e-news.cz - kurzy
Reklama

Výklad zákona finanční správou je nelogický a skandální

18.06.2017, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Výklad zákona finanční správou je nelogický a skandální

Recenze novely zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí.

Hodnocení Ekonomického magazínu: 70 %
Autor: Andrej Babiš
Stanovisko vlády: Souhlas
Datum předložení: Duben 2017
„Finanční úřady nejdřív daň po lidech nechtěly, teď ji vymáhají i s penále,“ „Za chybu senátorů zaplatí vlastníci bytů v rodinných domech. Jde až o statisíce.“ Těmito a dalšími titulky popisují média dramatickou situaci, která nastala kolem zákona o dani z nabytí nemovitých věcí. Zákon se přitom nijak nezměnil, někomu na finanční správě ale zřejmě přeskočilo a začal jej vykládat jinak než doposud. A dokonce ani ministr či poslanec Babiš nedokáže splašenou finanční správu zkrotit jinak než novelou zákona.
Jde skutečně o chybu senátorů, jak tvrdí média? K zodpovězení této otázky je třeba vrátit se ke vzniku zákona. V dubnu roku 2013 jej předkládal ministr Kalousek jako úplně nový zákon, který reagoval na rekodifikaci soukromého práva a s ní související změnu daňových předpisů. Daň dědická a darovací přešla pod režim daní z příjmů, a tak bylo nutné přijmout nový zákon, samostatně upravující dosavadní daň z převodu nemovitostí, která s nimi původně byla v jednom předpisu z roku 1992.
Po pádu Nečasovy vlády se zákona ve třetím čtení ujal nový ministr financí Fischer a se štěstím jej dotlačil do Senátu, kde narazil. Senátorům vadil převod daňové povinnosti u této daně z prodávajícího na nabyvatele nemovitosti. Podle předkladatele bylo cílem odstranění nekomfortního a v řadě případů nebezpečného vzájemného ručení, kdy nic netušící nabyvatel, dávno poté, co nemovitost uhradil, mohl být vyzván k zaplacení daně, kterou měl zaplatit (ale nezaplatil) prodávající.
Senátoři (Kubera) to ale viděli jinak: Člověk prodá dům, peníze prohraje v herně nebo propije, a stát se nedomůže svého. Jiný člověk ten dům koupí, on je ten poplatník, a samozřejmě když nezaplatí, tak mu ten dům sebereme. Návrh senátoři zamítli, a to ve chvíli, kdy už jej nebylo možné vrátit rozpuštěné sněmovně. Vláda proto připravila zákonné opatření, které může Senát přijmout v době, kdy je rozpuštěna sněmovna. Nový návrh, který pak Senát schválil, se lišil pouze v detailu: osobou poplatníka zůstal prodejce nemovitosti.
Zákonné opatření definitivně na své první schůzi v listopadu 2013 potvrdila sněmovna a zákon je od ledna 2014 účinný. Netrvalo ani dva roky, a nový ministr financí Babiš prosadil jeho novelu, která vrátila do zákona původní záměr sjednotit osobu poplatníka na nabyvatele a s tím související odstranění možnosti volby poplatníka a institutu ručení. Nikdo si nevšiml, že v zákoně zůstala skryta tikající bomba, která zkazí náladu spoustě lidí, kteří si koupili nový byt, ale ve špatné nemovitosti.
Kromě změny poplatníka totiž zákon od samého počátku obsahoval osvobození od daně pro případy všech prvních nabytí nových (do 5 let od kolaudace) bytů a rodinných domů. Háček je v tom, že naše stavební (i jiné) předpisy počítají s tím, že rodinný dům může mít až tři bytové jednotky, přičemž osvobození od daně o takovém bytu výslovně nemluví. Když si toho na finančáku letos, po více než dvou letech, všimli, prozřeli a rozhodli, že pokud jste si koupili byt v rodinném domě, nekoupili jste si ani byt v bytovém domě, ani rodinný dům, takže žádnou výjimku nemáte. To koukáte!
Nekoukejte a plaťte, říká na to finanční správa a chce doplatit nejen daň z nabyté nemovitosti, ale i tučné penále. Tvrzení, že vás takto osloví ti samí úředníci, kteří vás ještě nedávno osobně ujišťovali, že koupě bytu v rodinném domě je od daně osvobozena, se sice prokázat nedá, ale nic to nemění na tom, že postup berních úřadů je skandální. Namísto toho, aby Ministerstvo financí dalo výklad zákona do souladu s elementární logikou a nepochybně i úmyslem zákonodárce, předložil tehdy ještě ministr Babiš poslaneckou novelu zákona, která mezi osvobozené nemovitosti přidá i byty v rodinných domech.
Na první pohled vypadá návrh jako pomoc či záchrana pro postižené, ale tak to není. Změny daňových zákonů se do daňových povinností nepromítají zpětně, což je i tentokrát zdůrazněno v přechodných ustanoveních. Sjednotit osvobození daně pro nákup bytu v rodinných domech s nákupem bytu v bytových domech je bezesporu správné, ale pokud k tomu nedojde a kupující budou předem vědět, že v tomto případě daň zaplatí, nic hrozného se neděje. Předložení zákona je tak spíš výrazem bezradnosti než nalezením řešení. Aspoň ale víme, že Babiš tu finanční správu fakt neřídí.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Sněmovna schválila zásadní zákon o kyberbezpečnosti. Nové povinnosti se dotknou i solárních elektráren a bateriových úložišť

08.05.2025, Autor: Z blogosféry

Firmy čekají nové požadavky v oblasti kybernetické bezpečnosti. Přijetí nového zákona představuje významný krok v regulaci kyberochrany v České republice. Tento právní předpis implementuje evropskou směrnici NIS 2 a navazuje na Akt o kybernetické bezpečnosti. Jeho cílem je reagovat na rostoucí kybernetické hrozby a zvýšit úroveň ochrany služeb v klíčových sektorech.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Letní brigády nově už od 14 let: nová pravidla, ale i omezení

02.05.2025, Autor: Z blogosféry

Letní brigády budou nově dostupné i pro čtrnáctileté děti, které ještě nemají ukončené základní vzdělání. Změnu přináší novela zákoníku práce, která sníží věkovou hranici pro možnost pracovat. Nová pravidla by měla začít platit od 1. června 2025. Minimální mzda pro mladistvé, stejně jako pro dospělé, v letošním roce činí 124,40 Kč za hodinu.

Recenze novely zákona o azylu

30.04.2025, Autor: swp, red

O migračním paktu většina lidí ví jen to, že zavádí relokace migrantů a placení mastných pokut za jejich odmítnutí. Ve skutečnosti ale reforma migrační a azylové politiky, která je označována jako migrační pakt, ani zdaleka neobsahuje jen extrémně nepopulární vnucenou solidaritu.

Zákon o kybernetické bezpečnosti přináší firmám vysoké náklady i rizika

29.04.2025, Autor: Z blogosféry

Poslanecká sněmovna v pátek schválila nový zákon o kybernetické bezpečnosti, který implementuje evropskou směrnici NIS2 do českého právního řádu. Legislativní novinka, jež by měla nabýt účinnosti v červenci 2025, přináší zásadní změny pro tisíce podniků napříč klíčovými odvětvími.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Recenze novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

31.03.2025, Autor: swp, red

„Když odjedu z Brna od své rodiny do Prahy, nikdy nevím, kdy se vrátím," říká v médiích poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková. Není sama, na průtahy, nepředvídatelnost jednání a věčné obstrukce si stěžují i další poslankyně, kterým se nedaří skloubit práci ve sněmovně s rodinu. Přestože

e-news.cz - kurzy
Reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama