e-news.cz - kurzy
Reklama

Evropa na vzestupu: Proč investoři opouštějí americká aktiva?

25.05.2025, Autor: Josef Neštický

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Evropa na vzestupu: Proč investoři opouštějí americká aktiva?

Evropa se v roce 2025 stává novým magnetem pro globální investory, zatímco americká aktiva čelí rostoucím pochybnostem. Podle gigantů jako Goldman Sachs a JPMorgan je za tím kombinace politické nejistoty v USA a masivních fiskálních reforem v Evropě, zejména v Německu. 

Evropa se v roce 2025 nachází v klíčovém bodě svého ekonomického vývoje. Zatímco americké trhy, dlouho považované za bezpečné útočiště kapitálu, čelí nejistotě kvůli politickým změnám a protekcionismu, starý kontinent se stává překvapivě atraktivním cílem pro investory. Jak ukazují data od Goldman Sachs a JPMorgan, růstový potenciál eurozóny sice není oslnivý, ale stabilní – a to v době, kdy se za oceánem hromadí rizika. 

Americká nejistota: Cla, recese a politické otazníky

Začněme u zdroje pochybností – Spojených států. V roce 2025 se americká ekonomika potýká s několika vážnými výzvami. Nová cla na dovoz z Kanady, Mexika či Číny, jak upozorňují analytici, zvyšují inflační tlaky a narušují globální obchodní řetězce. K tomu se přidává riziko recese, které někteří odhadují až na 40 %, a politická nejistota spojená s kroky administrativy Donalda Trumpa. Není divu, že investoři začínají hledat jiné příležitosti. Jak byste se cítili, kdyby vaše úspory závisely na trhu, kde se pravidla mění ze dne na den?

Přinejmenším to naznačují i kroky velkých hráčů. Globální správci peněz, jako jsou Goldman Sachs a JPMorgan, upozorňují na rostoucí volatilitu amerických aktiv. Snížení ratingu USA agenturou Moody’s kvůli fiskálním deficitům jen podtrhuje, že důvěra v americký trh není tak pevná, jak bývala. Oproti loňsku, kdy americké akcie lámaly rekordy, je dnešní situace jako jízda na horské dráze – a ne každý má na takové dobrodružství žaludek.

Evropa jako stabilní přístav? Fiskální reformy mění hru

Na druhé straně Atlantiku se mezitím odehrává něco, co bychom mohli přirovnat k tiché revoluci. Evropa, dlouho kritizovaná za pomalý růst a byrokracii, začíná přitahovat kapitál. Goldman Sachs i JPMorgan shodně odhadují růst HDP eurozóny na 0,8 % pro rok 2025. Není to žádný zázrak, ale v době globálních nejistot je i taková stabilita lákadlem. A co víc, za tímto posunem stojí konkrétní kroky, zejména v Německu.

Německo, motor evropské ekonomiky, přišlo letos s historickou fiskální reformou. Vytvoření infrastrukturního fondu ve výši 500 miliard eur, který stojí mimo přísná pravidla dluhové brzdy, je jako injekce energie do žil evropského hospodářství. Peníze půjdou na dopravu, energetiku, digitalizaci či zdravotnictví. K tomu se přidává výjimka pro obranné výdaje a větší flexibilita pro spolkové země. V absolutních číslech to znamená, že Německo uvolní miliardy na projekty, které mohou posílit růst nejen doma, ale v celé Evropě. Není to poprvé, co Berlín tahá kontinent dopředu – vzpomeňme na poválečnou obnovu. Ale dnes je to možná ještě důležitější.

Proč Evropa láká? Podhodnocené akcie a diverzifikace

Proč tedy investoři míří právě sem? Jak ukazují data, evropské akcie jsou po letech propadů podhodnocené, což z nich dělá atraktivní cíl pro dlouhodobé investice. K tomu se přidává touha po diverzifikaci – americký trh byl dlouho přehřátý a riziko tam roste. Evropa navíc nabízí sektorovou rozmanitost a stabilnější geopolitické prostředí. A když k tomu připočteme daňové a regulační změny, které některé evropské země zavedly, dostáváme koktejl, který globální kapitál láká.

Co to znamená pro Česko?

A jak se to dotýká nás? Česká ekonomika, pevně propojená s evropským trhem, by mohla z rostoucí popularity Evropy těžit. Přestože aktuální prognózy růstu HDP ČR kolísají mezi 1,6 % a 2,1 %, vyšší poptávka po evropském exportu by mohla posílit naše průmyslové sektory. Lepší přístup k financování a zájem zahraničních investorů by navíc mohl otevřít dveře novým projektům. Na druhé straně však musíme být opatrní – slabší zahraniční poptávka a globální obchodní spory, jak upozorňují analytici, mohou náš růst brzdit. Jsme malá ekonomika citlivá na výkyvy.

Výhled není bez mráčků

Shrnuto a podtrženo, Evropa v roce 2025 ukazuje, že může být víc než jen „druhou volbou“ pro investory. Fiskální reformy, stabilita a podhodnocená aktiva ji posouvají do popředí. Ale jen tak nezmizí ani rizika – roztříštěnost evropského kapitálového trhu či geopolitické výzvy zůstávají. Lze odhadovat, že pokud se podaří udržet tempo reforem a zmírnit globální napětí, Evropa by mohla svou pozici ještě posílit. Pro nás v Česku je to příležitost – musíme se přizpůsobit rychle, abychom z tohoto trendu vytěžili maximum. 

Foto:  Vytvořeno umělou inteligencí v ChatGPT

Autor: Josef Neštický 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Evropa na vzestupu: Proč investoři opouštějí americká aktiva?

25.05.2025, Autor: Josef Neštický

Evropa se v roce 2025 stává novým magnetem pro globální investory, zatímco americká aktiva čelí rostoucím pochybnostem. Podle gigantů jako Goldman Sachs a JPMorgan je za tím kombinace politické nejistoty v USA a masivních fiskálních reforem v Evropě, zejména v Německu. 

e-news.cz - kurzy
Reklama

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

e-news.cz - kurzy
Reklama