Blížící se Vánoce a příchod nového roku jsou časem radosti, oslav a společných chvil s rodinou. Avšak, právě během tohoto období roste riziko nehod spojených s používáním svíček, prskavek a ohňostrojů, stejně jako úrazů na kluzkých chodnících nebo nečekané „ťukance“ na silnicích. ČSOB Pojišťovna proto varuje: dávejte na sebe i svůj majetek zvýšený pozor.
„Každý rok se setkáváme s pojistnými událostmi, které se týkají případů požárů vzniklých od adventních věnců, nebo úrazů způsobených neodborným zacházením s pyrotechnikou. Malá chvíle nepozornosti pak může způsobit vážné škody nebo ohrožení zdraví,“ říká Jan Řezníček, ředitel Odboru likvidací pojistných událostí ČSOB Pojišťovny.
Rizika, která číhají během svátků
Během svátků hasiči každoročně vyjíždějí k desítkám požárů, které vzniknou od zapálených svíček. „Jen za loňský rok došlo k celkem 953 „vánočním” požárům, z toho ve 158 případech byly příčinou požáru svíčky, prskavky nebo vánoční pyrotechnika. Požáry vánočních stromků řešili hasiči v 6 případech a požáry adventních věnců v 11 případech,” doplňuje loňské statistiky Lucie Pipiš, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR.
Zdravotníci pak ošetřují mnoho úrazů způsobených špatnou manipulací s pyrotechnikou nebo pády na ledových chodnících. Úrazy spojené s pyrotechnikou často končí vážnými poraněními rukou, obličeje nebo očí. Bohužel nejčastějšími pacienty jsou děti, které nemají dostatečný dohled.
5 základních rad, jak si užít svátky bezpečně
- Nikdy nenechávejte oheň bez dozoru. Ať už jde o svíčky, prskavky nebo krb, vždy mějte situaci pod kontrolou.
- Pyrotechniku kupujte pouze u ověřených prodejců. Dodržujte návod k použití a nikdy nepodceňujte riziko.
- Zabezpečte své děti i domácí mazlíčky. Děti by neměly manipulovat s ohněm nebo pyrotechnikou, mazlíčky pak chraňte před stresem z hlasitých oslav.
- Buďte opatrní na kluzkých chodnících a silnicích. Pád na ledě může mít vážné následky. Přizpůsobte chůzi a jízdu aktuálním podmínkám.
- Mějte po ruce hasicí přístroj nebo hasicí deku. Rychlá reakce může zabránit větším škodám.
Pojištění jako ochrana před nečekaným
Pro případ nečekaných událostí doporučuje ČSOB Pojišťovna sjednat si odpovídající pojištění úrazu, majetku či odpovědnosti. „Kombinace opatrnosti a dobrého pojištění je nejlepším způsobem, jak předejít svátečním nepříjemnostem,“ dodává Jan Řezníček z ČSOB Pojišťovny.
Užijte si svátky v klidu a bezpečí. Společně můžeme minimalizovat rizika a přivítat nový rok s úsměvem.
Praktické tipy a rady, jak předejít některým nešťastným událostem v období svátků
- Pro adventní věnec je důležité vybrat vhodné místo. Rozhodně otevřený oheň nedáváme k oknům do průvanu, blízko záclon, do těsné blízkosti sedaček či jiných textilií.
- Pokud na adventním věnci nejsou svíčky umístěné v misce z nehořlavého materiálu, který oddělí svíčku od dekorace a zachytí horký vosk, svíčky v žádném případě nezapalujme. Věnec s nezabezpečenými svíčkami ponechme pouze jako dekoraci.
- Horký olej na pánvi a jiné hořlavé kapaliny se nesmí hasit vodou, jinak může snadno dojít k výbuchu, rozšíření požáru na digestoř a kuchyňskou linku, případně popálení. Pokud se na pánvi vznítí potraviny, je nejlepší pánev zakrýt pokličkou, navlhčenou utěrkou nebo třeba plechem na pečení a oheň tak udusit, případně použít hasicí přístroj s náplní určenou speciálně na jedlý tuk. Před začátkem hašení je třeba vypnout přívod energie.
- Pro odpalování pyrotechnických předmětů zvolíme volná prostranství, neodpalujme je v uzavřených prostorech, v blízkosti aut a zástavby. I zbloudilá světlice může zapálit například obložení balkonu či jiné hořlavé materiály.
- Pyrotechnické předměty odpalujeme v dostatečné vzdálenosti od osob i zvířat, abychom zamezili zraněním nebo případnému poškození sluchu.
- Pokud zjistíme, že požár sami nemůžeme uhasit, zavoláme hasiče na tísňovou linku 150 nebo 112.
Foto: Pixabay
Zdroj: ČSOB