Apogeo
Reklama

Pro koho je devadesáti procentní hypotéka? Jaké jsou její výhody a nevýhody?

05.06.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Pro koho je devadesáti procentní hypotéka? Jaké jsou její výhody a nevýhody?

V současné době dosáhnou na devadesáti procentní hypotéku pouze lidé ve věku do 36 let. Starší zájemci o úvěr na bydlení si musí na pořízení vlastní nemovitosti našetřit minimálně pětinu z hodnoty nemovitosti. Přečtěte si, jaké jsou hlavní výhody a nevýhody 90% hypotéky.
Nemovitosti v Česku jsou rok od roku dražší. Kdo nyní uvažuje o financování vlastního bydlení hypotékou, musí si na jeho pořízení připravit mnohem více peněz z vlastních úspor. Od dubna letošního roku se navíc banky při poskytování hypoték řídí přísnějšími limity úvěrových ukazatelů, jejichž hranice určuje Česká národní banka. „V praxi dnes poskytovatelé hypoték pracují s trojicí úvěrových ukazatelů, a to LTV, DTI a DSTI. Současné nastavení hranic těchto ukazatelů mírně zvýhodňuje mladší zájemce o hypotéku do 36 let. Ti mohou při splnění všech podmínek banky dosáhnout až na 90% hypotéku. Na pořízení vlastního bydlení jim tedy stačí úspory ve výši 10 % hodnoty nemovitosti, doplňuje Veronika Hegrová z fintech startupu hyponamíru.cz.
Jak 90% hypotéka vypadá?
Banky poskytují hypotéky vždy oproti zástavě nemovitosti. Může se jednat například o kupovanou, rekonstruovanou nebo také vystavovanou nemovitost. V případě nesplacení poskytnutého úvěru má banka právo nemovitost prodat a uspokojit tak vzniklou pohledávku.
„Při vyřizování hypotéky banky vypočítají hodnotu ukazatele LTV, což je procentní poměr mezi výší sjednávaného úvěru a hodnotou zastavované nemovitosti. Pokud si tedy například potřebujete půjčit 6 milionů korun na koupi rodinného domu v hodnotě 8 milionů korun, bude hodnota tohoto ukazatele rovna 75 %. Od banky tedy budete potřebovat takzvanou 75% hypotéku a z vlastních zdrojů pokryjete zbývající čtvrtinu ceny nemovitosti,“ vypočítává Veronika Hegrová.
V případě, že máte na pořízení nemovitosti méně vlastních zdrojů, například jen 10 % hodnoty nemovitosti, budete žádat banku o 90% hypotéku. V současné době ji ovšem nezíská každý zájemce, ale pouze ti mladší. Na 90 % hodnoty nemovitosti mohou získat hypotéku pouze lidé do 36 let věku. Starší žadatelé mohou dosáhnout maximálně na 80% hypotéku.
Jaké jsou výhody 90% hypotéky?
Hlavní výhodou 90% hypotéky je, že na pořízení nemovitosti vám bude stačit méně vlastních úspor. Veronika Hegrová k tomu dodává: „Vlastní byt, dům či stavební pozemek mají vyšší šanci získat mladí lidé, kteří sice mají nižší úspory, ale stabilní a dostatečný příjem. Mladší žadatelé mají rovněž možnost zvolit si velmi dlouho dobu splatnosti hypotéky a snížit si tak výši její měsíční splátky.“
Nevýhody 90% hypotéky
Při úvahách o využití 90% hypotéky je potřeba zvážit i nevýhody. Hypotéka s 90% LTV má především vyšší úrokovou sazbu. Čím menší je totiž rozdíl mezi hodnotou zástavy a poskytnutým úvěrem, tím více se bance zvyšuje riziko kolísání hodnoty zastavené nemovitosti.
„Při sjednání 90% hypotéky bude také vyšší měsíční splátka úvěru. Vyplatí se tedy mít připravenou určitou finanční rezervu na horší časy či nutné opravy nemovitosti,“ dodává Veronika Hegrová.
Foto: Pixabay
Zdroj: Hyponamíru


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Regulace Airbnb v ČR: Hledání rovnováhy mezi turismem a bydlením

28.05.2025, Autor: red

Krátkodobé pronájmy přes platformy jako Airbnb jsou v Česku, zejména v Praze, stále rostoucím fenoménem. Zatímco přinášejí ekonomické výhody a podporují cestovní ruch, vyvolávají také otázky o dostupnosti bydlení a kvalitě života v centrech měst. Jak se k tomu staví stát a co přináší novinky jako systém e-Turista?

Termín daně z nemovitosti se blíží: Co musíme vědět v roce 2025?

24.05.2025, Autor: red

Blíží se 31. květen, klíčový termín pro zaplacení daně z nemovitosti. Pro miliony Čechů to znamená povinnost, která letos přichází s několika změnami – od nových koeficientů až po rostoucí příjmy obcí. Pojďme se podívat, co nás čeká a jak se na to připravit.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama

Příspěvek na bydlení: Podpora v tísni, nebo jen dočasná náplast?

23.05.2025, Autor: Josef Neštický

Příspěvek na bydlení je v Česku klíčovým nástrojem sociální pomoci, který má zajistit stovkám tisíc domácností zvládat rostoucí náklady na bydlení. Jaké jsou podmínky pro jeho získání a dokáže skutečně řešit hlubší problémy s dostupností bydlení? Pojďme se podívat, co za tímto systémem stojí a kam směřuje.

Španělsko versus Airbnb: Proč zmizelo 65 000 nabídek z trhu?

22.05.2025, Autor: red

Představte si, že plánujete dovolenou ve slunné Barceloně nebo na Mallorce. Otevřete Airbnb, hledáte útulný apartmán – a najednou zjistíte, že tisíce nabídek prostě zmizely. Přesně to se teď děje ve Španělsku, kde ministerstvo pro ochranu spotřebitelů zablokovalo více než 65 000 rekreačních pronájmů na této platformě. Co za tím stojí a jak to změní nejen španělský trh, ale i naše dovolenkové plány?

Hypoteční sazby po více než třech letech klesly pod pětiprocentní hranici, nejrychleji zlevňují tříleté fixace

16.05.2025, Autor: Z blogosféry

Hypoteční sazby po více než třech letech prolomily hranici pěti procent a dostaly se těsně pod ní. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu na začátku května klesla meziměsíčně o dalších pět bazických bodů na aktuálních 4,96 procenta. Pod pětiprocentní hranicí byly hypoteční sazby naposledy v dubnu 2022, kdy byly podle indexu 4,88 procenta.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Bydlení jen pro vyvolené: Kdo dnes skutečně dosáhne na byt?

12.05.2025, Autor: Z blogosféry

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.

Družstevní bydlení: Cesta k domovu bez hypotéky?

06.05.2025, Autor: Josef Neštický

Družstevní bydlení se v Česku vrací do hry. Nabízí dostupnější alternativu k hypotéce, ale je to skutečně tak jednoduché? Jak tento model funguje, komu vyhovuje a co znamená pro budoucnost bydlení?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Hypotéka pro OSVČ: Co musíte vědět v roce 2025, než podepíšete smlouvu

05.05.2025, Autor: Josef Neštický

S příchodem roku 2025 se podmínky pro získání hypotéky pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) změnily. Banky stále přistupují k těmto žádostem přísněji než k těm od zaměstnanců. Jaký je důvod, proč to OSVČ nemají vůbec jednoduché, a co pro ně znamenají nové regulace? Odpověď se skrývá nejen v legislativě, ale i v konkrétních nabídkách a nových možnostech, jak uspět.

Hypotéka bez akontace aneb jak na 100% financování nemovitosti

29.04.2025, Autor: Z blogosféry

Dostupnost vlastního bydlení se dlouhodobě zhoršuje, především kvůli rostoucím cenám nemovitostí. Pokud nemáte dostatek vlastních prostředků na zaplacení celé kupní ceny vybraného bytu či rodinného domu, nezbývá než využít úvěr. Banky však v současnosti neposkytují 100% hypotéky a při financování nemovitosti požadují i vlastní zdroje.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama