e-news.cz - kurzy
Reklama

Koupit nemovitost v zahraničí zvažuje čím dál víc Čechů

15.02.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Koupit nemovitost v zahraničí zvažuje čím dál víc Čechů

Dramatický růst cen nemovitostí spolu s obavou o znehodnocení peněz vinnou inflace vede stále větší počet Čechů k tomu, aby se poohlédli po investici do nemovitosti v zahraničí. Koupi nemovitosti v zahraničí zvažuje téměř třicet procent Čechů.

Vyplynulo to z aktuálního výzkumu Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) mezi lidmi ve věku 18–65 let s čistým příjmem domácnosti vyšším než šedesát tisíc korun.
Najít v České republice vhodnou rekreační nemovitost za příznivou cenu se pomalu stává hledáním příslovečné jehly v kupce sena, a tak se Češi obracejí do zahraničí. V rámci Evropské unie je totiž koupě nemovitosti stejně snadná jako doma. Koupit nemovitost mimo ČR zvažují v současné době 3 z 10 Čechů (v domácnostech s příjmem nad šedesát tisíc korun). Vlastnictví zahraniční nemovitosti přitom již dávno není otázkou společenské prestiže – tou je jen pro třináct procent dotázaných. „Většina dotazovaných – téměř šedesát procent – považuje nákup zahraniční nemovitosti za alternativu k ‚české chalupě‘, která jim umožní relaxovat ve vlastním v atraktivních zahraničních lokacích. A samozřejmě je to pohledem Čechů i dobrá investice, která slibuje v delším časovém horizontu zhodnocení vložených prostředků. Uvažuje tak padesát procent dotázaných,“ řekl Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.
„Úvěr ze stavebního spoření nelze podle zákona použít na financování nákupu nemovitosti v zahraničí. U stavebního spoření však není omezeno, jak střadatelé s naspořenými prostředky naloží. Většinou je nicméně využívají ke zvelebení svého bydlení – ať již trvalého, nebo i rekreačního. Úspory tak lze použít i na pořízení, úpravy nebo vybavení nemovitosti v zahraničí,“ uvedl Jiří Šedivý.
Vede Španělsko, Chorvatsko a Itálie
Růst cen českých nemovitostí nabral na rychlosti – podle dat Eurostatu, statistického úřadu Evropské unie, byl ke konci třetího čtvrtletí zaznamenán největší meziroční nárůst cen nemovitostí v EU právě v Česku (+22,0 %), které následuje Litva (+18,9 %), Estonsko (+17,3 %) a Nizozemsko (+16,8 %). Naopak nejpomaleji rostly ceny nemovitostí na Kypru (+2,2 %), v Itálii a Španělsku (po 4,2 %).
Nepřekvapí, že právě země slibující relax v teple a u moře se současně relativně nízkými cenami nemovitostí lákají podle výzkum AČSS Čechy k nákupům nejvíce. Mezi těmi, kteří o této koupi uvažují, je největší zájem o Španělsko (42 %, z toho 24 % o pevninskou část, 12 % o Kanárské ostrovy a 6 % o Mallorcu), následované Chorvatskem (36 %) a Itálií (33 %).
Od stavebka až k německé nemovitosti
„Kdysi jsem si pořídil menší startovací byt z úvěru ze stavebního spoření. Později, když jsem si mohl dovolit větší byt, jsem ten původní, pořízený ze stavebka, prodal. Uvažoval jsem, že volné peníze použiji k nákupu investičního bytu, ale v Česku se mi nepodařilo za danou hotovost nic rozumného pořídit. Podíval jsem se proto na realitní servery v okolních zemích a zjistil, že jsou zde k mání byty za stále příznivé ceny. Koupil jsem si tak místo chalupy víkendový byt v česko-německém příhraničí – jen na opačné straně hranic,“ říká Michal Prášek, který si pořídil byt na Budyšínsku v Německu.

Zdroj: Instant Research IPSOS

Zdroj: Instant Research IPSOS

Foto: Pixabay
Zdroj: AČSS


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Příspěvek na bydlení: Podpora v tísni, nebo jen dočasná náplast?

23.05.2025, Autor: Josef Neštický

Příspěvek na bydlení je v Česku klíčovým nástrojem sociální pomoci, který má zajistit stovkám tisíc domácností zvládat rostoucí náklady na bydlení. Jaké jsou podmínky pro jeho získání a dokáže skutečně řešit hlubší problémy s dostupností bydlení? Pojďme se podívat, co za tímto systémem stojí a kam směřuje.

Španělsko versus Airbnb: Proč zmizelo 65 000 nabídek z trhu?

22.05.2025, Autor: red

Představte si, že plánujete dovolenou ve slunné Barceloně nebo na Mallorce. Otevřete Airbnb, hledáte útulný apartmán – a najednou zjistíte, že tisíce nabídek prostě zmizely. Přesně to se teď děje ve Španělsku, kde ministerstvo pro ochranu spotřebitelů zablokovalo více než 65 000 rekreačních pronájmů na této platformě. Co za tím stojí a jak to změní nejen španělský trh, ale i naše dovolenkové plány?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Hypoteční sazby po více než třech letech klesly pod pětiprocentní hranici, nejrychleji zlevňují tříleté fixace

16.05.2025, Autor: Z blogosféry

Hypoteční sazby po více než třech letech prolomily hranici pěti procent a dostaly se těsně pod ní. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu na začátku května klesla meziměsíčně o dalších pět bazických bodů na aktuálních 4,96 procenta. Pod pětiprocentní hranicí byly hypoteční sazby naposledy v dubnu 2022, kdy byly podle indexu 4,88 procenta.

Bydlení jen pro vyvolené: Kdo dnes skutečně dosáhne na byt?

12.05.2025, Autor: Z blogosféry

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Družstevní bydlení: Cesta k domovu bez hypotéky?

06.05.2025, Autor: Josef Neštický

Družstevní bydlení se v Česku vrací do hry. Nabízí dostupnější alternativu k hypotéce, ale je to skutečně tak jednoduché? Jak tento model funguje, komu vyhovuje a co znamená pro budoucnost bydlení?

Hypotéka pro OSVČ: Co musíte vědět v roce 2025, než podepíšete smlouvu

05.05.2025, Autor: Josef Neštický

S příchodem roku 2025 se podmínky pro získání hypotéky pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) změnily. Banky stále přistupují k těmto žádostem přísněji než k těm od zaměstnanců. Jaký je důvod, proč to OSVČ nemají vůbec jednoduché, a co pro ně znamenají nové regulace? Odpověď se skrývá nejen v legislativě, ale i v konkrétních nabídkách a nových možnostech, jak uspět.

Hypotéka bez akontace aneb jak na 100% financování nemovitosti

29.04.2025, Autor: Z blogosféry

Dostupnost vlastního bydlení se dlouhodobě zhoršuje, především kvůli rostoucím cenám nemovitostí. Pokud nemáte dostatek vlastních prostředků na zaplacení celé kupní ceny vybraného bytu či rodinného domu, nezbývá než využít úvěr. Banky však v současnosti neposkytují 100% hypotéky a při financování nemovitosti požadují i vlastní zdroje.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Hypotéky zlevňují. Ale pomalu. Srovnali jsme nabídky bank v dubnu 2025

25.04.2025, Autor: Josef Neštický

Úrokové sazby u hypoték v Česku konečně klesají. Jenže kdo čekal návrat ke „trojkovým“ úrokům, bude zklamán. V dubnu 2025 se sazby drží kolem 4,5–5 % a rozdíly mezi bankami jsou výrazné. Komu se vyplatí přejít jinam? A co to znamená pro trh s bydlením?

Starší domy zlevňují, malé byty letí nahoru: Realitní trh v Česku pod tlakem světového napětí

23.04.2025, Autor: Z blogosféry

Aktuální obchodní spory mezi Spojenými státy a Evropskou unií, projevující se vzájemným zaváděním cel, mohou mít významný dopad na českou ekonomiku. Zvýšené inflační tlaky a zpomalení hospodářského růstu by mohly ovlivnit i trh s nemovitostmi a dostupnost hypotečních úvěrů.  Zavedení dovozních cel zvyšuje náklady na dovoz surovin a zboží, což se promítá do růstu cen a následně do inflace. 

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama