e-news.cz - kurzy
Reklama

Hypoteční sazby se přibližují pětiprocentní hranici, po třech letech by ji mohly prolomit

11.03.2025, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Hypoteční sazby se přibližují pětiprocentní hranici, po třech letech by ji mohly prolomit

Hypoteční sazby se pomalu ale jistě přibližují pětiprocentní hranici. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu na začátku března klesla meziměsíčně o dalších šest bazických bodů na aktuálních 5,05 procenta.

Před rokem byla hypoteční sazba 5,62 procenta. Některé banky dokáží nabídnout ještě lepší úrokové sazby, hlavně u hypoték s tříletou fixací. Ta se podle Swiss Life Hypoindexu drží pod hranicí pěti procent už čtvrtý měsíc v řadě, pětiletá fixace pod ní klesla letos v březnu poprvé.

Měsíční splátka u průměrné hypotéky podle tohoto ukazatele opět o něco málo klesla. Za hypoteční úvěr na 3,5 milionu korun sjednaný na 80 procent odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let s aktuální hypoteční sazbou klient měsíčně zaplatí 20 555 korun. Za rok tak splátka této modelové hypotéky klesla zhruba o jeden tisíc korun. Oproti stejnému období roku 2023, kdy banky nabízely tuhle hypotéku za 6,37 procenta, domácnosti ušetří takřka tři tisíce korun měsíčně.

Kdo ale zcela jistě neušetří, jsou domácnosti, které si hypotéku fixovaly před pěti lety za mnohem příznivějších podmínek. Hypoteční sazby se tehdy běžně pohybovaly kolem dvou procent. Na takhle příznivé úroky mohou letos zapomenout. Budou muset jít o procentní body nahoru, což zvýší měsíční splátku o tisíce korun. Ročně za splátky hypotéky zaplatí až o desítky tisíc korun více. Pokud si taková domácnost nevytvořila dostatečné rezervy, bude mít velký problém.

Čekat na výraznější zlevnění hypoték nemá smysl. Ekonomická situace je hlavně kvůli hrozbě celních válek s USA naprosto neodhadnutelná. Pokud by celní válka opravdu vypukla, spustilo by to s největší pravděpodobností další kolo zvyšování inflace, což by negativně dopadlo i na úrokové sazby hypoték. Oddalování pořízení bytu se nevyplatí ani proto, že i letos budou zdražovat rychleji, než o kolik budou banky snižovat hypoteční sazby. Například u nových bytů v Praze očekávám nárůst ceny v průměru o sedm procent. Kupující tak v březnu ušetří stovky tisíc korun oproti tomu, kdyby koupi odložil až na konec roku.

Evžen Korec, Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

Foto: Pixabay

Zdroj: EKOSPOL a. s.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Vyplatí se investice do zateplení domu? 

03.06.2025, Autor: Josef Neštický

V době rostoucích cen energií a přísnějších ekologických požadavků se zateplení domů stává nejen cestou k úsporám, ale i nutností. Jak rychle se ale taková investice vrátí? A co brání tomu, aby se Česko proměnilo v zemi energeticky úsporných domovů?

Hypotéka vs. nájem: Co je výhodnější v roce 2025?

02.06.2025, Autor: Josef Neštický

Bydlení je jednou z největších životních výzev. Máme si vzít hypotéku a investovat do vlastního, nebo zůstat v nájmu a užívat si větší flexibility? Když se podíváme na aktuální data, odpověď není jednoznačná – záleží na vašich prioritách, finanční situaci a místě, kde žijete. Pojďme se na to podívat blíže.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Regulace Airbnb v ČR: Hledání rovnováhy mezi turismem a bydlením

28.05.2025, Autor: red

Krátkodobé pronájmy přes platformy jako Airbnb jsou v Česku, zejména v Praze, stále rostoucím fenoménem. Zatímco přinášejí ekonomické výhody a podporují cestovní ruch, vyvolávají také otázky o dostupnosti bydlení a kvalitě života v centrech měst. Jak se k tomu staví stát a co přináší novinky jako systém e-Turista?

Termín daně z nemovitosti se blíží: Co musíme vědět v roce 2025?

24.05.2025, Autor: red

Blíží se 31. květen, klíčový termín pro zaplacení daně z nemovitosti. Pro miliony Čechů to znamená povinnost, která letos přichází s několika změnami – od nových koeficientů až po rostoucí příjmy obcí. Pojďme se podívat, co nás čeká a jak se na to připravit.

Příspěvek na bydlení: Podpora v tísni, nebo jen dočasná náplast?

23.05.2025, Autor: Josef Neštický

Příspěvek na bydlení je v Česku klíčovým nástrojem sociální pomoci, který má zajistit stovkám tisíc domácností zvládat rostoucí náklady na bydlení. Jaké jsou podmínky pro jeho získání a dokáže skutečně řešit hlubší problémy s dostupností bydlení? Pojďme se podívat, co za tímto systémem stojí a kam směřuje.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Španělsko versus Airbnb: Proč zmizelo 65 000 nabídek z trhu?

22.05.2025, Autor: red

Představte si, že plánujete dovolenou ve slunné Barceloně nebo na Mallorce. Otevřete Airbnb, hledáte útulný apartmán – a najednou zjistíte, že tisíce nabídek prostě zmizely. Přesně to se teď děje ve Španělsku, kde ministerstvo pro ochranu spotřebitelů zablokovalo více než 65 000 rekreačních pronájmů na této platformě. Co za tím stojí a jak to změní nejen španělský trh, ale i naše dovolenkové plány?

Hypoteční sazby po více než třech letech klesly pod pětiprocentní hranici, nejrychleji zlevňují tříleté fixace

16.05.2025, Autor: Z blogosféry

Hypoteční sazby po více než třech letech prolomily hranici pěti procent a dostaly se těsně pod ní. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu na začátku května klesla meziměsíčně o dalších pět bazických bodů na aktuálních 4,96 procenta. Pod pětiprocentní hranicí byly hypoteční sazby naposledy v dubnu 2022, kdy byly podle indexu 4,88 procenta.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Bydlení jen pro vyvolené: Kdo dnes skutečně dosáhne na byt?

12.05.2025, Autor: Z blogosféry

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.

Družstevní bydlení: Cesta k domovu bez hypotéky?

06.05.2025, Autor: Josef Neštický

Družstevní bydlení se v Česku vrací do hry. Nabízí dostupnější alternativu k hypotéce, ale je to skutečně tak jednoduché? Jak tento model funguje, komu vyhovuje a co znamená pro budoucnost bydlení?

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama