Apogeo
Reklama

Chystáte se na dřívější splacení hypotéky? Pospěšte si. Můžete tak ušetřit desetitisíce korun

25.07.2021, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Chystáte se na dřívější splacení hypotéky? Pospěšte si. Můžete tak ušetřit desetitisíce korun

Přišli jste k většímu obnosu peněz a plánujete splatit hypotéku? Stěhujete se a potřebujete prodat nemovitost financovanou hypotékou? V těchto případech budete řešit předčasné splacení hypotéky.
Ve sněmovně je aktuálně návrh na změnu v předčasném splacení hypotéky. Připravte se tak na to, že v budoucnu si možná za předčasné doplacení připlatíte. Pokud návrh projde, tak by se při dřívějším splacení hypotéky mohl účtovat poplatek až tři procenta ze splacené částky. A to může dělat i desítky tisíc korun navíc. Je nyní proto výhodné uvažovat o splacení hypotéky co nejdříve?
Jak aktuálně funguje dřívější splacení hypotéky?
Pokud splácíte hypotéku, kterou jste si sjednali po 1. prosinci roku 2016 nebo po tomto datu došlo k obnově fixní úrokové sazby, máte ze zákona právo tento úvěr celý nebo jeho část kdykoliv předčasně splatit. Banka vám v tomto případě může dát k úhradě pouze takzvané účelně vynaložené náklady, které přímo souvisí s předčasným splacením hypotéky. Podle výkladu České národní banky se jedná především o administrativní náklady. Banka po vás nemůže vyžadovat náhradu za nižší úrokové výnosy (ušlý zisk) nebo provize vyplacené zprostředkovateli za sjednání hypotečního úvěru. Podmínky předčasného splacení jsou podrobně popsány v úvěrové smlouvě a vyplatí se s nimi před podpisem smlouvy podrobně seznámit. Podmínky ale odkazují na zákon 257/2016 Sb = zákon o spotřebitelském úvěru, tj. kdy banka může účtovat účelně vynaložené náklady a kdy nikoliv.
Je nyní dobré uvažovat o dřívějším splacení hypotéky?
„Určitě ano. V současné době drtivá většina bank účtuje skutečně pouze administrativní poplatek ve výši několika stovek korun, tj. odchod mimo fixaci od banky se výrazně prodraží, pokud tato úprava projde. Kdo tedy může, ať neváhá a refinancuje ihned. Samozřejmě druhou možností je si refinancovat dopředně = nyní si zagarantovat současné podmínky, ale čerpat až k datu fixace, kdy jedna hypotéka vyplatí druhou. Pokud návrh projde. Tak si zatím netroufám odhadovat, kdy v praxi začne platit. Umím si ale představit od 1.1. 2022, možná o něco později,“ říká finanční specialistka Veronika Hegrová.
Předčasně můžete splácet i po částech
Pokud se vám podařilo naspořit větší sumu peněz, můžete ji využít k předčasnému splacení části hypotéky. Ze zákona máte možnost splatit každý rok během jednoho měsíce před výročím smlouvy zcela zdarma až čtvrtinu z celkové výše úvěru. Například u dvoumilionové hypotéky tedy můžete každý rok složit mimořádnou splátku ve výši 500 tisíc korun. Kdo se rozhodne předčasně splatit více než čtvrtinu hypotéky, musí počítat s poplatky. Banka po vás ovšem může i v tomto případě požadovat pouze zaplacení účelně vynaložených nákladů.
Hypotéka a prodej nemovitosti
Nejčastěji lidé řeší doplacení celé hypotéky při prodeji nemovitosti. Pokud se vám podaří načasovat prodej nemovitosti na konec fixace hypotéky, nezaplatíte za předčasné splacení hypotéky ani korunu navíc. Stačí pouze včas informovat banku o záměru splatit hypotéku a v průběhu tří měsíců před koncem fixace úrokové sazby celý úvěr doplatit.
Při doplacení hypotéky mimo období fixace z důvodu prodeje nemovitosti (po dvou letech od nabytí) vám banka může naúčtovat maximálně jedno procento z předčasně splacené částky, maximálně však padesát tisíc korun. V případě prodeje do dvou let od nabytí vám může banka ze zákona účtovat účelně vynaložené náklady, které nyní reguluje Česká národní banka. Dříve si banky účtovaly například i deset procent z předčasné splátky hypotéky, což značně ztěžovalo prodej nemovitosti zatížené hypotékou. Výše náhrady nákladů dnes nesmí být vyšší než zaplacené úroky za dobu od předčasného splacení hypotéky do konce sjednané doby fixace.
Převeďte hypotéku na nového majitele
Vaši hypotéku je možné převést na nového majitele, který od vás nemovitost kupuje. Ten musí mít nejen zájem převzít vaši hypotéku, ale také splnit všechny podmínky banky (např. musí mít dostatečný příjem, nesmí být v exekuci apod.). S bankami se dá domluvit i v případě, že jednu nemovitost s hypotékou prodáváte a současně jinou nemovitost na hypotéku kupujete.
Foto + Zdroj: Hyponamíru


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Termín daně z nemovitosti se blíží: Co musíme vědět v roce 2025?

24.05.2025, Autor: red

Blíží se 31. květen, klíčový termín pro zaplacení daně z nemovitosti. Pro miliony Čechů to znamená povinnost, která letos přichází s několika změnami – od nových koeficientů až po rostoucí příjmy obcí. Pojďme se podívat, co nás čeká a jak se na to připravit.

Příspěvek na bydlení: Podpora v tísni, nebo jen dočasná náplast?

23.05.2025, Autor: Josef Neštický

Příspěvek na bydlení je v Česku klíčovým nástrojem sociální pomoci, který má zajistit stovkám tisíc domácností zvládat rostoucí náklady na bydlení. Jaké jsou podmínky pro jeho získání a dokáže skutečně řešit hlubší problémy s dostupností bydlení? Pojďme se podívat, co za tímto systémem stojí a kam směřuje.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Španělsko versus Airbnb: Proč zmizelo 65 000 nabídek z trhu?

22.05.2025, Autor: red

Představte si, že plánujete dovolenou ve slunné Barceloně nebo na Mallorce. Otevřete Airbnb, hledáte útulný apartmán – a najednou zjistíte, že tisíce nabídek prostě zmizely. Přesně to se teď děje ve Španělsku, kde ministerstvo pro ochranu spotřebitelů zablokovalo více než 65 000 rekreačních pronájmů na této platformě. Co za tím stojí a jak to změní nejen španělský trh, ale i naše dovolenkové plány?

Hypoteční sazby po více než třech letech klesly pod pětiprocentní hranici, nejrychleji zlevňují tříleté fixace

16.05.2025, Autor: Z blogosféry

Hypoteční sazby po více než třech letech prolomily hranici pěti procent a dostaly se těsně pod ní. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu na začátku května klesla meziměsíčně o dalších pět bazických bodů na aktuálních 4,96 procenta. Pod pětiprocentní hranicí byly hypoteční sazby naposledy v dubnu 2022, kdy byly podle indexu 4,88 procenta.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Bydlení jen pro vyvolené: Kdo dnes skutečně dosáhne na byt?

12.05.2025, Autor: Z blogosféry

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.

Družstevní bydlení: Cesta k domovu bez hypotéky?

06.05.2025, Autor: Josef Neštický

Družstevní bydlení se v Česku vrací do hry. Nabízí dostupnější alternativu k hypotéce, ale je to skutečně tak jednoduché? Jak tento model funguje, komu vyhovuje a co znamená pro budoucnost bydlení?

Hypotéka pro OSVČ: Co musíte vědět v roce 2025, než podepíšete smlouvu

05.05.2025, Autor: Josef Neštický

S příchodem roku 2025 se podmínky pro získání hypotéky pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) změnily. Banky stále přistupují k těmto žádostem přísněji než k těm od zaměstnanců. Jaký je důvod, proč to OSVČ nemají vůbec jednoduché, a co pro ně znamenají nové regulace? Odpověď se skrývá nejen v legislativě, ale i v konkrétních nabídkách a nových možnostech, jak uspět.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Hypotéka bez akontace aneb jak na 100% financování nemovitosti

29.04.2025, Autor: Z blogosféry

Dostupnost vlastního bydlení se dlouhodobě zhoršuje, především kvůli rostoucím cenám nemovitostí. Pokud nemáte dostatek vlastních prostředků na zaplacení celé kupní ceny vybraného bytu či rodinného domu, nezbývá než využít úvěr. Banky však v současnosti neposkytují 100% hypotéky a při financování nemovitosti požadují i vlastní zdroje.

Hypotéky zlevňují. Ale pomalu. Srovnali jsme nabídky bank v dubnu 2025

25.04.2025, Autor: Josef Neštický

Úrokové sazby u hypoték v Česku konečně klesají. Jenže kdo čekal návrat ke „trojkovým“ úrokům, bude zklamán. V dubnu 2025 se sazby drží kolem 4,5–5 % a rozdíly mezi bankami jsou výrazné. Komu se vyplatí přejít jinam? A co to znamená pro trh s bydlením?

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama