Na lidi, kteří pobírají sociální dávky, se často pohlíží, jako na lenochy, kterým se nechce makat. Ve skutečnosti nikdo neví, kolik lidí sociální systém zneužívá a kolik je v něm skutečně potřebných. Svůj díl viny nese i nastavení sociálních dávek, které jsou víceméně nárokové, bez mechanismů proti zneužívání. Chybí motivační prvky, bují práce na černo a bydlení už stát dotuje kdekomu. Není divu, že sociálních případů přibývá a Úřady práce nestíhají.
Datum předložení PSP: 23. 9. 2024
Autor: vláda
Hodnocení EM: 80%
Ministerstvo práce a sociálních věcí nyní přichází s revizí sociálních dávek, jejímž cílem je nahrazení čtyř příjmově testovaných dávek jednou. Namísto čtyř žádostí jedno řízení, všechno vyřídíte na úřadě, nebo on-line z domova na pár kliknutí. Radost pobíračů dávek vzápětí krotí ujištění, že nová konstrukce dávky bude klienty systému motivovat k řešení nepříznivé situace a vymanění se ze závislosti na dávkách vlastními silami. Na chudý lid musí být přísnost!
Do nové dávkové podpory rodin (domácnosti) prostřednictvím jedné dávky se navrhuje sloučit přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení. Jedná se o dávky, které jsou cíleny na pomoc rodinám v základních životních oblastech, kterými jsou výchova nezaopatřeného dítěte, živobytí rodiny, náklady na bydlení. Jak ale předkladatel upozorňuje, nová dávka není souhrnem původních dávek, ale novou dávkou s jinou konstrukcí.
Skládá se ze čtyř komponent – živobytí, pracovní bonus, bydlení a dítě, přičemž domácnost může obdržet klidně jen jednu. Pokud je součástí přiznané dávky složka na živobytí, zpracuje Úřad práce nejpozději do 3 měsíců ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o přiznání dávky se členem domácnosti podpůrný plán, v němž stanoví opatření ke zlepšení sociálních, majetkových a příjmových poměrů člena domácnosti nebo celé domácnosti.
Plnění podpůrného plánu se pravidelně kontroluje a pokud jej dotyčná osoba plní, dojde k navýšení dávky. Jde tedy skutečně o bonus a nikoli malus či penalizaci, kdy by dávka byla krácena. U složky dítě má být pro čerpání rozhodný nejen příjem domácnosti, ale též podmínka, že každý člen domácnosti, který není zranitelnou osobou, je pracovně aktivní. Zní to hezky, mnohokrát diskutovaný problém ale je, že trestáme děti za chyby rodičů.
Jinak je ale chvályhodné, pokud je systém dávek prodchnut myšlenou, že práce šlechtí člověka a bez práce nejsou koláče. Dlouhodobým problémem stávajícího systému totiž je, že se práce nevyplácí. Návrh to řeší zavedením bonusu za pracovní aktivitu. V principu jde o redukci bodů zlomu, které způsobují, že s pracovním výdělkem klesne podpora. V zásadě má platit: pracujte a stát vám nechá vyšší dávky.
Od digitalizace systému si resort práce slibuje, že 2/3 klientů odbaví v “automatizovaném režimu”. Zbytek představují domácnosti s příjmem pod 1,43násobek životního minima, kde je kontakt s Úřadem práce nutný s ohledem na povinnost Úřadu zpracovat pro tyto klienty podpůrný plán. Všechno to zní krásně, ale má to mouchy. Nikdo totiž neví, kolik to bude stát. Na straně Úřadu práce budou úspory, může ale také dojít k tomu, že na novou dávku půjde z rozpočtu víc než doposud.
Podle některých průzkumů se totiž v sociálním systému nevyzná 71 % lidí. Zpřehlednění a zjednodušení systému může vést k tomu, že lidé budou pobírat vše, na co mají nárok, tedy víc než dnes. Dalším „prorůstovým faktorem“ může být majetkový test. Podmínkou čerpání dávky nebudou jen nízké příjmy, ale též majetkové poměry domácnosti a ty jsou nastaveny dosti benevolentně. Toleruje se druhá nemovitosti a druhé vozidlo v rodině. Přípustné jsou i vysoké zůstatky na účtech. U pětičlenné domácnosti až 400 tisíc.
Celkově se tak systém může prodražit až o 7 miliard, což by pro státní pokladnu rozhodně žádné terno nebylo. Principiálně je ale návrh správný a rozhodně stojí za podporu.
Foto: Pixabay
Zdroj: Redakce EM