e-news.cz - kurzy
Reklama

Chystáte se na dřívější splacení hypotéky? Pospěšte si. Můžete tak ušetřit desetitisíce korun

25.07.2021, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Chystáte se na dřívější splacení hypotéky? Pospěšte si. Můžete tak ušetřit desetitisíce korun

Přišli jste k většímu obnosu peněz a plánujete splatit hypotéku? Stěhujete se a potřebujete prodat nemovitost financovanou hypotékou? V těchto případech budete řešit předčasné splacení hypotéky.
Ve sněmovně je aktuálně návrh na změnu v předčasném splacení hypotéky. Připravte se tak na to, že v budoucnu si možná za předčasné doplacení připlatíte. Pokud návrh projde, tak by se při dřívějším splacení hypotéky mohl účtovat poplatek až tři procenta ze splacené částky. A to může dělat i desítky tisíc korun navíc. Je nyní proto výhodné uvažovat o splacení hypotéky co nejdříve?
Jak aktuálně funguje dřívější splacení hypotéky?
Pokud splácíte hypotéku, kterou jste si sjednali po 1. prosinci roku 2016 nebo po tomto datu došlo k obnově fixní úrokové sazby, máte ze zákona právo tento úvěr celý nebo jeho část kdykoliv předčasně splatit. Banka vám v tomto případě může dát k úhradě pouze takzvané účelně vynaložené náklady, které přímo souvisí s předčasným splacením hypotéky. Podle výkladu České národní banky se jedná především o administrativní náklady. Banka po vás nemůže vyžadovat náhradu za nižší úrokové výnosy (ušlý zisk) nebo provize vyplacené zprostředkovateli za sjednání hypotečního úvěru. Podmínky předčasného splacení jsou podrobně popsány v úvěrové smlouvě a vyplatí se s nimi před podpisem smlouvy podrobně seznámit. Podmínky ale odkazují na zákon 257/2016 Sb = zákon o spotřebitelském úvěru, tj. kdy banka může účtovat účelně vynaložené náklady a kdy nikoliv.
Je nyní dobré uvažovat o dřívějším splacení hypotéky?
„Určitě ano. V současné době drtivá většina bank účtuje skutečně pouze administrativní poplatek ve výši několika stovek korun, tj. odchod mimo fixaci od banky se výrazně prodraží, pokud tato úprava projde. Kdo tedy může, ať neváhá a refinancuje ihned. Samozřejmě druhou možností je si refinancovat dopředně = nyní si zagarantovat současné podmínky, ale čerpat až k datu fixace, kdy jedna hypotéka vyplatí druhou. Pokud návrh projde. Tak si zatím netroufám odhadovat, kdy v praxi začne platit. Umím si ale představit od 1.1. 2022, možná o něco později,“ říká finanční specialistka Veronika Hegrová.
Předčasně můžete splácet i po částech
Pokud se vám podařilo naspořit větší sumu peněz, můžete ji využít k předčasnému splacení části hypotéky. Ze zákona máte možnost splatit každý rok během jednoho měsíce před výročím smlouvy zcela zdarma až čtvrtinu z celkové výše úvěru. Například u dvoumilionové hypotéky tedy můžete každý rok složit mimořádnou splátku ve výši 500 tisíc korun. Kdo se rozhodne předčasně splatit více než čtvrtinu hypotéky, musí počítat s poplatky. Banka po vás ovšem může i v tomto případě požadovat pouze zaplacení účelně vynaložených nákladů.
Hypotéka a prodej nemovitosti
Nejčastěji lidé řeší doplacení celé hypotéky při prodeji nemovitosti. Pokud se vám podaří načasovat prodej nemovitosti na konec fixace hypotéky, nezaplatíte za předčasné splacení hypotéky ani korunu navíc. Stačí pouze včas informovat banku o záměru splatit hypotéku a v průběhu tří měsíců před koncem fixace úrokové sazby celý úvěr doplatit.
Při doplacení hypotéky mimo období fixace z důvodu prodeje nemovitosti (po dvou letech od nabytí) vám banka může naúčtovat maximálně jedno procento z předčasně splacené částky, maximálně však padesát tisíc korun. V případě prodeje do dvou let od nabytí vám může banka ze zákona účtovat účelně vynaložené náklady, které nyní reguluje Česká národní banka. Dříve si banky účtovaly například i deset procent z předčasné splátky hypotéky, což značně ztěžovalo prodej nemovitosti zatížené hypotékou. Výše náhrady nákladů dnes nesmí být vyšší než zaplacené úroky za dobu od předčasného splacení hypotéky do konce sjednané doby fixace.
Převeďte hypotéku na nového majitele
Vaši hypotéku je možné převést na nového majitele, který od vás nemovitost kupuje. Ten musí mít nejen zájem převzít vaši hypotéku, ale také splnit všechny podmínky banky (např. musí mít dostatečný příjem, nesmí být v exekuci apod.). S bankami se dá domluvit i v případě, že jednu nemovitost s hypotékou prodáváte a současně jinou nemovitost na hypotéku kupujete.
Foto + Zdroj: Hyponamíru


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Stavebnictví i v únoru pokračovalo v mírném růstu, v Praze se letos dokončilo jen 76 nových bytů

08.04.2025, Autor: Z blogosféry

České stavebnictví v únoru navázal na lednový růst a také ve druhém měsíci roku stavební produkce meziročně vzrostla, podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) o 0,9 procenta. Tento růst ale výrazně zpomalil, v lednu totiž stavební produkce rostla o 8,2 procenta. Statistika je ale ovlivněná nízkou srovnávací základnou loňského roku. Za celý rok 2024 se české stavebnictví propadlo o 2,4 procenta.

100% hypotéka: Jak koupit nemovitost bez vlastních úspor

31.03.2025, Autor: Z blogosféry

Ještě před rokem 2017 byly 100% hypotéky běžné. Banky financovaly celou kupní cenu nemovitosti, aniž by vyžadovaly vlastní zdroje. Je možné získat 100% hypotéku v roce 2025? Odpověď je jednoduchá: není.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Nová daňová úleva: Odpočet úroků i pro družstevní bydlení!

21.03.2025, Autor: red

Poslanecká sněmovna aktuálně projednává návrh zákona, který by mohl významně ovlivnit daňové odpočty spojené s bydlením. Tento návrh byl předložen 5. března 2025 během druhého čtení a usiluje o rozšíření možnosti odpočtu úroků z úvěrů na bytové potřeby i na úvěry bytových družstev. 

Kupní smlouva na byt: Na co si dát pozor, aby vám nehrozily problémy?

20.03.2025, Autor: Z blogosféry

Chystáte se koupit byt? Pak je kupní smlouva klíčovým dokumentem, který zajišťuje bezpečný a bezproblémový převod vlastnictví. Ať už kupujete byt pro sebe, nebo jako investici, je důležité vědět, co vše musí smlouva obsahovat a na co si dát pozor. Jaké náležitosti by neměly chybět ve správně sepsané smlouvě? A jak předejít možným komplikacím?

e-news.cz - kurzy
Reklama
Apogeo
Reklama

Výše vlastních úspor výrazně ovlivňuje celkové úroky u hypotéky

25.02.2025, Autor: Z blogosféry

Větší vlastní úspory při žádosti o hypotéku mohou výrazně snížit celkovou částku zaplacenou na úrocích a zároveň zlepšit šance na schválení úvěru. Banky vnímají vyšší vlastní podíl jako znak odpovědného hospodaření a nižšího rizika, což může vést k výhodnějším podmínkám.

e-news.cz - kurzy
Reklama