České stavebnictví v únoru navázal na lednový růst a také ve druhém měsíci roku stavební produkce meziročně vzrostla, podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) o 0,9 procenta. Tento růst ale výrazně zpomalil, v lednu totiž stavební produkce rostla o 8,2 procenta. Statistika je ale ovlivněná nízkou srovnávací základnou loňského roku. Za celý rok 2024 se české stavebnictví propadlo o 2,4 procenta.
Na začátku letošního roku se poměrně daří zahajovat nové byty. Jen v únoru stavební firmy v celém Česku zahájily 2607 bytů, což představuje meziroční nárůst o 40,1 procenta. Nejvíce nových bytů v rámci zcela nové výstavby se letos začalo stavět v hlavním městě, konkrétně 1477 bytů. Druhé místo stále drží Jihomoravský kraj s 605 zahájenými byty a třetí je Středočeský kraj, ve kterém statistici evidují 436 zahájených bytů. Naopak nejméně zahájených bytů je v Karlovarském kraji (84 bytů) a Ústeckém kraji (85 bytů).
Dokončovat rozestavěné byty zatím moc nejde. V únoru se v celém Česku dokončilo jen 1683 nových bytů, což je meziročně o 49,5 procenta méně. Výrazně se na tom podepsala situace v Praze, kde se během prvních dvou měsíců letošního roku dokončilo pouhých 76 bytů v rámci zcela nové výstavby. Hůře než hlavní město je na tom už jen Karlovarský kraj se 42 dokončenými byty. Ve Středočeském kraji, který ovládl tuhle statistiku, se během prvních dvou měsíců letošního roku dokončilo už 706 nových bytů.
Necelých osm desítek dokončených bytů je pro hlavní město tristní vizitka. To je tak nízké číslo, že než o bytové výstavbě bychom měli mluvit o bytové ne výstavbě. Zásadním způsobem se prohlubuje dlouhodobý nedostatek bytů, čímž se zvyšuje už tak velmi špatná dostupnost bydlení. Není možné, aby se v milionovém městě dokončilo za dva měsíce jen několik desítek nových bytů. Takové město se nejenže nerozvíjí, ale stagnuje a stává se z něj zatuchlý skanzen.
Příčin nedostačující bytové výstavby je více a nejen já je opakuji už dlouho. Od extrémně složité stavební legislativy, přes zastaralý a vyčerpaný územní plán až po silný odpor vůči jakékoliv výstavbě v sousedství. Dokud se tyto překážky negativně ovlivňující celé české stavebnictví neodvalí z cesty, můžeme na dostupné bydlení zapomenout. Se všemi důsledky z toho plynoucími.
Evžen Korec, Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
Foto: Pixabay
Zdroj: EKOSPOL a.s.