Zájem o hypotéky v Česku letos nepřestává, meziročně se stále zvětšuje zhruba na dvojnásobek.
Banky a stavební spořitelny během května poskytly hypoteční úvěry za 23,7 miliardy korun, což představuje meziměsíční nárůst o rovných osm procent. Meziročně je to o 92 procent více. Objem poskytnutých hypoték se tak dostal na nejvyšší úroveň od března 2022. Vyplývá to z aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA). Za celý loňský rok banky a stavební spořitelny poskytly 65 985 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 150 miliard korun, což bylo nejméně za posledních dvacet let.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v květnu dosáhl 20,1 miliardy korunpo dubnových 18,8 miliardy korun a poprvé od března 2022 překonal dvacetimiliardovou hranici.Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak byl 3,6 miliardy korun.
Počet nově poskytnutých hypoték v květnu činil 5543. I to je nejvyšší hodnota od března 2022, kdybanky a stavební spořitelny poskytly necelých 7,5 tisíce nových hypoték. Průměrný měsíční početnových hypoték se v loňském roce pohyboval mírně pod hranicí 3,4 tisíce, zatímco v roce 2020 činilkolem 6,7 tisíce a ve výjimečně silném roce 2021 pak dosahoval 9,5 tisíce.
Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů podle Hypomonitoru ČBA v květnu opět mírně klesla, když se dostala na 5,07 procenta z dubnových 5,1 procenta. Hypotéky tak sice zůstávají na nejnižší úrovni od přelomu let 2021 a 2022, jejich zlevňování ale zpomalilo tak výrazně, že se dá mluvit o stagnaci hypotečních sazeb. Z pohledu posledních dvou dekád ale zůstávají hypoteční sazby stále nadprůměrně vysoké. Na podobných či ještě mírně vyšších úrovních byly naposledy v letech 2008 a 2009.
Průměrná výše hypotéky v květnu vzrostla na 3,63 milionu korun a opět tak o něco posunula rekordní hodnotu. Překonala i dosavadní rekord z listopadu 2021, kdy průměrná výše hypotéky činila 3,46 milionu korun. Nejnižší úrovně dosáhla loni v lednu, kdy klesla až na 2,83 milionu korun. Tento růst umožňuje hlavně to, že klienti díky zmírnění limitů ze strany České národní banky (ČNB) dosáhnou na vyšší hypotéku. Vliv mají i vyšší ceny nemovitostí.
Zlevňování hypoték, které se ale v poslední době prakticky zastavilo, má pozitivní vliv na celý realitní trh. Ten je na klientech financujících koupi nemovitosti prostřednictvím hypotečního úvěru poměrně závislý, dlouhodobě tvoří většinu kupujících. Oživení pozorujeme i v Praze u nových bytů, kde poptávka v letošním roce vzrostla o desítky procent. Vzhledem k tomu, že ČNB snižuje základní úrokové sazby rychleji, než klesají ty hypoteční, prostor pro další výraznější zlevnění hypoték tu stále je. Doufejme, že ho banky co nejrychleji využijí a sníží hypoteční sazby ještě více. Nejen že získají nové klienty, ale pomohou tím zlepšit dostupnost vlastního bydlení.
Evžen Korec, Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
Foto: Pixabay
Zdroj: EKOSPOL a.s.