Autor: vláda
Datum předložení: 3. 5. 2024.
Hodnocení EM: 80%
Není to tak dávno, co bývalý šéf Evropské centrální banky Mario Draghi ve čtyřsetstránkovém dokumentu zkritizoval přeregulovanost Evropy a pro udržení její konkurenceschopnosti navrhl otočit kormidlem. Tehdejší a nyní už i současná předsedkyně Evropské komise von der Leyenová se s ním vyfotila, do široka usmála, poděkovala a už se jede dál kočárem bílým podél černých skal. Otočit kormidlem nejen že není jednoduché, ale proč házet do koše to jediné, v čem jsme opravdu dobří.
V případě regulace kryptoměn však ironie není na místě. Nařízení MiCA (Markets in Crypto-Assets) z roku 2023 je první ucelená sada předpisů pro regulaci kryptoměnových trhů na světě, což mimochodem dokazuje výše uvedené. Do oblasti kryptoaktiv přináší pravidla pro vydávání, nabízení a přijetí k obchodování kryptoaktiv, pro poskytovatele souvisejících služeb stanoví požadavek na získání licence, průběžný dohled a vyžaduje plnění dalších povinností známých z oblasti „tradiční“ finanční regulace.
Součástí balíčku komise pro oblast digitálních financí je dále Nařízení o digitální provozní odolnosti s poetickým názvem DORA, jehož cílem je, aby hráči na finančním trhu dokázali fungovat bezpečně a spolehlivě i v případě významného narušení informačních a komunikačních technologií. Odborná veřejnost, investoři i samotní obchodníci se vzácně shodují na tom, že jde o rozumnou regulaci, která omezí (podvodníci si cestu vždycky najdou) zneužití kryptoměn a různé podvody.
Vládní návrh zákona o digitalizaci finančního trhu je implementací obou nařízení. Zákon je nutné přijmout proto, aby se nařízení sladilo s naším právním řádem a určil se kontrolní orgán, kterým logicky bude Česká národní banka. Ta bude rovněž řešit porušení povinností plynoucích z obou nařízení, tedy přestupky a sankce. Zákon je to stručný, sjednocení dosavadní úpravy v různých předpisech je prováděno změnovým zákonem, o němž bude ještě řeč.
Dosavadní regulaci obchodování s kryptoměnami představuje Zákon o podnikání na kapitálovém trhu, poskytování služeb spojených s virtuálním aktivem je živností volnou, takže není třeba ani dokončit základní školu. Osoby poskytující služby spojené s virtuálním aktivem jsou alespoň povinnými osobami podle zákona proti praní špinavých peněz. Nařízení MiCA zavádí dvě nové licenční kategorie, vydavatel tokenů vázaných na aktiva a poskytovatel služeb souvisejících s kryptoaktivy.
Že nejde o žádné příštipkáře ukazuje vzrůstající obliba bitcoinu, jehož cena stoupá a překročila již hranici 100 tisíc dolarů. Investoři se logicky jenom hrnou a neváhají utrácet značné částky. Krom lidí, kteří slušně vydělali, jsou tu ale i takoví, co přišli na buben. Postup kryptošmejdů je poměrně jednoduchý, naletět může každý. Oběť kontaktují s nabídkou pomoci se stažením a aktivací aplikace pro nákup, kam nebožák sype peníze a raduje se z toho, jak bohatne. Praskne to ve chvíli, kdy chce peníze vybrat.
Zákon už sněmovna schválila a do související předlohy poslanci krom jiného vložili právo licencovaných obchodníků s kryptoměnami na zřízení účtu v bance. Je evidentní, že banky kryptoměny nemají rády, nikdo si je k nim neukládá, ani si je od nich netouží vypůjčit. Vypadá to jako úsvit nové doby bez bank, nelze se divit, že se zuby nehty brání. Osvobození výnosů z prodeje kryptoaktiv po uplynutí časového testu zase kopíruje osvobození cenných papírů, kterým se svým způsobem podobají.
Vše vypadá zalité sluncem, otázka je, nakolik bude moct ČNB reálně ručit za obchodníky, kterým licenci vydá a lidé se tudíž budou spoléhat na to, že nic nehrozí. Zvládnout velké množství nové agendy nebude jednoduché a krom toho platí, že vždycky něco hrozí a opatrnosti není nikdy nazbyt.
Foto: Pixabay
Autor: Redakce EM