e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o České televizi a Českém rozhlasu

21.07.2024, Autor: swp, red

2 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 5
Recenze novely zákona o České televizi a Českém rozhlasu

„Dezinformace cíleně mísí pravdu s konspiracemi, šíří chaos a nenávist, ohrožují svobodu, společnost, ústavní pořádek, strategické zájmy a mezinárodní závazky České republiky a přispívají k relativizaci pravdy a spravedlnosti.“ Do boje proti jejich šíření se mají proto zapojit i veřejnoprávní média. Tzv. velká mediální novela jim dává za úkol „postup proti dezinformacím“, což přirozeně vyvolává otázku, jak je to míněno. V právním řádu tento pojem definován není a v praxi slovo dezinformace často slouží k dehonestaci názorových odpůrců. 

Autor: vláda

Datum předložení do PSP: 28.6. 2024

Hodnocení EM: 40%

Nechme však tentokrát dezinformace stranou a podívejme se na tu část novely, v níž se nově koncipuje hrazení koncesionářských poplatků. Mají za sledování veřejnoprávní televize a rozhlasu platit všechny domácnosti nebo jen ty, které mají doma televizi, jak je tomu dnes? Toť otázka! Vláda se rozhodla vyřešit ji způsobem, který ani její největší fanoušek nemůže prohlásit za elegantní. Platit bude každá domácnost, disponující přístrojem připojeným k internetu. Stačí doma jeden chytrý telefon nebo tablet a stáváte se poplatníkem ze zákona. 

Rozšíření definice zařízení sice umožnilo relativně malé zvýšení televizních poplatků (ze 135 na 160 korun za ČT a ze 45 na 55 korun za ČRo), které ani neodpovídá jejich inflačnímu znehodnocení za oněch 15 a 18 let, kdy se nezvyšovaly, přesto však návrh vyvolal bouřlivý nesouhlas opozice i značné části veřejnosti. Na straně jedné je argument, že současná výše poplatků už nereflektuje výši nákladů za služby, které veřejnoprávní televize a rozhlas poskytují veřejnosti, na straně druhé stojí ti, kteří o jejich služby nestojí. 

Spor to rozhodně není černobílý. Na tom, že lidé platí i za veřejnou službu, kterou nevyužívají, není nic mimořádného. Současně je však na místě se ptát, zda je nutné, aby Český rozhlas provozoval 12 celoplošných a dalších 14 regionálních stanic? Zábavné pořady nebo sportovní přenosy na České televizi by stejně úspěšně mohly odvysílat soukromé stanice. Podstatou veřejné služby by měla zůstat původní dramatická tvorba s vyšší ambicí než jen populární krimiseriály a hlavně kvalitní zpravodajství a publicistika bez pavlače pro kotelnici.  

Smyslem koncesionářského poplatku pro veřejnosprávní média je, aby o diváka nemusely bojovat jako komerční vysílatelé. Reálně však namísto kvality veřejnoprávní média honí sledovanost a nelze očekávat, že za více peněz budou postupovat jinak. To přirozeně vyvolává nelibost na straně komerčních televizí. K nespokojencům se dále řadí ti, kteří veřejnoprávní média sice nesledují ale najisto vědí, že nejsou objektivní a pak samozřejmě lidé, kteří žádnou televizi nesledují, protože televizní přístroj z principu ani nevlastní. 

K tomu, abychom tento spor rozlouskli, je dobré si připomenout, že veřejnoprávní vysílání vzniklo v době, kdy soukromé vysílání neexistovalo. Dnes máme tolik soukromých stanic, že je nedokážeme spočítat. Ba co víc, právě probíhá další televizní a koneckonců i rozhlasová revoluce. Stále více uživatelů přechází od lineárního vysílání k televizním nebo hudebním a podcastovým streamovacím službám. Měnící se zvyky publika a přechod audiovizuálního trhu k službám on-demand (na vyžádání), vládní návrh nijak nereflektuje. 

Samostatnou kapitolou návrhu je nový způsob výběru poplatků od firem a podnikatelů.  Rozhlasový a televizní poplatek mají platit v závislosti na počtu zaměstnanců, čím více zaměstnanců, tím více platí, nikoli tedy z každého rozhlasového nebo televizního přijímače, který používají k podnikání nebo v souvislosti s ním jako doposud. Fakticky jde o zdanění firem, v nichž zaměstnanci pracují v provozech, kde je obvykle sledování televize nebo rozhlasu vyloučeno, což přinese veřejnoprávním médiím další penízky navíc. 

Veřejnoprávnost si řada lidí spojuje s poplatky. Ve skutečnosti to znamená, že fungování těchto médií upravují veřejnoprávní předpisy. Jiný způsob financování, včetně státního rozpočtu, z něhož jsou financovány i nezávislé soudy nebo NKÚ, by na tom nic nezměnil. Je jistě možné, že opozice tuto změnu navrhuje proto, aby měla po ruce bič na neposlušná média.  Ono ale také záleží na tom, jak by financování přes státní rozpočet bylo zákonem nastaveno. Rovněž platí, že pokud se příští vláda rozhodne média veřejné služby dostat pro kontrolu, udělá to. 

Prosté zvýšení příjmů veřejnoprávních médií, včetně inflační doložky pro jejich další automatický růst, není žádná tragédie, spíš promarněná příležitost ke změně, která jednou stejně musí přijít.  Vůči divákům a firmám není fér, že budou platit daň za službu, z níž velká část veřejnoprávní není a bez problémů ji mohou obstarat soukromí provozovatelé vysílání. Tak jen doufejme, že postup proti dezinformacím se nezvrhne v boj proti chybným názorům, stejně jako vyváženost k pěti minutám pro Hitlera a pěti pro Židy.

Foto: Pixabay

Autor: Redakce EM


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Recenze novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

31.03.2025, Autor: swp, red

„Když odjedu z Brna od své rodiny do Prahy, nikdy nevím, kdy se vrátím," říká v médiích poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková. Není sama, na průtahy, nepředvídatelnost jednání a věčné obstrukce si stěžují i další poslankyně, kterým se nedaří skloubit práci ve sněmovně s rodinu. Přestože

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o povinném příspěvku na produkty spoření na stáří

04.02.2025, Autor: swp, red

Vládní důchodová reforma představuje klasickou frustrační kompozici ve stylu Járy Cimrmana. Lidem pracujícím v náročných profesích vláda slibovala dřívější odchod do penze. Nárok na předčasný důchod bez krácení měli mít lidé v povoláních zařazených do čtvrté a třetí kategorii rizik, což se týkalo zhruba 130 tisíc osob. Během projednávání zákona koalice na poslední chvíli couvla a okruh oprávněných osob zúžila na čtvrtou kategorii, což je zhruba 12 tisíc osob. Fázi očekávání vystřídala fáze zklamání.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o zemědělství

20.01.2025, Autor: swp, red

V některých zákonech je třeba číst mezi řádky, jinak by nedávaly smysl. Z tohoto ranku je i poslanecký návrh ministra zemědělství Výborného, spolupodepsaný koaličními poslanci a jednou poslankyní z řad Pirátů. Ti se ostatně holedbají, že to celé vymysleli. Do zákona o zemědělství autoři vkládají definici rodinných zemědělských hospodářství.

Recenze zákona o ochraně přírody a krajiny (Národní park Křivoklátsko) 

06.01.2025, Autor: swp, red

O možnosti prohlásit Chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko za národní park se mluví již mnoho let. Důvodem jsou vzácné listnaté lesy s velkou druhovou rozmanitostí a jedinečná příroda, která je domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Národní park Křivoklátsko má podle vládního návrhu zákona zabírat zhruba 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Rozprostírat by se měl jižně od Křivoklátu podél Berounky a velikostí by se příliš nelišil od Českého Švýcarska.

Recenze novely zákona o obalech 

29.12.2024, Autor: swp, red

Cirkulární ekonomika, neboli oběhové hospodářství, je pilířem udržitelného rozvoje. Snaha o prodloužení životního cyklu výrobků a jejich navracení do oběhu je jistě záslužná, pokud se však sledování vytčeného cíle děje bez ohledu na vedlejší dopady, může být i ekologicky škodlivá.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Stavební legislativa se dále komplikuje, byty kvůli průtahům zdražují o stovky tisíc korun

13.12.2024, Autor: Z blogosféry

Povolit bytový dům připravený v souladu s platným územním plánem trvá v hlavním městě v průměru tři roky, výjimkou nejsou ani řízení trvající více než deset let. Nové byty jsou kvůli těmto průtahům dražší o stovky tisíc korun. Nic se na tomto tristním stavu nezmění nejméně další tři roky. Naopak situace bude ještě horší. Senátoři totiž schválili novelu nového stavebního zákona, která legislativu ještě více komplikuje. Stavebním úřadům umožňuje používat staré i nové systémy, navíc zavádí další přechodné lhůty. Stavební legislativní chaos se tím jen prohlubuje.

Recenze vládního návrhu zákona o digitalizaci finančního trhu

11.12.2024, Autor: red

Není to tak dávno, co bývalý šéf Evropské centrální banky Mario Draghi ve čtyřsetstránkovém dokumentu zkritizoval přeregulovanost Evropy a pro udržení její konkurenceschopnosti navrhl otočit kormidlem. Tehdejší a nyní už i současná předsedkyně Evropské komise von der Leyenová  se s ním vyfotila, do široka usmála, poděkovala a už se jede dál kočárem bílým podél černých skal. Otočit kormidlem nejen že není jednoduché, ale proč házet do koše to jediné, v čem jsme opravdu dobří.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama