištění financování, navíc dnes mají velký výběr z možných řešení a aktivně s tím také pracují.
Jak na firmy dopadají zvýšené fixní náklady?
Jak na které a jak kdy. Ale ono se to týká všech kategorií nákladů. Jestli jsme se před chvílí bavili o rozhodování a řízení k tématu financování, to samé platí pro další náklady podnikatele. Samozřejmě platí, že pokud lze přenést zvýšené náklady na koncového zákazníka, nemá to takový negativní dopad na výsledek. Pokud to nastavené dodavatelsko-odběratelské vztahy neumožňují, je to obtížnější. Ale ne nemožné.
Jak jsme na tom podle vás s inflací?
To je spíš otázka na autority v ČNB. Samozřejmě vývoj inflace sledujeme, stejně jako naši klienti. Bereme ji v potaz při cenových rozhodnutích, protože inflace má vliv mimo jiné na celkové náklady na financování přes referenční úrokové sazby. Ale inflace jako taková není hlavní problém. Kvalitní a dobře připravený projekt lze schválit vždy, byť cena úvěru je při vyšší inflaci, resp. při vyšších úrokových sazbách vyšší.
Průmysl meziročně klesl a podobné je to i u jiných segmentů ekonomiky. Jak je to u vás?
Jsme finančníci a díváme se s dostatečným předstihem na vývoj ekonomiky. Naše úvěrové portfolio je pestré. Financujeme výrobní a obchodní firmy, zemědělce, developery a podnikatele v celé řadě odvětví. Vzhledem k našemu zaměření je diverzifikace portfolia zásadní. Přesto u žádného konkrétního odvětví nevidíme fatální propad s dopadem na schopnost splácet úvěry. Je to vždy o individuálním posouzení úvěruschopnosti konkrétního klienta. A jak jsem uvedl, rosteme ve všech sledovaných ukazatelích. Takže to asi děláme dobře.
Zlepšilo se v ČR tržní prostředí?
Ve své podstatě ano. Máme zde tržní ekonomiku a dochází ke kultivaci podnikatelského prostředí. Základy byly položeny. S následným rozvojem tržního prostředí však vnímám tendence vyosovat podstatu tržních mechanismů ve smyslu, že každý má právo být úspěšný a když se nedaří, bude tu stát, tj. daňový poplatník či dotační program, který to zhojí. Nechceme si připustit období půstu, očisty. Není to jen české téma, protože jsme součástí většího celku, Evropy. A soutěžíme se zbytkem světa.
Jak se díváte na investice do Green Dealu? Je to správná cesta?
Rozdíl vidím v přístupu. Správně motivovat versus nařídit. A opět, ČR jako součást evropského celku postupuje spíše direktivně, protože cítíme povinnost zachránit svět, i když nás to v konečném důsledku může poškodit, rozbořit nejen průmyslovou tradici Evropy. Ostatní vyspělé části světa to vnímají spíš jako logické vyústění situace a v čase upravují koncept a systematicky již léta investují do příslušných technologií.
Pro naše úvěrové podnikání v lokálních podmínkách to zatím nemá až tak zásadní vliv, ale víme o tom, sledujeme to a pracujeme s tím. Například při financování developerských projektů už zohledňujeme PENB (Průkaz energetické náročnosti budovy, pozn. red.), protože to má dopad na prodejní ceny v projektu, a tudíž schopnost splatit úvěr.
Jak podle vás mohou firmy přežít těžkou dobu?
Udržením si a rozvíjením toho, co umí nejlépe. A hlavně vydržet. Financování v různých formách se dá vždy zajistit.
Co vám v roce 2024 udělalo největší radost?
V soukromém životě mi dělá největší radost moje dcera. Její smích, pokroky a každý společně strávený okamžik jsou pro mne neocenitelné.
V práci mě těší každý klient, kterému dokážeme pomoci. Mít možnost přispět k jeho úspěchu a vidět, jak se naše spolupráce projevuje v jeho životě, je pro mne obrovským zadostiučiněním.
Děkuji za rozhovor.
Foto: Poskytnuto Karlem Postlerem
Autor: Renáta Lucková