Zájem o hypotéky zůstává na podzim velmi velký, objem poskytnutých hypoték v říjnu oproti září vzrostl o deset procent. Meziroční srovnání je ještě větší. Banky a stavební spořitelny v říjnu poskytly hypoteční úvěry za 26,35 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 64 procent. Vyplývá to z aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA). Za první polovinu letošního roku vzrostl objem poskytnutých hypoték meziročně o 80 procent na 117 miliard. Za celý loňský rok banky a stavební spořitelny poskytly 65 985 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 150 miliard korun, což bylo nejméně za posledních dvacet let.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v říjnu dosáhl 21,8 miliardy korun, to je po zářijových 19,7 miliardy nárůst. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak byl 4,6 miliardy korun.
Počet nově poskytnutých hypoték v říjnu činil 5757, což je o deset procent více než v září a o 40 procent více než v říjnu 2023. Průměrný měsíční počet nových hypoték se v loňském roce pohyboval mírně pod hranicí 3,4 tisíce, zatímco v roce 2020 činil kolem 6,7 tisíce a ve výjimečně silném roce 2021 pak dosahoval 9,5 tisíce.
Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů podle Hypomonitoru ČBA v říjnu nepatrně klesla ze zářijových 4,96 procenta na aktuálních 4,9 procenta. Průměrná hypoteční sazba tak zůstává už třetí měsíc v řadě těsně pod pětiprocentní hranicí. Z pohledu posledních dvou dekád zůstávají hypoteční sazby stále nadprůměrně vysoké. Na podobných či ještě mírně vyšších úrovních byly naposledy v letech 2008 a 2009.
Průměrná výše hypotéky v říjnu mírně vzrostla na 3,79 milionu korun. Nejnižší úrovně dosáhla loni v lednu, kdy klesla až na 2,83 milionu korun. Splátka hypotéky ve výši jednoho milionu korun s 30letou splatností se současnými úrokovými sazbami se podle ČBA pohybuje kolem 5,5 tisíce korun.
Vývoj hypotečního trhu ukazuje, že klienti reagují na sebemenší pokles hypotečních sazeb. Bydlení je jednou z mála věcí, kterou nelze odkládat do nekonečna. Proto se kupující nemovitostí, kteří je financují prostřednictvím hypotéky, spokojí s jakýmkoliv snížením hypotečních sazeb. Přesto ale stále trvá takzvaný Korcův hypoteční paradox upozorňující na to, že jsou hypotéky stále velmi drahé a mají velký prostor pro snížení. Většina bank určuje hypoteční sazby podle ceny peněz na mezibankovním trhu, přičemž ty letos klesly výrazněji než sazby hypoteční. Konkrétně tříletá mezibankovní sazba klesla z 3,8 procenta na začátku roku na aktuální tři procenta, podobný vývoj byl i u pětiletých mezibankovních fixací. Rozdíl mezi cenou peněz na mezibankovním trhu a výší hypotečních sazeb pak je riziková přirážka a zisk bank. Čím větší tento rozdíl je, tím větší zisk banky generují. Nemyslím si, že by si ho banky chtěly dobrovolně snižovat. V nejbližší době tak hypotéky výrazněji nezlevní.
Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
Foto: Pixabay
Zdroj: EKOSPOL a. s.