e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o kompenzačním bonusu pro rok 2021

29.05.2021, Autor: swp, red

1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
Recenze novely zákona o kompenzačním bonusu pro rok 2021

Autor: Poslanci TOP09, KDU a Starostové
Stanovisko vlády: Nesouhlas
Hodnocení EM: 40%
Kompenzační bonus pro podnikatele v květnu skončí. Po dobu svého trvání byl kritizován pro nejasné podmínky, svévoli úředníků, nedostatečnou výši či pomalé vyřizování. Přesto lze říci, že šlo o jednu z nejpovedenějších věcí, kterou vláda na podporu podnikatelů během pandemie udělala.
Nevídaná byla i rychlost. Od předložení prvního zákona do sněmovny na počátku dubna 2020 do vydání ve Sbírce uplynulo 14 dní. V průběhu času byl zákon několikrát novelizován, pro rok 2021 byl přijat zákon nový, upravoval se okruh příjemců, výše podpory i vznik nároku. Jeho konec nyní mnozí podnikatelé právem oplakávají.
Stručné připomenutí zákona o kompenzačním bonusu je důležité, abychom se mohli podívat na jeho novelu z autorské dílny TOP 09.  O Markétě Pekarové, její předsedkyni, je známo, že se ještě jako Adamová věnovala mezinárodnímu dobrovolnictví. Možná proto se rozhodla zákon o kompenzačním bonusu využít k motivaci dobrovolníků, kteří pomáhali se zvládáním epidemie přetíženým zařízením sociálních a zdravotních služeb. Kompenzační bonus je podle předkladatelů z řad opozice jednoduchý nástroj podpory dobrovolníkům, kterým se jiná forma ocenění a finanční podpory za jejich obětavost nedostává.
Navrhují proto, aby nárok na kompenzační bonus měla též fyzická osoba, která v bonusovém období vykonávala dobrovolnickou činnost „spočívající v poskytování pomoci a podpory fyzickým osobám v nepříznivé sociální situaci, anebo v poskytování zdravotní péče nebo v souvislosti s poskytováním zdravotní péče, a to za účelem poskytnutí pomoci při zvládání epidemie onemocnění COVID-19, pokud se dobrovolnická činnost netýkala uspokojování osobních zájmů, anebo pokud nebyla tato činnost vykonávána v rámci podnikatelské nebo jiné výdělečné činnosti anebo v pracovněprávním vztahu nebo služebním poměru“.
Pravidla vylučující nárok na kompenzační bonus se na dobrovolníky vztahovat nemají. Cílem je ocenit kohokoli, kdo ve svém volném čase a bez nároku na odměnu pomáhal se zvládáním epidemie v přetíženém sociálním a zdravotním sektoru. Takovou dobrovolnickou činnost mohli vykonávat i osoby samostatně výdělečně činné či podnikatelé postižení epidemií a vládními opatřeními přijatými za účelem jejího zvládání nebo osoby nezaměstnané. Podle autorů by bylo diskriminační neumožnit jim dosáhnout na symbolickou odměnu jen proto, že jsou zároveň příjemci podpory z důvodu svého vlastního postižení.
Výše kompenzačního bonusu pro dobrovolníky se má stanovit nikoli za dny v bonusovém období, ale za hodiny vykonané dobrovolnické činnosti, aby bylo možno zohlednit množství skutečně vykonané dobrovolnické činnosti. Výše kompenzačního bonusu je navrhována na symbolických 100 Kč za hodinu. Potvrzení o počtu hodin vykonané dobrovolnické činnosti v bonusovém období by vydával poskytovatel sociálních nebo zdravotních služeb, pro něhož dobrovolník dobrovolnickou činnost vykonal. Na první pohled zní vše logicky. Ne nadarmo se říká, že od doby, kdy vymysleli peníze, děkovat netřeba. Jenže to má háček.
Na jednu stranu platí, že dobrovolníkům by se za jejich činnost v době pandemie slušelo víc než jen poděkovat. Na stranu druhou je třeba souhlasit s negativním stanoviskem vlády, která upozorňuje na celou řadu nedostatků návrhu. Předně je třeba připomenout, že dobrovolnictví je z definice věci činnost prováděná ve prospěch druhých bez nároku na finanční odměnu, protislužbu nebo jiné zvýhodnění. I dodatečné přiznání odměny tento princip porušuje. Vyplácením bonusu by došlo k paradoxu: Dobrovolník, který si za svoji práci vezme finanční odměnu, už není dobrovolníkem.
Pokud bychom tento nedostatek návrhu přehlédli, je zde vložení návrhu do zákona o kompenzačním bonusu. Jak z názvu zákona vyplývá, jedná se o předpis, který kompenzuje hospodářské ztráty podnikatelů vzniklé pandemií a opatřeními vlády. Případná podpora dobrovolnické činnosti je něco jiného a do tohoto přechodného právního předpisu rohodně nepatří. Samostatnou kapitolou pak je navrhovaná definice vzniku nároku na bonus, která zahrnuje i „poskytování pomoci a podpory fyzickým osobám v nepříznivé sociální situaci“, což by mohlo znamenat i to, že jste se starali o vlastní babičku.
V kombinaci s upuštěním od detailní předběžné kontroly žádosti, které je podle autorů vyjádřením důvěry v osobní integritu žadatelů, se jedná o snadný nástroj ke zneužití. Oprávněnost čerpání neurčitě formulovaného nároku nelze ověřit ani dodatečně. Na osobní integritu lze věřit u skutečných dobrovolníků, ale za dobrovolníky by se nejspíš prohlásily též osoby, které s pomocí bližním nemají nic společného. I sto korun za hodinu je pro neslušné slušná motivace. Autoři tvrdí, že návrh bude motivovat dobrovolnictví, ale to je omyl. Dobrovolnictví lidé nedělají pro peníze, a to je dobře.
Foto: Pixabay


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Recenze novely zákona o elektronizaci zdravotnictví

12.11.2024, Autor: swp, red

Po odvolání Ivana Bartoše za nezvládnutou digitalizaci stavebního řízení, se ozvala řada hlasů, že premiér neměří všem stejným metrem, protože stejně tak měl za nedostatečnou digitalizaci odvolat ministra spravedlnosti Blažka nebo ministra zdravotnictví Válka. V obou těchto případech nepochybně digitalizace pokulhává, jako ostatně kdeco v tomto státě, nicméně stejný metr by zde platil pouze za předpokladu, pokud by soudy přestávaly soudit a lékaři léčit. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o dávce státní sociální pomoci

24.10.2024, Autor: red

Na lidi, kteří pobírají sociální dávky, se často pohlíží, jako na lenochy, kterým se nechce makat. Ve skutečnosti nikdo neví, kolik lidí sociální systém zneužívá a kolik je v něm skutečně potřebných. Svůj díl viny nese i nastavení sociálních dávek, které jsou víceméně nárokové, bez mechanismů proti zneužívání. Chybí motivační prvky, bují práce na černo a bydlení už stát dotuje kdekomu. Není divu, že sociálních případů přibývá a Úřady práce nestíhají. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Stavebnictví doplácí na legislativní chaos. Investoři potřebují stabilitu a neměnná pravidla

18.10.2024, Autor: Z blogosféry

Nedostupné bydlení, nedokončená dopravní infrastruktura, chybějící veřejné stavby. Problémy českého stavebnictví se dotýkají úplně každého. Mohli bychom sepsat dlouhou knihu o všech problémech, které tento sektor trápí. Ať už jde o neustále rostoucí ceny stavebních prací a materiálu, nedostatek motivovaných pracovníků či boj sousedů proti jakékoliv nové výstavbě. Nad všemi těmito i dalšími překážkami však ční ta největší a nejzásadnější – extrémně složitá stavební legislativa, která výstavbu spíše komplikuje, než aby ji usnadňovala.

Recenze návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2025

30.09.2024, Autor: Z blogosféry

Po dalších volbách, které dopadly nevýhrou, na níž se vždycky dá najít i něco pozitivního, premiér Fiala prohlásil, že nenechá zemi levičákům a má jasnou představu, co musí udělat pro to, aby přesvědčil voliče, že vláda plní sliby a pracuje pro ně. V tu chvíli zřejmě ani sám netušil, že vyhazovem Ivana Bartoše z vlády, to vlastně rovnou splní. Zbývá už jen přesvědčit voliče, že vláda plní sliby, pracuje pro ně a nepředat zemi levičákům. Návrh rozpočtu na příští rok tomu jde naproti. 

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o volebních kampaních 

02.09.2024, Autor: swp, red

Pokud zadáte do vyhledávače „čím víc zákonů, tím…“ pokračování vybíráte z odkazů: „méně svobody, zkaženější stát, méně práva, méně spravedlnost, více korupce“. Ale což, třeba jsou to jen takové řeči. Vláda, nutno říct, že nejen tato, si z toho rozhodně hlavu nedělá. Důkazem budiž volební zákony.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama