Apogeo
Reklama

Asociace developerů ČR: Namísto regulace vytvářejme positivní podmínky pro rozvoj nájemního bydlení 

05.06.2021, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Asociace developerů ČR: Namísto regulace vytvářejme positivní podmínky pro rozvoj nájemního bydlení 

Již poněkolikáté se v médiích objevily spekulace o snaze ČNB prosadit zdanění tzv. investičních bytů. Podle aktuálního vyjádření vicepresidenta ČNB Marka Mory by měl stát sáhnout k zdanění „dalších bytů“.
Jak upozorňuje Asociace developerů České republiky, podobná regulace by nejenže nevedla k vyšší dostupnosti bydlení, ale naopak by cenu nájemného zvýšila. Je chybou považovat investiční byt za něco „nemravného“, co je potřeba regulovat a zdanit. Stát by měl naopak na jedné straně trh individuálních nájemních bytů podporovat, na straně druhé by měl vytvořit podmínky pro vstup institucionálních fondů do České republiky, a také podpořit jejich využití ze strany penzijních fondů.
Především – takzvané investiční byty, které se staly v posledních měsících často skloňovaným nepřítelem nejsou ve velké většině ničím jiným než nájemními byty. Individuální investoři jimi tedy zásadním způsobem rozšiřují nabídku nájemního bydlení v ČR. Jakékoli zvětšení zdanění těchto bytů by přímo vedlo ke zvýšení nájemného v ČR, a to nejen u těchto bytů. Stát by měl ty, kdo své úspory vkládají do bytů, a ty následně pronajímají, podpořit. Jejich role je totiž nezanedbatelná. Fakticky jsou to právě oni, kdo v posledních měsících zásadně podpořili rozvoj nájemního bydlení. Nájmy totiž díky této široké nabídce klesají pod úroveň hypotečních splátek, a tím umožňují mnohem širší sociální skupině bydlet v nových bytech, na které by jinak nedosáhla. Tato změna potom přináší také tlak na ceny v nájmech starších bytů.
Regulace vede výdy ke zdražení, jediným účinným nástrojem pro boj s růstem nájemného je dostatečná výstavba
Jak ukázaly nedávné „pokusy“ například v Berlíně, vedou navíc podobné experimenty v regulaci k opačnému efektu – tedy namísto předpokládané vyšší dostupnosti bytů a jejich zlevnění, respektive zlevnění nájmů, by se v případě regulace individuálních nájemních bytů dostavil efekt právě obrácený. Takový krok by navíc mohl vést k omezení výstavby bytů /kterých je v ČR již nyní fatální nedostatek/. Což je opět v přímém rozporu s reálnou potřebou, a také se zahraniční zkušeností. Existuje několik rozsáhlých výzkumů, především ze Skandinávie či USA, které na datech jednoznačně prokázaly, že nová výstavba snižuje ve svém důsledku výši nájemného. V České republice, kde je počet nově postavených bytů dlouhodobě na velmi nízké úrovni, má dopad každého nově postaveného a do nájemního bydlení uvolněného bytu velmi signifikantní roli na cenotvorbu, tedy na výslednou výši nájmu.[1]
Důležité je také zdůraznit, že cílem státu a také ČNB by nemělo být vytvářet negativní bariéry a další nové regulace, ale naopak vytvářet positivní podmínky pro požadovaný rozvoj. V tomto případě doplnit segment individuálních nájemních bytů /nevhodně opakovaně nazývaných investičními byty/ podporou velkých bytových fondů, které v ČR dosud chybí, a které, jak opět ukazují zkušenosti z jiných států Evropy, mohou hrát velmi positivní roli v dostupnosti nájemního bydlení pro obyvatele. Stejně tak se nabízí podstatnější podpora penzijním fondům, které jsou přirozenými investory nájemního bydlení, v ČR jsou nicméně stále zásadně limitovány.
Chce-li stát a ČNB skutečně podpořit dostupnost bydlení v České republice, a chce-li o to více podpořit rozvoj nájemního bydlení, neměl by jít cestou regulace skupiny, která se v posledních letech stala pro trh nájemního bydlení zásadní, ale měl by aktivní podporou umožnit vstup a rozvoj dalším hráčům. Právě taková intervence ve svém důsledku povede k většímu počtu postavených bytů, rozvoji nájemního, cenově dostupného bydlení.
TOMÁŠ KADEŘÁBEK, ředitel Asociace developerů ČR
Foto: Pixabay
Zdroj: Asociace developerů
[1] Například Glaeser, Gyourko a Saks (2005) spočítali, že více než polovina ceny bytu na Manhattanu (56%) je způsobena regulací. Hilber a Vermeulen (2016) se zaměřili na vliv regulace na vývoj cen nemovitostí v Anglii od poloviny 70. let do roku 2008. Jejich závěrem je, že ceny nemovitostí v průměrném plánovacím okrsku (local planning authority) by byly nižší o 22 až 38 procent, pokud by bylo plánování zcela rozvolněno. Mense (2020) analyzoval německý nájemní trh a došel k závěru, že přidání jednoho bytu navíc k nabídce 100 bytů v průměru sníží nájemné o 0.4 – 0.7%. Jako příklad uvádí, že v Mnichově mezi lety 2011 a 2018 rostlo reálné nájemné tempem 4.9% ročně. Pokud by v tomto období rostl počet nových bytů o 21% rychleji, pak by reálné nájemné zůstalo stabilní. Autor uvádí, že tento výzkum je pravděpodobně prvním, který pomocí kvazi-experimentální metody ukazuje, že nová výstavba tržního nájemního bydlení snižuje reálné náklady na bydlení napříč příjmovými skupinami nájemníků.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Do kolika let si lze vzít hypotéku?

15.11.2024, Autor: Z blogosféry

Hypotéku je ideální uzavřít do čtyřiceti let, kdy lze sjednat, až třicetiletou dobu splatnosti a platit nižší měsíční splátky. Pokud se rozhodnete pro hypotéku, například až v padesáti letech, počítejte s kratší dobou splatnosti i vyššími měsíčními splátkami. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Legislativní chaos zdražuje nové byty o stovky tisíc korun, řešení opět v nedohlednu

06.11.2024, Autor: Z blogosféry

Nedostupné bydlení, nedokončená dopravní infrastruktura, chybějící veřejné stavby. Problémy českého stavebnictví se dotýkají úplně každého. Mohli bychom sepsat dlouhou knihu o všech problémech, které tento sektor trápí. Ať už jde o neustále rostoucí ceny stavebních prací a materiálu, nedostatek motivovaných pracovníků či boj sousedů proti jakékoliv nové výstavbě. 

Jak zvýšit cenu vaší nemovitosti

30.10.2024, Autor: red

Vlastníte nemovitost? Jistě vás potěší, že existuje řada způsobů, jak její hodnotu ještě zvýšit. Ať už plánujete prodej nemovitosti, vlastníte byt či dům jako dlouhodobou investici, nebo chcete pronajmout nemovitost za vyšší cenu, poradíme vám, jak na zhodnocení nemovitosti, jaké faktory ovlivňují tržní cenu i jaké úpravy provést pro zvýšení ceny nemovitosti – a to i bez vysokých investic.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Vlastní bydlení versus nájem: Co se mladým vyplatí? 

23.10.2024, Autor: Z blogosféry

Dilema mezi nájmem a vlastním bydlením trápí mnoho mladých lidí. Analýza dlouhodobých ekonomických trendů ukazuje, že hypotéka může být výhodnější volbou. Zatímco počáteční náklady jsou vyšší, po deseti letech se situace často obrací ve prospěch vlastníků.

Hypoteční turistika v roce 2024: Jak refinancovat hypotéku a ušetřit 

18.10.2024, Autor: Z blogosféry

Vzít si půjčku na bydlení a refinancovat ji třeba každé dva roky. I tak může vypadat hypoteční turistika. Tento pojem totiž označuje situaci, kdy klienti aktivně vyhledávají banky, které jim nabídnou výhodnější podmínky. A pak u nich žádají o refinancování hypotéky. I několikrát za dobu trvání úvěru. Od září 2024 se jim to ale nemusí vyplatit. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Jak funguje hypotéka pouze na jednoho z manželů

11.10.2024, Autor: Z blogosféry

Vstupem do manželství partneři obvykle začínají sdílet nejen svůj život, ale i finance a majetek. Co během společného soužití nabudou, se stává součástí společného jmění manželů, pokud si před svatbou nebo během manželství nedomluví jiný režim, například zúžení společného jmění manželů o konkrétní majetek. Společné jsou také finanční závazky, jako je hypotéka.

Hypotéka bez vlastní nemovitosti? Víme, čím vším lze ručit

09.10.2024, Autor: Z blogosféry

Zástava nemovitosti je klíčovou součástí získání hypotečního úvěru. Existuje však řada netradičních možností zástav, které mohou žadatelé o hypotéku využít. Ručit lze například rekreačním objektem či rozestavěnou nemovitostí.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama