Apogeo
Reklama

Češi si loni rekordně půjčovali na bydlení. Průměrný úvěr poprvé překonal hranici milionu korun

30.03.2021, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Češi si loni rekordně půjčovali na bydlení. Průměrný úvěr poprvé překonal hranici milionu korun

Výše průměrného úvěru od stavebních spořitelen v loňském roce atakovala hranici 1,2 milionu korun. Jedná se o historické maximum, ještě nikdy totiž průměrná výše nepřesáhla milion korun.
Lidé si nejčastěji půjčovali na rekonstrukce, za výrazným nárůstem však stojí zejména vyšší ceny bydlení a omezená nabídka. Vloni bylo ve srovnání s rokem 2019 na prodej zhruba o deset procent méně nemovitostí.
Podle údajů Asociace českých stavebních spořitelen si Češi v loňském roce půjčovali na bydlení v průměru nejvíce peněz v historii. Průměrná hodnota nově poskytnutého úvěru stavební spořitelnou v České republice poprvé v historii překonala hranici milionu korun, když dosáhla 1 188 520 korun. Za jediný rok vzrostla o 309 tisíc korun.
Podle Jana Záhory, spoluzakladatele služby Nemo Report, která poskytuje informace o rizicích spojených s koupí nemovitostí, loňská data přesně odráží stav na realitním trhu. „Zájem o nemovitosti se sice zásadně nezvyšuje, dlouhodobě však zejména na trhu s rezidenčními nemovitostmi poptávka převyšuje nabídku, a to vytváří tlak na růst ceny. Lidé tak zkrátka potřebují více peněz a také si více půjčují, což se naplno ukázalo v loňském roce,“ uvedl. V úhrnu stavební spořitelny za loňský rok poskytly úvěry v objemu 65,4 miliardy korun. Ve srovnání s předchozím rokem to bylo o téměř třicet sedm procent více.
Z hlediska celkového počtu úvěrů naopak k příliš velké změně nedošlo, Češi jich vloni meziročně čerpali jen o 1,3 procenta více než v roce 2019. Konkrétně šlo o 55 005 úvěrů. „Lidé měli zájem o vyšší úvěry. Protože bydlení je podle jejich názoru i chování na trhu prioritou a nabídka je omezena, tlačí vysoká poptávka ceny bydlení nahoru. A významné ochlazení nepřineslo ani zpomalení ekonomiky,“ uvedl tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.
Vůbec nejčastěji si Češi v loňském roce v souvislosti s bydlením půjčovali na rekonstrukce. Na tento účel směřovalo celkem třicet pět procent všech úvěrů. Výrazné zaměření na rekonstrukce přitom potvrzují i konkrétní firmy. „Lidé se namísto nejistého cestování rozhodli investovat do bydlení. I přes překotný vývoj jsme tak zejména díky rekonstrukcím zaznamenali rekordní tržby. Týkalo se to zejména výměny garážových vrat a stínicí techniky. Vnímáme signály z trhu, že růst rekonstrukcí a modernizací by měl pokračovat i v letošním roce, a to na úkor novostaveb,“ potvrdil dosavadní trendy Petr Přichystal ze společnosti Lomax.
Druhým nejčastějším důvodem čerpání úvěru byla koupě nemovitosti, i zde přitom měla pandemie koronaviru určitý vliv. „Zejména pak poptávku po některých typech nemovitostí, jako jsou horské rekreační objekty nebo další nemovitosti určené k pronájmu. Trh se nevyvíjel ve všech regionech stejně a hodně záleželo i od typu nemovitosti. Větší zájem byl o chaty a chalupy, naopak hůře se prodávaly dražší nemovitosti,“ sdělil regionální ředitel společnosti Broker Trust Bohuslav Černý.
Větší investice do nemovitostí odvíjející se od jejich rostoucí ceny souvisí i s celkově menší možností výběru. Koncem loňského roku bylo totiž podle Černého nabízeno na prodej zhruba o deset procent méně nemovitostí než koncem roku předešlého. Tento faktor způsobuje, že se lidé při pořizování domu, bytu či pozemku rozhodují pod tlakem a neuváženě. V Česku se i proto ročně prodají problematické či rizikové nemovitosti v celkové hodnotě přibližně padesát miliard korun, což odpovídá zhruba třetině trhu. „Pokud si lidé takovou nemovitost zbrkle pořídí, mohou je potkat další neočekávané výdaje. Ve finále si tak mohou brát úvěr právě na ně,“ doplnil.
Podle odborníků lze přitom pokračování trendu růstu cen nemovitosti očekávat i letos. „Na bytovém trhu je dlouhodobě také malý počet transakcí. V tomto i příštím roce bude pokračovat trend zvyšující se poptávky po investičních bytech, což k růstu cen nemovitostí významně přispívá. Z hlediska bytové výstavby lze očekávat spíše stagnaci nebo jen mírný nárůst,“ uzavřel Záhora s tím, že se v důsledku toho významná část poptávky soustředí na takzvaný sekundární trh, tedy starší nemovitosti.
Foto: Pixabay
Zdroj: LESENSKY.CZ s.r.o.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Španělsko versus Airbnb: Proč zmizelo 65 000 nabídek z trhu?

22.05.2025, Autor: red

Představte si, že plánujete dovolenou ve slunné Barceloně nebo na Mallorce. Otevřete Airbnb, hledáte útulný apartmán – a najednou zjistíte, že tisíce nabídek prostě zmizely. Přesně to se teď děje ve Španělsku, kde ministerstvo pro ochranu spotřebitelů zablokovalo více než 65 000 rekreačních pronájmů na této platformě. Co za tím stojí a jak to změní nejen španělský trh, ale i naše dovolenkové plány?

Hypoteční sazby po více než třech letech klesly pod pětiprocentní hranici, nejrychleji zlevňují tříleté fixace

16.05.2025, Autor: Z blogosféry

Hypoteční sazby po více než třech letech prolomily hranici pěti procent a dostaly se těsně pod ní. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu na začátku května klesla meziměsíčně o dalších pět bazických bodů na aktuálních 4,96 procenta. Pod pětiprocentní hranicí byly hypoteční sazby naposledy v dubnu 2022, kdy byly podle indexu 4,88 procenta.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Bydlení jen pro vyvolené: Kdo dnes skutečně dosáhne na byt?

12.05.2025, Autor: Z blogosféry

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.

Družstevní bydlení: Cesta k domovu bez hypotéky?

06.05.2025, Autor: Josef Neštický

Družstevní bydlení se v Česku vrací do hry. Nabízí dostupnější alternativu k hypotéce, ale je to skutečně tak jednoduché? Jak tento model funguje, komu vyhovuje a co znamená pro budoucnost bydlení?

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Hypotéka pro OSVČ: Co musíte vědět v roce 2025, než podepíšete smlouvu

05.05.2025, Autor: Josef Neštický

S příchodem roku 2025 se podmínky pro získání hypotéky pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) změnily. Banky stále přistupují k těmto žádostem přísněji než k těm od zaměstnanců. Jaký je důvod, proč to OSVČ nemají vůbec jednoduché, a co pro ně znamenají nové regulace? Odpověď se skrývá nejen v legislativě, ale i v konkrétních nabídkách a nových možnostech, jak uspět.

Hypotéka bez akontace aneb jak na 100% financování nemovitosti

29.04.2025, Autor: Z blogosféry

Dostupnost vlastního bydlení se dlouhodobě zhoršuje, především kvůli rostoucím cenám nemovitostí. Pokud nemáte dostatek vlastních prostředků na zaplacení celé kupní ceny vybraného bytu či rodinného domu, nezbývá než využít úvěr. Banky však v současnosti neposkytují 100% hypotéky a při financování nemovitosti požadují i vlastní zdroje.

Hypotéky zlevňují. Ale pomalu. Srovnali jsme nabídky bank v dubnu 2025

25.04.2025, Autor: Josef Neštický

Úrokové sazby u hypoték v Česku konečně klesají. Jenže kdo čekal návrat ke „trojkovým“ úrokům, bude zklamán. V dubnu 2025 se sazby drží kolem 4,5–5 % a rozdíly mezi bankami jsou výrazné. Komu se vyplatí přejít jinam? A co to znamená pro trh s bydlením?

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Starší domy zlevňují, malé byty letí nahoru: Realitní trh v Česku pod tlakem světového napětí

23.04.2025, Autor: Z blogosféry

Aktuální obchodní spory mezi Spojenými státy a Evropskou unií, projevující se vzájemným zaváděním cel, mohou mít významný dopad na českou ekonomiku. Zvýšené inflační tlaky a zpomalení hospodářského růstu by mohly ovlivnit i trh s nemovitostmi a dostupnost hypotečních úvěrů.  Zavedení dovozních cel zvyšuje náklady na dovoz surovin a zboží, což se promítá do růstu cen a následně do inflace. 

Příchod jara žene hypoteční trh vzhůru. Hypoték je o polovinu více než loni, objem je o 75 procent vyšší

17.04.2025, Autor: Z blogosféry

Příchod jara přinesl oteplení nejen do přírody, ale také na hypoteční trh. Zájem o hypotéky neustále roste. Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu nové hypoteční úvěry za 27,2 miliardy korun, což je oproti únoru o 29 procent více. Meziročně jde o nárůst o 75 procent. Vyplývá to z aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA).

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama