Apogeo
Reklama

Jak správně financovat první vlastní bydlení?

05.08.2021, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Jak správně financovat první vlastní bydlení?

Blíží se vám třicítka a už nechcete bydlet u rodičů nebo s kamarády v pronajatém bytě? Plánujete založit vlastní rodinu? Rozčilují vás rostoucí ceny pronájmů? V těchto situacích řada mladých lidí uvažuje o pořízení vlastního bytu nebo domu na hypotéku. Ukážeme vám, jak financovat první vlastní bydlení.


Pořídit si před třicítkou vlastní byt nebo rodinný dům na hypotéku má své výhody. Čím více času na splacení hypotéky máte, tím nižší bude vaše měsíční splátka. Například u třímilionové hypotéky se splatností 30 let vyjde při současných úrokových sazbách měsíční splátka na necelých 11 300 korun. Pokud máte na splacení stejné hypotéky o deset let méně, zaplatíte každý měsíc přibližně o 4 100 korun více. Kromě přijatelné měsíční splátky, která tolik nezatíží váš rozpočet, oceníte také to, že investujete do vlastního bydlení a díky růstu cen nemovitostí zhodnocujete svůj majetek.
Na bydlení začněte spořit co nejdříve
Na začátku pracovní kariéry mají lidé obvykle nižší výdělky a také méně vlastních úspor. „Právě nedostatek vlastních financí je často důvodem, proč mladí lidé odkládají pořízení první nemovitosti. Stoprocentní hypotéky jsou dnes již minulostí. Zájemci o hypotéku si musí připravit peníze nejen na dorovnání rozdílu mezi odhadní cenou nemovitosti a poskytnutou hypotékou, ale také na úhradu provize realitní kanceláře za zprostředkování nákupu nemovitosti,“ říká finanční specialistka Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.
Čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti byla v roce 2020 zrušena a kupující nyní například u nemovitosti za pět milionů korun ušetří rovných 200 tisíc korun. V ideálním případě by měli mít lidé naspořeno minimálně deset až patnáct procent z kupní ceny nemovitosti.
Výhody sjednání hypotéky ve třiceti letech:

  • Bydlíte ve vlastním
  • Hypotéku můžete splácet velmi dlouhou dobu
  • Nemusí vás trápit rostoucí ceny nájemného
  • Naučíte se hospodařit s penězi
  • Pomůže stavební spoření

Pokud nemůžete počítat s finanční podporou rodičů, nezbývá než začít co nejdříve po nástupu do prvního zaměstnání spořit. Volné peníze se při dnešních nízkých úrokových sazbách na spořicích účtech vyplatí odkládat na účet stavebního spoření. Kromě úroku máte při splnění podmínek stavebního spoření nárok i na státní příspěvek. Pro získání maximální státní podpory ve výši 2 000 korun ročně stačí měsíční vklad ve výši 1 700 korun. Za šest let pohodlně naspoříte přibližně 135 tisíc korun. V případě potřeby můžete využít i úvěr ze stavebního spoření, který může kompenzovat absenci vlastních peněz.
Státní hypotéka pro mladé
Pro mladší žadatele o hypotéku je velmi důležitý výběr „správné“ banky. Není žádným tajemstvím, že každá banka přistupuje k této skupině zájemcům o hypotéku trochu jinak. Například Česká spořitelna ve snaze oslovit mladší generaci přišla v roce 2019 s hypotékou na pořízení prvního bydlení. Od roku 2018 poskytuje stát půjčky na bydlení pro mladé. V loňském roce mohli mladí lidé do 36 let využít úvěrový program ze Státního fondu rozvoje bydlení. Tato takzvaná státní hypotéka pro mladé byla určena na koupi bytu, koupi nebo výstavbu rodinného domu nebo na modernizaci bydlení. O úvěr mohli žádat jak manželé, tak osoby žijící v registrovaném partnerství nebo jednotlivec do 36 let pečující o dítě do 15 let.
Úvěr ve výši maximálně dva miliony korun bylo možné získat v případě pořízení rodinného domu. V případě nákupu bytu bylo možné dosáhnout až na částku 1,2 milionu korun. Finanční prostředky z programu mohli využít i mladí lidé, kteří plánovali modernizaci obydlí. Výše úvěru se pohybovala od 30 tisíc do 300 tisíc korun. Pro rok 2019 bylo v programu vyčleněno 950 milionů korun.
Aktuální program Státního fondu podpory investic
V letošním roce spustil Státní fond podpory investic nový úvěrový program s názvem Vlastní bydlení. Manželé nebo registrovaní partneři do 40 let věku (pozn. nebo také jednotlivci do 40 let věku pečující o dítě do 15 let věku) mohou získat úvěr na výstavbu nového rodinného domu, koupi bytu či rodinného domu, koupi družstevního podílu v bytovém družstvu s právem nájmu družstevního bytu nebo modernizaci obydlí.
Na koupi bytu nebo družstevního podílu lze získat nejvýše dva miliony korun (pozn. nejvýše však devadesát procent sjednané ceny) a na pořízení rodinného domu výstavbou až 2,4 milionu korun (pozn. opět nejvýše 90 % nákladů na výstavbu nebo sjednané ceny). V případě modernizace obydlí je možné získat částku v rozmezí od 50 tisíc do 600 tisíc korun. Aktuální výše úrokové sazby je 1 %. Podrobnosti k tomuto státnímu úvěru a orientační výši splátky naleznete zde.
ČNB může zvýhodnit hypotéky pro mladé
Sněmovna letos v březnu schválila novelu, která dává centrální bance pravomoc zvýhodnit mladé žadatele o hypotéku do 36 let. „Těmto zájemcům o hypotéku může stanovit vyšší hranici úvěrových ukazatelů – v případě ukazatele LTV o 10procentních bodů. Pokud by tedy byl obecný limit LTV na trhu například osmdesát procent, mladí žadatelé do 36 let věku by mohli získat až 90procentní hypotéku. Upravovat může i limity ukazatelů DTI a DSTI (pozn. nyní tyto limity ČNB nestanovuje). U prvně jmenovaného ukazatele mohou mít vyšší hranici o jednoroční násobek čistých příjmů a u druhého o pět procentních bodů,“ dodává Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.
Foto + Zdroj: Hyponamiru.cz.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Termín daně z nemovitosti se blíží: Co musíme vědět v roce 2025?

24.05.2025, Autor: red

Blíží se 31. květen, klíčový termín pro zaplacení daně z nemovitosti. Pro miliony Čechů to znamená povinnost, která letos přichází s několika změnami – od nových koeficientů až po rostoucí příjmy obcí. Pojďme se podívat, co nás čeká a jak se na to připravit.

Příspěvek na bydlení: Podpora v tísni, nebo jen dočasná náplast?

23.05.2025, Autor: Josef Neštický

Příspěvek na bydlení je v Česku klíčovým nástrojem sociální pomoci, který má zajistit stovkám tisíc domácností zvládat rostoucí náklady na bydlení. Jaké jsou podmínky pro jeho získání a dokáže skutečně řešit hlubší problémy s dostupností bydlení? Pojďme se podívat, co za tímto systémem stojí a kam směřuje.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Španělsko versus Airbnb: Proč zmizelo 65 000 nabídek z trhu?

22.05.2025, Autor: red

Představte si, že plánujete dovolenou ve slunné Barceloně nebo na Mallorce. Otevřete Airbnb, hledáte útulný apartmán – a najednou zjistíte, že tisíce nabídek prostě zmizely. Přesně to se teď děje ve Španělsku, kde ministerstvo pro ochranu spotřebitelů zablokovalo více než 65 000 rekreačních pronájmů na této platformě. Co za tím stojí a jak to změní nejen španělský trh, ale i naše dovolenkové plány?

Hypoteční sazby po více než třech letech klesly pod pětiprocentní hranici, nejrychleji zlevňují tříleté fixace

16.05.2025, Autor: Z blogosféry

Hypoteční sazby po více než třech letech prolomily hranici pěti procent a dostaly se těsně pod ní. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu na začátku května klesla meziměsíčně o dalších pět bazických bodů na aktuálních 4,96 procenta. Pod pětiprocentní hranicí byly hypoteční sazby naposledy v dubnu 2022, kdy byly podle indexu 4,88 procenta.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Bydlení jen pro vyvolené: Kdo dnes skutečně dosáhne na byt?

12.05.2025, Autor: Z blogosféry

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.

Družstevní bydlení: Cesta k domovu bez hypotéky?

06.05.2025, Autor: Josef Neštický

Družstevní bydlení se v Česku vrací do hry. Nabízí dostupnější alternativu k hypotéce, ale je to skutečně tak jednoduché? Jak tento model funguje, komu vyhovuje a co znamená pro budoucnost bydlení?

Hypotéka pro OSVČ: Co musíte vědět v roce 2025, než podepíšete smlouvu

05.05.2025, Autor: Josef Neštický

S příchodem roku 2025 se podmínky pro získání hypotéky pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) změnily. Banky stále přistupují k těmto žádostem přísněji než k těm od zaměstnanců. Jaký je důvod, proč to OSVČ nemají vůbec jednoduché, a co pro ně znamenají nové regulace? Odpověď se skrývá nejen v legislativě, ale i v konkrétních nabídkách a nových možnostech, jak uspět.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Hypotéka bez akontace aneb jak na 100% financování nemovitosti

29.04.2025, Autor: Z blogosféry

Dostupnost vlastního bydlení se dlouhodobě zhoršuje, především kvůli rostoucím cenám nemovitostí. Pokud nemáte dostatek vlastních prostředků na zaplacení celé kupní ceny vybraného bytu či rodinného domu, nezbývá než využít úvěr. Banky však v současnosti neposkytují 100% hypotéky a při financování nemovitosti požadují i vlastní zdroje.

Hypotéky zlevňují. Ale pomalu. Srovnali jsme nabídky bank v dubnu 2025

25.04.2025, Autor: Josef Neštický

Úrokové sazby u hypoték v Česku konečně klesají. Jenže kdo čekal návrat ke „trojkovým“ úrokům, bude zklamán. V dubnu 2025 se sazby drží kolem 4,5–5 % a rozdíly mezi bankami jsou výrazné. Komu se vyplatí přejít jinam? A co to znamená pro trh s bydlením?

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama