e-news.cz - kurzy
Reklama

Ceny nových bytů v Praze vzrostly za posledních pět let o polovinu, nabídka je nejnižší za patnáct let

19.01.2022, Autor: Laura Feketeová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Ceny nových bytů v Praze vzrostly za posledních pět let o polovinu, nabídka je nejnižší za patnáct let

Růst cen nových bytů v Praze nezastavila ani koronavirová pandemie, naopak ho ještě akcelerovala. Nový byt se na pražském trhu na konci loňského roku prodával průměrně za 128 399 korun za metr čtvereční, což představuje meziroční nárůst o 14,2 procenta.
Za průměrný pětapadesátimetrový byt si tak nyní zájemce připlatí o takřka 900 tisíc korun více než o rok dříve, vyjde ho totiž na 7,062 milionu korun. Ještě na konci roku 2017 by za stejný byt zaplatil 4,71 milionu korun. Za posledních pět let tak nové byty na pražském trhu zdražily dokonce o padesát procent. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh s novými byty v Praze monitoruje a prodejní data následně zveřejňuje už více než patnáct let, což je nejdéle ze všech subjektů na trhu.
Situace na pražské realitním trhu zůstává stále stejná. Vysokou poptávku po novém bydlení nedokáží developeři uspokojit, protože schvalování nových projektů trvá neúměrně dlouho. Kromě nedostatku vhodných stavebních pozemků kvůli zastaralému územnímu plánu stále přetrvává i neuvěřitelně složitá stavební legislativa. Vliv nového loni přijatého stavebního zákona se totiž ještě nestačil projevit. Nezanedbatelný vliv mají také rostoucí náklady na výstavbu. Zásadním způsobem zdražují stavební materiály i práce, u některých profesí pozorujeme meziroční růst cen ve vyšších desítkách procent.
Zájem o nové byty přitom v Praze zůstává velmi vysoký. Za loňský rok developeři prodali celkem 6450 bytů. To je o 1540 prodaných bytů více než v roce 2020. Jde o nejvyšší číslo od roku 2016. Zvláště silné bylo loňské druhé čtvrtletí, kdy nového majitele nalezlo rekordních 2350 bytů. To je nejvíce za celých patnáct let, kdy Ekospol tyto statistiky zveřejňuje.
Lidé s výběrem bydlení nemohou příliš otálet, řeší ho podle své aktuální potřeby. Musí mít kde bydlet bez ohledu na probíhající ekonomický cyklus. Nekončící koronavirová krize navíc mnoha lidem ukázala, že nemovitosti patří k nejlepším investicím odolným vůči riziku. Vzrostl tak zájem investorů, kteří v nemovitosti vidí ideální možnost uložení volných peněz. Jejich podíl na prodejích v nejbližší době ještě poroste.
Dostupných bytů je nejméně za patnáct let
Vysoký zájem o nové byty společně s pomalým uváděním nových projektů na trh způsobil výrazné prořídnutí ceníků developerů. Počet dostupných nových bytů na pražském trhu propadl hluboko pod třítisícovou hranici a pomalu atakuje dokonce dva tisíce. Na konci loňského roku si zájemci mohli vybírat jen z 2 300 bytů, přičemž o rok dříve jich bylo skoro o dva tisíce více.
Nedostatečná nabídka velmi negativně působí nejen na ceny, ale výrazně omezuje možnost výběru. Kupující tak musí častěji dělat ústupky a místo svého vysněného bytu zvolit takový, který se mu alespoň co nejvíce podobá. Jinak by se vlastního bydlení dočkat nemusel.
Developeři připravují jen v Praze desítky tisíc bytů, ale brzdí je neuvěřitelné průtahy s jejich povolováním. Dokud se nepodaří byrokratickým peklem protáhnout plánované velké rezidenční projekty a dostat tak na trh tisíce bytů, nic zásadního se nezmění.
EVŽEN KOREC, generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol
Foto: Pixabay
Zdroj: Ekospol
 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Příspěvek na bydlení: Podpora v tísni, nebo jen dočasná náplast?

23.05.2025, Autor: Josef Neštický

Příspěvek na bydlení je v Česku klíčovým nástrojem sociální pomoci, který má zajistit stovkám tisíc domácností zvládat rostoucí náklady na bydlení. Jaké jsou podmínky pro jeho získání a dokáže skutečně řešit hlubší problémy s dostupností bydlení? Pojďme se podívat, co za tímto systémem stojí a kam směřuje.

Španělsko versus Airbnb: Proč zmizelo 65 000 nabídek z trhu?

22.05.2025, Autor: red

Představte si, že plánujete dovolenou ve slunné Barceloně nebo na Mallorce. Otevřete Airbnb, hledáte útulný apartmán – a najednou zjistíte, že tisíce nabídek prostě zmizely. Přesně to se teď děje ve Španělsku, kde ministerstvo pro ochranu spotřebitelů zablokovalo více než 65 000 rekreačních pronájmů na této platformě. Co za tím stojí a jak to změní nejen španělský trh, ale i naše dovolenkové plány?

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Hypoteční sazby po více než třech letech klesly pod pětiprocentní hranici, nejrychleji zlevňují tříleté fixace

16.05.2025, Autor: Z blogosféry

Hypoteční sazby po více než třech letech prolomily hranici pěti procent a dostaly se těsně pod ní. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu na začátku května klesla meziměsíčně o dalších pět bazických bodů na aktuálních 4,96 procenta. Pod pětiprocentní hranicí byly hypoteční sazby naposledy v dubnu 2022, kdy byly podle indexu 4,88 procenta.

Bydlení jen pro vyvolené: Kdo dnes skutečně dosáhne na byt?

12.05.2025, Autor: Z blogosféry

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Družstevní bydlení: Cesta k domovu bez hypotéky?

06.05.2025, Autor: Josef Neštický

Družstevní bydlení se v Česku vrací do hry. Nabízí dostupnější alternativu k hypotéce, ale je to skutečně tak jednoduché? Jak tento model funguje, komu vyhovuje a co znamená pro budoucnost bydlení?

Hypotéka pro OSVČ: Co musíte vědět v roce 2025, než podepíšete smlouvu

05.05.2025, Autor: Josef Neštický

S příchodem roku 2025 se podmínky pro získání hypotéky pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) změnily. Banky stále přistupují k těmto žádostem přísněji než k těm od zaměstnanců. Jaký je důvod, proč to OSVČ nemají vůbec jednoduché, a co pro ně znamenají nové regulace? Odpověď se skrývá nejen v legislativě, ale i v konkrétních nabídkách a nových možnostech, jak uspět.

Hypotéka bez akontace aneb jak na 100% financování nemovitosti

29.04.2025, Autor: Z blogosféry

Dostupnost vlastního bydlení se dlouhodobě zhoršuje, především kvůli rostoucím cenám nemovitostí. Pokud nemáte dostatek vlastních prostředků na zaplacení celé kupní ceny vybraného bytu či rodinného domu, nezbývá než využít úvěr. Banky však v současnosti neposkytují 100% hypotéky a při financování nemovitosti požadují i vlastní zdroje.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Hypotéky zlevňují. Ale pomalu. Srovnali jsme nabídky bank v dubnu 2025

25.04.2025, Autor: Josef Neštický

Úrokové sazby u hypoték v Česku konečně klesají. Jenže kdo čekal návrat ke „trojkovým“ úrokům, bude zklamán. V dubnu 2025 se sazby drží kolem 4,5–5 % a rozdíly mezi bankami jsou výrazné. Komu se vyplatí přejít jinam? A co to znamená pro trh s bydlením?

Starší domy zlevňují, malé byty letí nahoru: Realitní trh v Česku pod tlakem světového napětí

23.04.2025, Autor: Z blogosféry

Aktuální obchodní spory mezi Spojenými státy a Evropskou unií, projevující se vzájemným zaváděním cel, mohou mít významný dopad na českou ekonomiku. Zvýšené inflační tlaky a zpomalení hospodářského růstu by mohly ovlivnit i trh s nemovitostmi a dostupnost hypotečních úvěrů.  Zavedení dovozních cel zvyšuje náklady na dovoz surovin a zboží, což se promítá do růstu cen a následně do inflace. 

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama