Co může být pro jednoho dobrá zpráva, jiný ji hodnotí naprosto opačně. Platí to i v případě pokračujícího růstu cen nemovitostí. Zatímco investoři, kteří hledají bezpečné zhodnocení peněz, jsou rádi, domácnosti doufající v pořízení vlastního bydlení jsou čím dál více zklamaní.
Zvlášť, když sledují poslední cenový vývoj. Růst cen nemovitostí totiž nepolevuje. Vyplývá to i z dnes zveřejněného HB Indexu, který Hypoteční banka zveřejňuje už od dubna 2011. Podle tohoto ukazatele byty v letošním prvním čtvrtletí meziročně zdražily o 20,6 procenta, rodinné domy o 19,6 procenta a pozemky dokonce o 23,7 procenta. To je nejvíce za jedenáct let zveřejňování HB Indexu.
Nebuďme pesimističtí hned na začátku a podívejme se na tento vývoj nejprve z té lepší stránky. Pětinový nárůst cen nemovitostí při více než čtrnáctiprocentní inflaci znamená, že pořízení bytu, domu či pozemku představuje bezpečné zajištění finančních prostředků před inflací a nabízí dokonce i určité zhodnocení. K tomu navíc můžeme připočíst i nemalý výnos z pronájmu. Není proto divu, že stále více i menších investorů ukládá své peníze do bytu či domu. S rostoucí inflací se dá očekávat, že jich bude ještě více.
Jak už jsem ale říkal, co je dobrou zprávou pro jednoho, nemusí platit pro každého. Tím, kdo na rostoucí ceny nemovitostí nejvíce doplácejí, jsou zájemci o vlastní bydlení. Zvlášť absolventi škol či mladé rodiny prakticky nemají šanci na nový byt či dům dosáhnout. Zdražující hypotéky, které jsou jednou tak drahé než před rokem, a přísnější pravidla pro žadatele však od vlastního bydlení prakticky odstřihly i střední třídu. Dostupnost bydlení je špatná už mnoho let, v poslední době se situace zhoršuje mnohem rychleji.
Mnoho rodin, které by ještě před rokem hypotéku získaly, je nyní odsouzeno k nájemnímu bydlení. Pro získání hypotečního financování žadatelé potřebují stovky tisíc korun, což je pro většinu rodin v současné ekonomické situaci neřešitelný problém. Místo vysněného vlastního bydlení tak skončí v nájmu, což jen dále zvyšuje atraktivitu bytů a domů pro investory. Vyšší poptávka totiž umožňuje zvýšit nájemné a urychlit tím návratnost investice.
Očekávat proto, že nemovitosti v dohledné době výrazněji zlevní, není reálné. Dokud se nezačne více stavět velké množství rezidenčních projektů s tisícovkami bytů, zdražování jen tak neskončí.
EVŽEN KOREC, Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
Foto: Pixabay
Zdroj: EKOSPOL a. s.