e-news.cz - kurzy
Reklama

Poslanci vymysleli spotřebitelský kodex, který nebude nikdo číst

17.09.2017, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Poslanci vymysleli spotřebitelský kodex, který nebude nikdo číst

Recenze věcného záměru zákona o ochraně spotřebitele.

Hodnocení Ekonomického magazínu: 50 %
Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo spravedlnosti
Datum předložení: září 2017
Co má společného, když kupujete televizi, berete si půjčku nebo podepisujete smlouvu s telefonním operátorem? Jste v postavení spotřebitele a vztahuje se na vás řada předpisů, které vás mají chránit před výrobci, prodejci či případnými šmejdy. Ochrana spotřebitele je dnes upravena soukromoprávními i veřejnoprávními předpisy. Obecná pravidla jsou převážně v občanském zákoníku (soukromoprávní norma) a zákoně o ochraně spotřebitele (veřejnoprávní norma), který definuje, co je nekalá obchodní praktika, poctivost prodeje, různé informační povinnosti, zákazy, možnosti mimosoudních řešení sporů atd., tedy věci, na jejichž dodržování je veřejný zájem a které mají být dozorovány veřejnou mocí.
Vedle toho existuje mnoho dalších předpisů zaměřených na konkrétní oblasti spotřebitelské problematiky, jako jsou například finanční služby (zákon o spotřebitelském úvěru), elektronické komunikace (zákon o elektronických komunikacích), předpisy v oblasti potravinového práva (zákon o potravinách aj.), zdravotnictví (zákon o ochraně veřejného zdraví) či poštovní služby (zákon o poštovních službách).
Před koncem roku 2016 uložila vláda ministrům průmyslu a spravedlnosti zpracovat věcný záměr zákona o ochraně spotřebitele, který by dosavadní úpravu všech práv a povinností spotřebitelů a podnikatelů soustředil do jednoho právního předpisu, což podle vlády povede k lepší orientaci v předmětné problematice. Koncentrace spotřebitelského práva do samostatného právního předpisu (zejména její vyjmutí z občanského zákoníku) má také umožnit pružnou reakci na potřebu implementovat novou evropskou legislativu.
Předložený návrh věcného záměru (není v paragrafech) počítá s tím, že se do jedné normy shromáždí všechna pravidla potřebná zejména z pohledu běžného spotřebitele. Spotřebitelé, ale i poskytovatelé služeb či dodavatelé zboží, pro které se zavede souhrnné označení profesionál, zde najdou odpovědi na otázky, které řeší v každodenním právním styku – kdy a jak odstoupit od smlouvy, zda to bude něco stát, kde uplatnit reklamaci, kdy bude vyřízena, jaká smluvní ujednání jsou zakázána apod. Oproti občanskému zákoníku, kde to dnes většinou najdete, budou prý ona ustanovení formulována srozumitelněji a přehledněji.
Hned na úvod hodnocení si přiznejme, že ambice na sjednocení veškerého spotřebitelského práva je nereálná. Předkladatel to i přiznává – připouští, že v oblastech, jako jsou potraviny, finanční služby, zdravotní a hygienické požadavky, elektronické komunikace, energetická odvětví (tj. elektroenergetika, plynárenství, teplárenství), má nadále platit zvláštní právní úprava, na niž by bylo v novém zákonu odkázáno. Ochrana spotřebitele zkrátka prostupuje mnoho činností ve výrobě, prodeji zboží či služeb, a pokud bychom ji ze všech předpisů důsledně vyjmuli, stali by se z některých neživotaschopní mrzáci. Krom toho je mnohdy obtížné stanovit, co ještě ochrana spotřebitele je, a co už nikoli.
Ve výsledku tak budeme mít spotřebitelský kodex, kde něco bude, a něco ne, přičemž běžný spotřebitel, pro kterého to děláme, se v tom přirozeně nevyzná. I tak ale na něj může mít norma pozitivní dopad. Posunem od soukromoprávní úpravy k veřejnoprávní se ochrana spotřebitele posílí. Zatímco doposud k vymožení práv musíte jít do sporu, podle nové úpravy by na dodržování pravidel a jejich vymáhání včetně sankcionování mnohem více dohlížel stát, který ovšem zase o něco nabobtná. Pozitivní může být i to, že při neustálém vývoji evropského spotřebitelského práva nebude nutné pořád měnit občanský zákoník.
Myšlenka reorganizovat právní předpisy za účelem sjednocení nějaké problematiky už tu byla například v podobě antidiskriminačního zákona, kam se (ponejvíce z pracovněprávních předpisů) soustředila všechna ustanovení na ochranu před všemožnou diskriminací. Bylo by ale iluzí se domnívat, že při aplikaci tohoto postupu na spotřebitelské právo vznikne kompaktní norma. Do jednoho zákona se totiž vedle sebe dostane prodej zájezdů, uzavírání spotřebitelských smluv na dálku, ubytovací služby atd., které z logiky věci mají pro každý předmět ochrany spotřebitelská práva definována odlišně.
Asi největší iluzí ale je představa, že vznikne přehledná a snadno uchopitelná norma pro veřejnost, něco jako spotřebitelská bible, ve které si každý bude po večerech listovat a čerpat z ní moudro. Ve skutečném světě většina občanů nepřečte ani návod na pračku, natožpak aby četli zákony. Leda by je někdo zfilmoval, nejlépe jako porno. Přesto pračky všichni celkem úspěšně používají. Důležitější než dělat ze zákonů bestsellery totiž je nedávat tam nelogičnosti a blbosti, které nikdo nečeká. Ostatní už uživatel zjistí cestou pokusu a omylu. A když nevím, zeptám se Googlu a nebudu kvůli tomu louskat paragrafy.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Recenze novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

31.03.2025, Autor: swp, red

„Když odjedu z Brna od své rodiny do Prahy, nikdy nevím, kdy se vrátím," říká v médiích poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková. Není sama, na průtahy, nepředvídatelnost jednání a věčné obstrukce si stěžují i další poslankyně, kterým se nedaří skloubit práci ve sněmovně s rodinu. Přestože

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Recenze návrhu zákona o povinném příspěvku na produkty spoření na stáří

04.02.2025, Autor: swp, red

Vládní důchodová reforma představuje klasickou frustrační kompozici ve stylu Járy Cimrmana. Lidem pracujícím v náročných profesích vláda slibovala dřívější odchod do penze. Nárok na předčasný důchod bez krácení měli mít lidé v povoláních zařazených do čtvrté a třetí kategorii rizik, což se týkalo zhruba 130 tisíc osob. Během projednávání zákona koalice na poslední chvíli couvla a okruh oprávněných osob zúžila na čtvrtou kategorii, což je zhruba 12 tisíc osob. Fázi očekávání vystřídala fáze zklamání.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o zemědělství

20.01.2025, Autor: swp, red

V některých zákonech je třeba číst mezi řádky, jinak by nedávaly smysl. Z tohoto ranku je i poslanecký návrh ministra zemědělství Výborného, spolupodepsaný koaličními poslanci a jednou poslankyní z řad Pirátů. Ti se ostatně holedbají, že to celé vymysleli. Do zákona o zemědělství autoři vkládají definici rodinných zemědělských hospodářství.

Recenze zákona o ochraně přírody a krajiny (Národní park Křivoklátsko) 

06.01.2025, Autor: swp, red

O možnosti prohlásit Chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko za národní park se mluví již mnoho let. Důvodem jsou vzácné listnaté lesy s velkou druhovou rozmanitostí a jedinečná příroda, která je domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Národní park Křivoklátsko má podle vládního návrhu zákona zabírat zhruba 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Rozprostírat by se měl jižně od Křivoklátu podél Berounky a velikostí by se příliš nelišil od Českého Švýcarska.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o obalech 

29.12.2024, Autor: swp, red

Cirkulární ekonomika, neboli oběhové hospodářství, je pilířem udržitelného rozvoje. Snaha o prodloužení životního cyklu výrobků a jejich navracení do oběhu je jistě záslužná, pokud se však sledování vytčeného cíle děje bez ohledu na vedlejší dopady, může být i ekologicky škodlivá.

Stavební legislativa se dále komplikuje, byty kvůli průtahům zdražují o stovky tisíc korun

13.12.2024, Autor: Z blogosféry

Povolit bytový dům připravený v souladu s platným územním plánem trvá v hlavním městě v průměru tři roky, výjimkou nejsou ani řízení trvající více než deset let. Nové byty jsou kvůli těmto průtahům dražší o stovky tisíc korun. Nic se na tomto tristním stavu nezmění nejméně další tři roky. Naopak situace bude ještě horší. Senátoři totiž schválili novelu nového stavebního zákona, která legislativu ještě více komplikuje. Stavebním úřadům umožňuje používat staré i nové systémy, navíc zavádí další přechodné lhůty. Stavební legislativní chaos se tím jen prohlubuje.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama