Apogeo
Reklama

Společenství vlastníků bytů si vymohla lepší postavení mezi věřiteli

04.06.2017, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Společenství vlastníků bytů si vymohla lepší postavení mezi věřiteli

Recenze novely občanského soudního řádu (zákon č. 99/1963 Sb.), o veřejných dražbách (zákon č. 26/2000 Sb.), a insolvenčního zákona (zákon č. 182/2006 Sb.). Hodnocení Ekonomického magazínu: 60 %

Autor: Senát

Stanovisko vlády: Souhlas

Datum předložení: Květen 2017

V prosinci vás vyhodí oknem a vy se v červnu vrátíte dveřmi. Tentokrát s fanfárami, za které lze označit podporu Senátu i vlády. I takto lze popsat anabázi vlastníků bytů v bytových domech, a zejména ve společenstvích vlastníků. V prosinci totiž sněmovna odmítla pozměňovací návrh k vládní novele občanského zákoníku, kterým mělo dojít ke zřízení zástavního práva k bytu ve prospěch společenství vlastníků bytových jednotek v případě, že vlastník společenství dluží za správu domu. Společenství vlastníků mělo dostat právo uspokojit své pohledávky až do výše jedné čtvrtiny výtěžku zpeněžení bytové jednotky tohoto dlužníka.

Lobby vlastníků bytových jednotek to nevzdala a obrátila se na senátory, kteří se jim rozhodli, trochu jinou cestou, vyhovět. Ostatně není se čemu divit. Problém, který má senátní novela občanského soudního řádu a dalších zákonů řešit, se týká okolo sta tisíc bytových domů ve správě bytových družstev či společenství vlastníků. V bytech spravovaných družstvy a společenstvími vlastníků jednotek (SVJ) bydlí v ČR více než tři miliony lidí. To už je nějaká síla voličů, která vás přesvědčí.

Byt v osobním vlastnictví se nachází v domě, který je nutno spravovat, čímž se rozumí péče o dům a pozemek, zajištění oprav, údržby a dodávek služeb, ale třeba i vymáhání pohledávek. Na správu domu se skládají všichni majitelé jednotek. Co se stane, když někdo neplatí? Elektrárny ani vodárny to nezajímá, a tak to musí doplatit ostatní a na dlužníkovi vymáhat, což nebývá vždy jednoduché. Je zde sice majetek v podobě bytu, ale na něm často vázne zástavní právo a kolem krouží spousty dalších věřitelů. Někteří lidé to zkrátka mají tak, že když už dělají dluhy, tak pořádně. Na SVJ pak zbude málo, nebo nic, což považují za nespravedlivé.

Senátní návrh novely má jejich postavení posílit. Pohledávky SVJ související se správou domu mají být uspokojovány přednostně z výtěžku prodeje bytové jednotky, a to do výše jedné desetiny tohoto výtěžku. Nejde tedy přímo o zřízení zástavního práva, jak bylo navrhováno koncem minulého roku, ale SVJ se stane věřitelem, který je v insolvenčním řízení uspokojován přednostně. Zařadí se tak mezi takové pohledávky, jako jsou alimenty nebo dluhy na daních. Když to zkombinujete s tím, že má mít nárok na desetinu výtěžku z bytu, tak to vůbec není špatné.

Neplacení pohledávek souvisejících se správou domu lze za současného stavu nepochybně považovat za závažný problém. Uvádí se, že ke konci loňského roku bytová družstva a společenství vlastníků evidovala pohledávky na družstevních i vlastnických bytech ve výši přes 335 milionů korun. Z toho pohledávky ve výši 24 milionů korun byly nevymahatelné jednoznačně již předem kvůli existenci zástavních práv jiných věřitelů k majetku dlužníka. Další část nebude vymožena kvůli konkurenci jiných věřitelů nebo redukci pohledávek v oddlužení.
Je to však důvod pro přijetí předloženého návrhu zákona? Obtížná, často dokonce nemožná vymahatelnost pohledávek vůči dlužníkům není vůbec výjimečná. Věřitelé OKD by mohli vyprávět. Vlastníci bytových jednotek se sice do pozice věřitelů dostávají nedobrovolně, nicméně nelze přehlédnout, že se jedná o systémové riziko tohoto typu vlastnictví nemovitosti, kde v podílovém spoluvlastnictví vlastníte společné prostory s lidmi, které předem vůbec neznáte, a už vůbec nevíte, do jakých se v budoucnu dostanou potíží. Každý, kdo si takovou nemovitost koupí, na sebe bere nevýhody, které z toho vyplývají.
Naproti tomu je třeba připomenout, že nový občanský zákoník s účinností od ledna 2014 zrušil zákon o vlastnictví bytů, kde existoval institut tzv. zákonného zástavního práva k bytové jednotce dlužníka, který zajišťoval ve prospěch „poctivých“ vlastníků jednotek pohledávky vůči dlužníkovi. A právě o jeho obnovení šlo v onom prosincovém pokusu o novelu občanského zákoníku. Nutno říci, že návrat k tomuto institutu by možná byl méně problematický, než je nyní předkládaný návrh na změnu procesních předpisů.
Mezi přednostní pohledávky ze zákona by měly patřit především takové, na jejichž uspokojení existuje veřejný zájem. Obávám se, že nároky SVJ mezi ně nepatří. Důsledkem návrhu bude, že jejich pohledávky budou upřednostněny před pohledávkami vyšší důležitosti. O banky se nebojím, ty si to ohlídají, i kdyby měly těch deset procent odečíst z ceny nemovitosti, ale zkrátka přijdou třeba pohledávky nedoplatků výživného a další. Nejde o maličkost – čím dál jste v pořadí věřitelů, tím větší je pravděpodobnost, že ostrouháte.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Recenze novely trestního zákoníku

25.11.2024, Autor: swp, red

Trest odnětí svobody nemá historicky dlouhou tradici. Pokud už se ve středověku nebo raném novověku uplatňoval, tak hlavně pro privilegované osoby. U nás se šlechtická vězení nacházela např. na Pražském hradě. Černá věž sloužila jako lehké vězení, hlavně pro dlužníky. Daliborka pak pro potrestání závažnějších provinění a pro dlužníky se zostřenou vazbou. Politicky nebezpeční vězni bývali umístěni na rozkaz krále na některém z královských hradů, plebs dostal nařezáno nebo oprátku.  

Recenze novely zákona o elektronizaci zdravotnictví

12.11.2024, Autor: swp, red

Po odvolání Ivana Bartoše za nezvládnutou digitalizaci stavebního řízení, se ozvala řada hlasů, že premiér neměří všem stejným metrem, protože stejně tak měl za nedostatečnou digitalizaci odvolat ministra spravedlnosti Blažka nebo ministra zdravotnictví Válka. V obou těchto případech nepochybně digitalizace pokulhává, jako ostatně kdeco v tomto státě, nicméně stejný metr by zde platil pouze za předpokladu, pokud by soudy přestávaly soudit a lékaři léčit. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o dávce státní sociální pomoci

24.10.2024, Autor: red

Na lidi, kteří pobírají sociální dávky, se často pohlíží, jako na lenochy, kterým se nechce makat. Ve skutečnosti nikdo neví, kolik lidí sociální systém zneužívá a kolik je v něm skutečně potřebných. Svůj díl viny nese i nastavení sociálních dávek, které jsou víceméně nárokové, bez mechanismů proti zneužívání. Chybí motivační prvky, bují práce na černo a bydlení už stát dotuje kdekomu. Není divu, že sociálních případů přibývá a Úřady práce nestíhají. 

Stavebnictví doplácí na legislativní chaos. Investoři potřebují stabilitu a neměnná pravidla

18.10.2024, Autor: Z blogosféry

Nedostupné bydlení, nedokončená dopravní infrastruktura, chybějící veřejné stavby. Problémy českého stavebnictví se dotýkají úplně každého. Mohli bychom sepsat dlouhou knihu o všech problémech, které tento sektor trápí. Ať už jde o neustále rostoucí ceny stavebních prací a materiálu, nedostatek motivovaných pracovníků či boj sousedů proti jakékoliv nové výstavbě. Nad všemi těmito i dalšími překážkami však ční ta největší a nejzásadnější – extrémně složitá stavební legislativa, která výstavbu spíše komplikuje, než aby ji usnadňovala.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2025

30.09.2024, Autor: Z blogosféry

Po dalších volbách, které dopadly nevýhrou, na níž se vždycky dá najít i něco pozitivního, premiér Fiala prohlásil, že nenechá zemi levičákům a má jasnou představu, co musí udělat pro to, aby přesvědčil voliče, že vláda plní sliby a pracuje pro ně. V tu chvíli zřejmě ani sám netušil, že vyhazovem Ivana Bartoše z vlády, to vlastně rovnou splní. Zbývá už jen přesvědčit voliče, že vláda plní sliby, pracuje pro ně a nepředat zemi levičákům. Návrh rozpočtu na příští rok tomu jde naproti. 

Recenze návrhu zákona o volebních kampaních 

02.09.2024, Autor: swp, red

Pokud zadáte do vyhledávače „čím víc zákonů, tím…“ pokračování vybíráte z odkazů: „méně svobody, zkaženější stát, méně práva, méně spravedlnost, více korupce“. Ale což, třeba jsou to jen takové řeči. Vláda, nutno říct, že nejen tato, si z toho rozhodně hlavu nedělá. Důkazem budiž volební zákony.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama