e-news.cz - kurzy
Reklama

Soud rozhodnul o vrácení rezervačního poplatku realitní kanceláří

28.06.2023, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Soud rozhodnul o vrácení rezervačního poplatku realitní kanceláří

Uzavření kupní smlouvy na nemovitost zcela běžně předchází uzavření rezervační smlouvy. Prodávající se v rezervační smlouvě zavazuje, že prodá nemovitost za stanovených podmínek kupujícímu a zájemce (kupující) se zavazuje, že za stanovených podmínek nemovitost koupí. 

Rezervace nemovitosti je zpravidla vázána podmínkou složení rezervačního poplatku (rezervační zálohy, blokační úhrady apod.) kupujícím. Složením rezervačního poplatku kupující deklaruje zájem nemovitost koupit. Prodávající přitom v souladu s označením této úhrady rezervuje (blokuje) nemovitost pro zájemce. Třetí stranou rezervační smlouvy[1] může být zprostředkovatel, tedy realitní kancelář, která co by vedlejší účastník, celý prodej zajišťuje a rovněž blokuje prodej nemovitosti tak, že nejedná o jejím prodeji s další stranou. Za svou činnost požaduje realitní kancelář provizi většinou od prodávajícího, nicméně často je rezervační poplatek koncipován jako záloha na provizi, na kterou má realitní kancelář nárok v případě, že k uzavření kupní smlouvy nedojde z důvodů na straně kupujícího.

V praxi dochází k situacím, kdy k uzavření kupní smlouvy nedojde, což může být zapříčiněno různými faktory (např. neschválením hypotečního úvěru, ale i třeba ztrátou zájmu zájemce). Ač rezervační smlouvy obvykle obsahují ujednání o rezervačních poplatcích, často v nich však není jasně uvedeno, která ze stran (tedy zda zájemce či prodávající) a v jakých případech nese odpovědnost za neuzavření kupní smlouvy, což má vliv na pozdější vrácení rezervačního poplatku zájemci. Rezervační smlouvy uzavřené se zprostředkovatelem jsou navíc pravidelně smlouvami adhezními, tedy takovými, kdy jedna ze stran, v tomto případě realitní kancelář určí smluvní podmínky a zájemce nemá skutečnou možnost ovlivnit jejich obsah.

V námi řešeném případě realitní kancelář odmítla zájemci vydat rezervační poplatek zpět s odůvodněním, že v rezervační lhůtě nedošlo k uzavření kupní smlouvy z důvodu na straně zájemce. Přestože se situace zdála z počátku pro klienta jako neřešitelná, v soudním řízení jsme dosáhli vydání rozsudku, kterým soud stanovil povinnost zprostředkovatele rezervační poplatek zájemci vrátit. V soudním řízení jsme mimo jiné prokázali, že klient odmítnul uzavřít kupní smlouvu z důvodů, které mu nebylo možné přičítat. Obsah kupní smlouvy totiž na základě podstatných změn učiněných prodávajícím neodpovídal původně sjednaným podmínkám a za takové situace nebyl zájemce povinen kupní smlouvu uzavřít.

Při uzavírání rezervační smlouvy tedy advokátní kancelář Mazel Partneři doporučuje, aby si zájemci o koupi nemovitosti obsah smlouvy vždy pečlivě prostudovali. Z rezervační smlouvy by mělo jednoznačně vyplývat za jakých podmínek má dojít k budoucí koupi nemovitosti. Zároveň by však měla být ve smlouvě dostatečně upravena situace, kdy k uzavření kupní smlouvy nedojde. Zvláštní pozornost je třeba věnovat ustanovení týkajícího se rezervačního poplatku. V životě mohou nastat různé okolnosti, kvůli kterým se nemusí koupě nemovitosti podařit, ale ne za všechny by měl zájemce nést odpovědnost a pozbýt právo na vrácení jím složených peněžních prostředků.

 Foto: Pixabay

Zdroj: AK MAZEL 

[1] V takovém případě se bude jednat o smlouvu zprostředkovatelskou dle § 2445 občanského zákoníku.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Superdávka v akci: Co přináší nová sociální reforma, kterou dnes podepsal prezident?

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

16. května 2025 prezident Petr Pavel podepsal zákon o takzvané superdávce, která slibuje revoluci v systému sociálních dávek v České republice. Jde o sloučení čtyř dosavadních dávek do jedné, zjednodušení administrativy a zavedení nových pravidel, jako je majetkový test, či bonus za práci. Co to pro nás znamená a jaké změny můžeme očekávat?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Sněmovna schválila zásadní zákon o kyberbezpečnosti. Nové povinnosti se dotknou i solárních elektráren a bateriových úložišť

08.05.2025, Autor: Z blogosféry

Firmy čekají nové požadavky v oblasti kybernetické bezpečnosti. Přijetí nového zákona představuje významný krok v regulaci kyberochrany v České republice. Tento právní předpis implementuje evropskou směrnici NIS 2 a navazuje na Akt o kybernetické bezpečnosti. Jeho cílem je reagovat na rostoucí kybernetické hrozby a zvýšit úroveň ochrany služeb v klíčových sektorech.

Letní brigády nově už od 14 let: nová pravidla, ale i omezení

02.05.2025, Autor: Z blogosféry

Letní brigády budou nově dostupné i pro čtrnáctileté děti, které ještě nemají ukončené základní vzdělání. Změnu přináší novela zákoníku práce, která sníží věkovou hranici pro možnost pracovat. Nová pravidla by měla začít platit od 1. června 2025. Minimální mzda pro mladistvé, stejně jako pro dospělé, v letošním roce činí 124,40 Kč za hodinu.

Recenze novely zákona o azylu

30.04.2025, Autor: swp, red

O migračním paktu většina lidí ví jen to, že zavádí relokace migrantů a placení mastných pokut za jejich odmítnutí. Ve skutečnosti ale reforma migrační a azylové politiky, která je označována jako migrační pakt, ani zdaleka neobsahuje jen extrémně nepopulární vnucenou solidaritu.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Zákon o kybernetické bezpečnosti přináší firmám vysoké náklady i rizika

29.04.2025, Autor: Z blogosféry

Poslanecká sněmovna v pátek schválila nový zákon o kybernetické bezpečnosti, který implementuje evropskou směrnici NIS2 do českého právního řádu. Legislativní novinka, jež by měla nabýt účinnosti v červenci 2025, přináší zásadní změny pro tisíce podniků napříč klíčovými odvětvími.

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

31.03.2025, Autor: swp, red

„Když odjedu z Brna od své rodiny do Prahy, nikdy nevím, kdy se vrátím," říká v médiích poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková. Není sama, na průtahy, nepředvídatelnost jednání a věčné obstrukce si stěžují i další poslankyně, kterým se nedaří skloubit práci ve sněmovně s rodinu. Přestože

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama