e-news.cz - kurzy
Reklama

Podle socialistů je zisk ve zdravotnictví sprosté slovo

26.06.2017, Autor: Petr Vrabec

1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
Podle socialistů je zisk ve zdravotnictví sprosté slovo

Recenze zákona o univerzitních nemocnicích.

Hodnocení Ekonomického magazínu: 40 %
Autor: Vláda
Datum předložení: Březen 2017
První, kdo prosadil neziskové nemocnice, byl David Rath. Ještě jako ministr zdravotnictví po velkých debatách a střetech v roce 2006 zásadně přispěl k přijetí poslaneckého návrhu zákona, který počítal s vytvořením páteřní sítě nemocnic (cca 140 nemocnic), které budou mít nárok na smlouvu se zdravotní pojišťovnou a řadu dalších výhod. V ostatních nemocnicích, shodou okolností těch soukromých, by si lidé museli péči hradit v plné výši sami, což by nepochybně většinu z nich zlikvidovalo.
Část zákona zrušil Ústavní soud, podle kterého šlo o nepřijatelný zásah do působnosti územně správních celků, když nedobrovolně měnil právní formu jejich zdravotnických zařízení a podroboval je řídící pravomoci Ministerstva zdravotnictví. Nová vláda o přeměnu nemocnic zájem nejevila a zákon byl po pěti letech neslavné existence zrušen jako nepoužitelný paskvil. Socialisté to však nevzdali. Už David Rath věděl, že neziskové nemocnice jsou jedinou pojistkou proti tunelování, a to je odborník na slovo vzatý.
Na přípravě nového zákona začal pracovat ministr Němeček, a to prakticky v původním rozsahu. I on požadoval, aby veřejná nezisková nemocnice byla osvobozena od všech daní a stát ručil za její závazky. Zachována měla být povinnost pojišťoven uzavřít smlouvu o poskytování a úhradě hrazených zdravotních služeb za podmínek, které budou stanoveny právními předpisy o veřejném zdravotním pojištění. Oproti původnímu zákonu už ale vynechal krajské a obecní nemocnice a neziskový status měly získat pouze nemocnice státní.
Ke svému překvapení narazil u Legislativní rady vlády, kterou tehdy vedl jeho stranický kolega Dienstbier. Nelíbil se plánovaný přerod příspěvkových organizací, kterými jsou státní nemocnice dnes, do speciálně vytvořené právnické osoby – veřejné neziskové zdravotnické organizace, jejíž zřízení není podle právních expertů nezbytné. Požadovaných výsledků lze podle nich dosáhnout i za využití stávajících právnických osob při provedení dílčích změn právní úpravy. Určitá právní forma organizace totiž není v rozporu s tím, aby jí zřizovatel stanovil konkrétní podmínky činnosti.
Vedle právnických fines je ovšem zdravotnictví i velkým politickým tématem, a to zvláště pro Andreje Babiše. Ministra Němečka často napadal za to, že je zdravotnictví černou dírou, a proti návrhu zákona se začal okamžitě vymezovat. Kromě toho, jak sám řekl, ve zdravotnictví sice nepodniká, ale dal peníze do fondu, který skupuje nemocnice soukromých lékařů. Jestli Babiš podniká, nebo nepodniká, ať si udělá úsudek každý sám, koncept neziskových nemocnic by ale soukromý zdravotnický byznys samozřejmě poškodil, což je dlouhodobý cíl socialistů, podle kterých je zisk ve zdravotnictví sprosté slovo.
Vládní návrh zákona o univerzitních nemocnicích, který nakonec vláda schválila, je kompromisem, na němž se nakonec koalice byla schopna dohodnout. U nové formy právnické osoby návrh setrval, ale univerzitní nemocnice, kterých má být patnáct, nebudou mít automatický nárok na smlouvu s pojišťovnou a budou platit daně. Vedle toho Babiš prosadil i to, aby nemohly rozprodávat majetek, který na ně stát převede, a jejich hospodaření podléhalo finanční kontrole. Zcela nesystémově v návrhu zůstalo určení univerzitních nemocnic přílohou zákona, což znamená při změně sídla změnit i zákon.
Zákon se sice podařilo vybrabčit natolik, aby nevzbuzoval tak zásadní obavy jako dřív, není ale bez rizik. Neziskovost údajně spočívá v tom, že se zisk převede zpět do hlavní činnosti. To ale nejdřív musíte nějaký vyprodukovat a univerzitní nemocnice zjevně budou mít jiné priority. Větší autonomie, než je tomu u příspěvkových organizací, kde vám za zády věčně stojí nervózní zřizovatel, by tak mohla oslabit rozpočtovou odpovědnost vedení univerzitních nemocnic. A jejich dluhy, byť to ze zákona vypadlo, stejně nakonec zalepí stát.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Recenze novely zákona o elektronizaci zdravotnictví

12.11.2024, Autor: swp, red

Po odvolání Ivana Bartoše za nezvládnutou digitalizaci stavebního řízení, se ozvala řada hlasů, že premiér neměří všem stejným metrem, protože stejně tak měl za nedostatečnou digitalizaci odvolat ministra spravedlnosti Blažka nebo ministra zdravotnictví Válka. V obou těchto případech nepochybně digitalizace pokulhává, jako ostatně kdeco v tomto státě, nicméně stejný metr by zde platil pouze za předpokladu, pokud by soudy přestávaly soudit a lékaři léčit. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o dávce státní sociální pomoci

24.10.2024, Autor: red

Na lidi, kteří pobírají sociální dávky, se často pohlíží, jako na lenochy, kterým se nechce makat. Ve skutečnosti nikdo neví, kolik lidí sociální systém zneužívá a kolik je v něm skutečně potřebných. Svůj díl viny nese i nastavení sociálních dávek, které jsou víceméně nárokové, bez mechanismů proti zneužívání. Chybí motivační prvky, bují práce na černo a bydlení už stát dotuje kdekomu. Není divu, že sociálních případů přibývá a Úřady práce nestíhají. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Stavebnictví doplácí na legislativní chaos. Investoři potřebují stabilitu a neměnná pravidla

18.10.2024, Autor: Z blogosféry

Nedostupné bydlení, nedokončená dopravní infrastruktura, chybějící veřejné stavby. Problémy českého stavebnictví se dotýkají úplně každého. Mohli bychom sepsat dlouhou knihu o všech problémech, které tento sektor trápí. Ať už jde o neustále rostoucí ceny stavebních prací a materiálu, nedostatek motivovaných pracovníků či boj sousedů proti jakékoliv nové výstavbě. Nad všemi těmito i dalšími překážkami však ční ta největší a nejzásadnější – extrémně složitá stavební legislativa, která výstavbu spíše komplikuje, než aby ji usnadňovala.

Recenze návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2025

30.09.2024, Autor: Z blogosféry

Po dalších volbách, které dopadly nevýhrou, na níž se vždycky dá najít i něco pozitivního, premiér Fiala prohlásil, že nenechá zemi levičákům a má jasnou představu, co musí udělat pro to, aby přesvědčil voliče, že vláda plní sliby a pracuje pro ně. V tu chvíli zřejmě ani sám netušil, že vyhazovem Ivana Bartoše z vlády, to vlastně rovnou splní. Zbývá už jen přesvědčit voliče, že vláda plní sliby, pracuje pro ně a nepředat zemi levičákům. Návrh rozpočtu na příští rok tomu jde naproti. 

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o volebních kampaních 

02.09.2024, Autor: swp, red

Pokud zadáte do vyhledávače „čím víc zákonů, tím…“ pokračování vybíráte z odkazů: „méně svobody, zkaženější stát, méně práva, méně spravedlnost, více korupce“. Ale což, třeba jsou to jen takové řeči. Vláda, nutno říct, že nejen tato, si z toho rozhodně hlavu nedělá. Důkazem budiž volební zákony.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama