e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu

26.06.2021, Autor: swp, red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Recenze novely zákona o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu

Růst důchodů o 300 korun nad zákonnou valorizaci přijde zhruba na deset miliard korun. Zmrazení platů ústavních činitelů přinese úsporu cca 650 milionů. A tak je to s hospodařením státu v poslední době pořád. Na uspořenou korunu obratem více než deset korun utratí.

Autor: Andrej Babiš (ANO)
Stanovisko vlády: neutrální
Datum předložení: 26. 5. 2021
Hodnocení: EM: 30%

Ještě loni to vypadalo, že dluhové brzdy (zadlužení padesát pět procent HDP) dosáhneme za devatenáct let. Ministryně financí, která se do historie zapíše jako Alena Šílená, roztočila výdaje takovým tempem, že státní finance k ní dorazí už za tři roky a podle dosavadního průběhu vyjednávání o rozpočtu na příští rok nejspíš ještě dřív. Ale zpět k platům našich ústavních činitelů.
Boj proti růstu platů ústavních činitelů je stejně populární jako boj proti korupci. A nutno říci, že skoro stejně úspěšný. Úprava platů našich činitelů byla v roce 1995 přijata s myšlenkou, aby politici o svých platech nerozhodovali sami. Opak se stal pravdou. Nyní platí už 36. verze zákona, a pokud nebude přijata do konce roku další novela, hrozí v příštím roce navýšení platových základen nejméně o 5,9 procenta, což podle autora nelze považovat za přijatelné. Kromě dalšího zmrazení platů v roce 2022 přináší návrh i nový mechanismus jejich růstu v letech následujících, bohužel však způsobem předem odsouzeným k neúspěchu.
Rozmrazování platů se i v minulých letech ukázalo jako větší oříšek než platová stopka.
Bez brzdného mechanismu totiž dochází k jejich skokovému růstu. V letech 2015 až 2018 proto byla do zákona přidána pasáž, kterou se snížil platový koeficient pro rok 2015 na 2, 25 násobek, aby se v následujících letech postupně zvyšoval zpět na 2, 5 násobek v roce 2018. Už v roce 2021 ale došlo k zafixování platů pevně stanovenou částkou, a to na úrovni předchozího roku. Nesystémové zásahy do zákona s platností na jeden rok logicky vyvolávají potřebu dalších zásahů v roce příštím, a to je situace, v níž se nacházíme právě teď.
Návrh poslance Babiše na novelu zákona o platu představitelů státní moci, ke kterému vláda oficiálně zaujala neutrální, ve skutečnosti však spíše zamítavý postoj, je bohužel především další záplatou na příští rok. Za paragraf, stanovující platovou základnu pro rok 2021 ve výši 84 060 korun pro politické představitele a 100 872 korun pro soudce, se přilepí další, který tutéž platovou základu pro obě skupiny ústavních činitelů stanoví i pro rok 2022. Dostáváme se přesně do té situace, které měl zákon zabránit: Politici si každoročním hlasováním určují výši platu, což je špatně bez ohledu na to, zda si jej zrovna zvyšují nebo snižují.
Kromě fixního určení platové základy na předloňské úrovni Babišův návrh upravuje i způsob stanovení platové základny od roku 2023. Zabránit skokovému nárůstu platů po jejich rozmrazení v roce 2023 má nový způsob jejich výpočtu. Platová základna se má počítat jako součin platové základny stanovené na minulý kalendářní rok a indexu růstu průměrné nominální měsíční mzdy zaměstnanců v národním hospodářství za předminulý kalendářní rok. Stručně řečeno: Už ne dva a půl nebo trojnásobek krát průměrná mzda, ale platová základna z loňska krát index růstu průměrné mzdy v předminulém roce.
Fór je v tom, že loňská platová základna v roce 2023 bude ta z roku 2020, kterou Babišův návrh zvýší o nárůst mezd zaměstnanců v národním hospodářství v roce 2021. No neber to, když jsi miliardář a beneficient svěřenského fondu. Největší potíž návrhu ale není v tom, že by se politikům a další představitelům fakticky snížil plat. Poslanci i Senátoři si to tradičně vynahradí příplatky za funkce, které v obou komorách raší jako houby po vydatných deštích. Máme zde však řadu rozhodnutí Ústavního soudu, v nichž je jasně vysvětleno, že platy soudců snižovat nelze, neboť jsou součástí garance nezávislosti soudní moci.
Ministerstvo spravedlnosti vládu upozornilo, že navrhovaná úprava odměňování soudců vylučuje vyrovnat v budoucnu účinky zmrazení zrychleným nárůstem odpovídajícím v mezidobí nastalému růstu průměrné hrubé měsíční nominální mzdy v národním hospodářství. Jednalo by se o reálné a trvalé snížení výše platu soudců, rozdíl by činil bezmála šest tisíc korun měsíčně, ročně více jak sedmdesát tisíc korun. Návrh je tak podle všeho neústavní a Ústavní soud by jej s pravděpodobností hraničící s jistotou zrušil.  Jisté ovšem je, že by k tomu došlo až po volbách, což v předvolební vlně populismu nic neznamená.
Foto: Pixabay


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Recenze novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

31.03.2025, Autor: swp, red

„Když odjedu z Brna od své rodiny do Prahy, nikdy nevím, kdy se vrátím," říká v médiích poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková. Není sama, na průtahy, nepředvídatelnost jednání a věčné obstrukce si stěžují i další poslankyně, kterým se nedaří skloubit práci ve sněmovně s rodinu. Přestože

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o povinném příspěvku na produkty spoření na stáří

04.02.2025, Autor: swp, red

Vládní důchodová reforma představuje klasickou frustrační kompozici ve stylu Járy Cimrmana. Lidem pracujícím v náročných profesích vláda slibovala dřívější odchod do penze. Nárok na předčasný důchod bez krácení měli mít lidé v povoláních zařazených do čtvrté a třetí kategorii rizik, což se týkalo zhruba 130 tisíc osob. Během projednávání zákona koalice na poslední chvíli couvla a okruh oprávněných osob zúžila na čtvrtou kategorii, což je zhruba 12 tisíc osob. Fázi očekávání vystřídala fáze zklamání.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Recenze novely zákona o zemědělství

20.01.2025, Autor: swp, red

V některých zákonech je třeba číst mezi řádky, jinak by nedávaly smysl. Z tohoto ranku je i poslanecký návrh ministra zemědělství Výborného, spolupodepsaný koaličními poslanci a jednou poslankyní z řad Pirátů. Ti se ostatně holedbají, že to celé vymysleli. Do zákona o zemědělství autoři vkládají definici rodinných zemědělských hospodářství.

Recenze zákona o ochraně přírody a krajiny (Národní park Křivoklátsko) 

06.01.2025, Autor: swp, red

O možnosti prohlásit Chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko za národní park se mluví již mnoho let. Důvodem jsou vzácné listnaté lesy s velkou druhovou rozmanitostí a jedinečná příroda, která je domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Národní park Křivoklátsko má podle vládního návrhu zákona zabírat zhruba 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Rozprostírat by se měl jižně od Křivoklátu podél Berounky a velikostí by se příliš nelišil od Českého Švýcarska.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o obalech 

29.12.2024, Autor: swp, red

Cirkulární ekonomika, neboli oběhové hospodářství, je pilířem udržitelného rozvoje. Snaha o prodloužení životního cyklu výrobků a jejich navracení do oběhu je jistě záslužná, pokud se však sledování vytčeného cíle děje bez ohledu na vedlejší dopady, může být i ekologicky škodlivá.

Stavební legislativa se dále komplikuje, byty kvůli průtahům zdražují o stovky tisíc korun

13.12.2024, Autor: Z blogosféry

Povolit bytový dům připravený v souladu s platným územním plánem trvá v hlavním městě v průměru tři roky, výjimkou nejsou ani řízení trvající více než deset let. Nové byty jsou kvůli těmto průtahům dražší o stovky tisíc korun. Nic se na tomto tristním stavu nezmění nejméně další tři roky. Naopak situace bude ještě horší. Senátoři totiž schválili novelu nového stavebního zákona, která legislativu ještě více komplikuje. Stavebním úřadům umožňuje používat staré i nové systémy, navíc zavádí další přechodné lhůty. Stavební legislativní chaos se tím jen prohlubuje.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama