e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu ústavního zákona o referendu

19.02.2024, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Recenze návrhu ústavního zákona o referendu

Autor: poslanci hnutí ANO

Datum předložení: 17. 1. 2024

Stanovisko vlády: Nesouhlas

Hodnocení EM: 20%

Největším příznivcem přímé demokracie zpravidla bývají opoziční strany. Mohou tak odmítat vládou prosazované nepopulární kroky, nebo jen vládě jednoduše vnucovat vlastní agendu. Pokud se opozice po volbách ujme moci, její vztah k referendu zpravidla značně ochladne. Ne že by ho rovnou odmítla, klidně ho i předloží, chleba se však začne lámat na tom, o čem by referendum být mohlo, o čem možná a o čem rozhodně nikdy. A pak jsou tu ještě otázky, kolik lidí by mohlo svou peticí referendum vyvolat a kolik jich musí přijít, aby výsledek platil. 

Řekněme si rovnou, že najít v těchto debatách ústavní shodu ve Sněmovně i v Senátu je zhola nemožné a proto žádná referenda nemáme a mít ani nebudeme. To však neznamená, že návrhy zákonů o referendu nejsou zas a znovu předkládány. Vzpomeňme například na zákon, který v roce 2015 předložila Sobotkova vláda. Podmínkou vypsání referenda měla být petice alespoň čtvrt milionu občanů a rozhodovat se sice mělo o zásadních otázkách vnitřní i zahraniční politiky, ale nikoli třeba o daních, volebním systému, mezinárodních smlouvách nebo odmítání migrantů. 

Když už mluvíme o referendech, nesmíme opomenout jejich obsesivního vyznavače Tomia Okamuru, který už založil dvě hnutí s přímou demokracií v názvu. Jako Svoboda a přímá demokracie podává opakovaně návrhy ústavního zákona o obecném referendum bez limitů. Návrh podle jeho vlastního komentáře umožňuje občanům hlasovat o všem, co neodporuje naší ústavě, včetně možnosti hlasovat o vystoupení z EU nebo o odvolávání politiků. To druhé by ústavě odporovalo, ale to je vedlejší, protože Okamurovy návrhy nebere vážně nejspíš ani Okamura. 

Ať už je Okamura jakýkoli, alespoň u něj najisto víme, co bude o referendu říkat příští týden, což se rozhodně nedá říci o Andreji Babišovi. Není to příliš dávno, co jako předseda vlády Okamurův návrh okomentoval tak, že ANO sice referendum chce, ale nemělo by rozhodovat o zahraničních závazcích či daních. Vyvolat referendum by podle tehdejšího Babišova názoru mělo mít možnost deset procent oprávněných voličů, tedy zhruba 800 tisíc obyvatel. „A rozhodnout musí většina oprávněných voličů.“ 

To bylo včera, a jak už jsme si u předsedy nejsilnější opoziční strany zvykli, dnes je všechno nebo skoro všechno jinak. Hnutí ANO předkládá návrh ústavního zákona o referendu, týkající se z větší části evropských a tedy zahraničně politických témat. Koneckonců je před evropskými volbami a je třeba se vymezit, i kdyby třeba jen proti čertu, kterého sám namaluji na zeď. Rozpolcenost vládní koalice v evropských otázkách k tomu dává slušný prostor. Tak trochu paradoxem je, že hnutí, mající ano přímo v názvu, formuluje otázky tak, aby na ně byla „správná“ odpověď ne. 

Pojďme se na návrh podívat blíže. Jak už bylo naznačeno, nejedná se o návrh na uzákonění obecného referenda. ANO chce jednorázové referendum, a to hned o čtyřech otázkách. Lid by měl rozhodnout o nahrazení peněžní jednotky koruny české peněžní jednotkou euro, o korespondenčním hlasování ve volbách, o zrušení práva veta v Evropské unii a o přerozdělování migrantů v Evropské unii. Správná odpověď je vždycky NE, to už ANO voličům vysvětlí. Úplně postačí, když k se referendu dostaví alespoň jeden z nich, žádné kvorum účasti pro platnost referenda navrhováno není. 

V návrhu rovněž absentuje určení doby závaznosti rozhodnutí přijatého v referendu, což je dobré k tomu, aby bylo zřejmé, jak a kdy je možné rozhodnutí z referenda změnit. Namísto toho se pouze dočteme, že výsledek referenda je závazný pro státní orgány. Znamená to navždy? Co když se státní orgány rozhodnou po pěti letech referendum o stejné otázce zopakovat? Poruší tím zákon? Těžko říci, naštěstí víme, že žádné referendum nebude. Ono taky hlasovat o tolika věcech najednou by byl pořádný zmatek nehledě na to, že u některých otázek ani není zřejmé, co vlastně znamenají. 

Krom nejasných formulací si předkladatelé příliš nelámou hlavu ani s tím, že výsledek referenda může vést k porušení našich mezinárodních závazků. K této věci nejprve obecně. Řadě, řekněme euroskepticky laděných voličů, uniká fakt, že závazky členských zemí EU nelze libovolně přijímat a odvolávat podle toho, kdo je v dané zemi zrovna u kormidla. Když se například premiér Babiš za Českou republiku přihlásí ke Green Dealu, nemůže pak premiér Fiala přijet do Bruselu a tam souhlas odvolat. Každá země může z EU vystoupit, nikoli rušit jednou dohodnuté věci. 

Tato námitka samozřejmě směřuje k migračnímu paktu a přijetí eura, i když zde je situace přece jen komplikovanější. Při vstupu do EU jsme se sice zavázali euro přijmout, avšak neřekli jsme kdy a nikdo nás to nemůže donutit udělat, pokud nebudeme chtít. Celkem vzato u nás většina stran vstupu do eurozóny nefandí a rušení práva veta, krom jednoho pomýleného výroku prezidenta, nepodporuje snad vůbec nikdo. Cílem návrhu evidentně není něčemu zabránit, ale spíš okolo těchto témat spustit kampaň do evropských voleb, což není zase tak špatný nápad. 

Foto: Pixabay

Zdroj: Redakce EM


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Recenze novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

31.03.2025, Autor: swp, red

„Když odjedu z Brna od své rodiny do Prahy, nikdy nevím, kdy se vrátím," říká v médiích poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková. Není sama, na průtahy, nepředvídatelnost jednání a věčné obstrukce si stěžují i další poslankyně, kterým se nedaří skloubit práci ve sněmovně s rodinu. Přestože

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o povinném příspěvku na produkty spoření na stáří

04.02.2025, Autor: swp, red

Vládní důchodová reforma představuje klasickou frustrační kompozici ve stylu Járy Cimrmana. Lidem pracujícím v náročných profesích vláda slibovala dřívější odchod do penze. Nárok na předčasný důchod bez krácení měli mít lidé v povoláních zařazených do čtvrté a třetí kategorii rizik, což se týkalo zhruba 130 tisíc osob. Během projednávání zákona koalice na poslední chvíli couvla a okruh oprávněných osob zúžila na čtvrtou kategorii, což je zhruba 12 tisíc osob. Fázi očekávání vystřídala fáze zklamání.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o zemědělství

20.01.2025, Autor: swp, red

V některých zákonech je třeba číst mezi řádky, jinak by nedávaly smysl. Z tohoto ranku je i poslanecký návrh ministra zemědělství Výborného, spolupodepsaný koaličními poslanci a jednou poslankyní z řad Pirátů. Ti se ostatně holedbají, že to celé vymysleli. Do zákona o zemědělství autoři vkládají definici rodinných zemědělských hospodářství.

Recenze zákona o ochraně přírody a krajiny (Národní park Křivoklátsko) 

06.01.2025, Autor: swp, red

O možnosti prohlásit Chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko za národní park se mluví již mnoho let. Důvodem jsou vzácné listnaté lesy s velkou druhovou rozmanitostí a jedinečná příroda, která je domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Národní park Křivoklátsko má podle vládního návrhu zákona zabírat zhruba 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Rozprostírat by se měl jižně od Křivoklátu podél Berounky a velikostí by se příliš nelišil od Českého Švýcarska.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Recenze novely zákona o obalech 

29.12.2024, Autor: swp, red

Cirkulární ekonomika, neboli oběhové hospodářství, je pilířem udržitelného rozvoje. Snaha o prodloužení životního cyklu výrobků a jejich navracení do oběhu je jistě záslužná, pokud se však sledování vytčeného cíle děje bez ohledu na vedlejší dopady, může být i ekologicky škodlivá.

Stavební legislativa se dále komplikuje, byty kvůli průtahům zdražují o stovky tisíc korun

13.12.2024, Autor: Z blogosféry

Povolit bytový dům připravený v souladu s platným územním plánem trvá v hlavním městě v průměru tři roky, výjimkou nejsou ani řízení trvající více než deset let. Nové byty jsou kvůli těmto průtahům dražší o stovky tisíc korun. Nic se na tomto tristním stavu nezmění nejméně další tři roky. Naopak situace bude ještě horší. Senátoři totiž schválili novelu nového stavebního zákona, která legislativu ještě více komplikuje. Stavebním úřadům umožňuje používat staré i nové systémy, navíc zavádí další přechodné lhůty. Stavební legislativní chaos se tím jen prohlubuje.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama