Rozhovor s Jiřím Rusnokem, makroekonomem, expremiérem ČR, exguvernérem ČNB, poradcem představenstva Pojišťovny Allianz.
Jiří Rusnok je expremiér ČR, exguvernér ČNB, poradce představenstva Pojišťovny Allianz. Je makroekonom s velkým výhledem do současné české i světové ekonomiky.
„Globalizace nezmizí, ale vstupujeme do její nové etapy. Už to nebude idylická spolupráce napříč politickými a regionálními bloky, kterou jsme zažili cca od 90. let až do Covidu. Nyní budeme svědky mnohem silnějšího soupeření a napětí mezi nimi. Nicméně vzhledem k dnešním technologiím svět je a zůstane silně propojen a budou v něm i nadále existovat vzájemné závislosti (technologické, obchodní, environmentální),“ říká Jiří Rusnok.
Čínský start-up DeepSeek se svým novým AI jazykovým modelem vyvolal 27.1.2025 paniku na Wall Street a prudký pád akcií společností jako je Microsoft, Open AI, Nvidia a dalších. To bylo nejvíce v novodobé historii. Zbořil se tak díky Číně zavedený světový byznys model v odvětví vyspělých technologií?
To si nemyslím, počkal bych s hodnocením celé kauzy okolo DeepSeek alespoň několik měsíců. V tuto chvíli, myslím, máme ještě velmi neúplné informace.
Nedávno jste ve svém vstupu na konferenci Technologie průmyslu 4.0 a jejich dopad na trh práce na ČVUT mluvil o míře zadlužení států, které je srovnatelné s obdobím po II.světové válce. Co se s tím dá dělat a kam to může vézt?
Znamená to především, že se významně zmenšil manévrovací prostor pro aktivní opatření hospodářské politiky financované z veřejných zdrojů. Vlády zadlužených zemí musí vázat významnou část výdajů na obsluhu stávajícího dluhu. Zhoršuje se tak odolnost vůči geopolitickým a dalším šokům.
Jak se podle Vás změní světová ekonomika po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách?
Zvýší se geopolitické napětí ve světě, nastane další kolo obchodních válek a dále se zvýší nejistota na trzích.
Jsou cla správným řešením?
Zatím nás historie i ekonomická teorie učí, že bariéry obchodu v konečném důsledku vedou ke zhoršení situace pro všechny.
Je nápad uvedení bitcoinu do státních rezerv ČNB podle vás správný krok?
Považuji to za špatný nápad. Devizové rezervy centrální banky malé otevřené ekonomiky s vlastní měnou jsou jeden z klíčových nástrojů k plnění základního cíle centrální banky, tj. cenová a finanční stabilita. Pro tento účel rozhodně nejsou vhodná extrémně volatilní a riziková a málo likvidní aktiva jako např. bitcoin. Rizika spojená s jeho volatilitou jsou větší než tzv. diverzifikační přínos. Musíme si uvědomit, že devizové rezervy centrální banky představují velmi specifický typ portfolia. Jeho zvláštnost spočívá zejména v tom, že se de facto jedná o portfolio s nekonečným horizontem. Dále platí, že vzhledem k jeho
primárnímu účelu (nástroj měnové a případně i makroobezřetnostní politiky) musí
poskytovat vysokou míru likvidity a zachovávat relativně vysokou stabilitu své aktuální hodnoty. Primárním cílem tohoto zvláštního portfolia rozhodně nemá být tvorba zisku.
Je v této chvíli Green Deal dobrý nápad?
V současné podobě je nerealistický, bude muset být rozumně korigován. To, že musíme zatěžovat naši planetu svou činností co nejméně, je ovšem nepochybné.
Americké firmy stahují výrobu zpět do Ameriky. Je v tomto trendu EU konkurenceschopná?
V energeticky náročných odvětvích se současnými cenami energii EU není a nebude konkurenceschopná.
Je podle Vás konec globalizace?
Nikoliv, globalizace nezmizí, ale vstupujeme do její nové etapy. Už to nebude idylická spolupráce napříč politickými a regionálními bloky, kterou jsme zažili cca od 90. let až do Covidu. Nyní budeme svědky mnohem silnějšího soupeření a napětí mezi nimi. Nicméně vzhledem k dnešním technologiím svět je a zůstane silně propojen a budou v něm i nadále existovat vzájemné závislosti (technologické, obchodní, enviromentální).
Mnoho bohatých majoritních vlastníků velkých firem předává své vedení jiným. Jak je možné tento trend číst z ekonomického hlediska?
Pokud máme na mysli situaci v ČR, tak to vidím jako přirozený běh věcí. Pomalu odchází první zakladatelská generace a předává žezlo, ať už svým potomkům nebo prodává co bylo vytvořeno na trhu fúzí a akvizic.
Je reálné oživení české ekonomiky v letošním roce o 2,3 %, když okolní ekonomiky stagnují?
Není reálné a budeme rádi za růst okolo 1,5 %.
Myslíte, že přílet černých labutí je pro následující období vyčerpán?
Obávám se, že nejistota ve světě obecně roste, a tedy i pravděpodobnost materializace rizik vzrůstá. Proto heslem doby na všech úrovních je zvýšení odolnosti.
Jaký bude podle vás rok 2025?
Plný nejistot a napětí.
Děkuji za rozhovor.
Foto: Poskytnuto Jiřím Rusnokem
Autor: Renáta Lucková