Apogeo
Reklama

O tom, kdo páchá dobro, bude nově rozhodovat soud

02.07.2017, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
O tom, kdo páchá dobro, bude nově rozhodovat soud

Recenze zákona o statusu veřejné prospěšnosti.

Hodnocení Ekonomického magazínu: 30 %
Autor: Vláda
Datum předložení: Leden 2017
Před přijetím nového občanského zákoníku většina nestátních neziskových organizací fungovala jako občanská sdružení podle zákona o sdružování občanů nebo podle zákona o obecně prospěšné společnosti. Pravidla pro fungování OPS byla sice o něco přísnější, ve skutečnosti ale nikdo nekontroloval, zda se neziskovka zabývá něčím prospěšným. Že se to dá zneužít, si mnozí pamatují z doby, kdy firmy provozující hazard měly ze zákona povinnost část zisku vynaložit na veřejně prospěšnou činnost. Stovky milionů putovaly neziskovým organizacím, o jejichž veřejně prospěšné činnosti nikdo neslyšel, zato je šlo spojit s vlastníky hazardních firem.
O nutnosti rekodifikace práva neziskových organizací se diskutovalo dlouho a už před prací na novém civilním kodexu se začal připravovat zákon o statusu veřejné prospěšnosti, který by takovým praktikám zamezil. Od počátku šlo o to, že zákon zhruba vymezí, co veřejná prospěšnost je, oblasti, kde se dá „páchat“, podmínky ohledně předmětu činnosti a způsobu nakládání se ziskem. A když organizace vše splní, získá právo na zápis statusu veřejné prospěšnosti do veřejného rejstříku, což jí přinese nějaké výhody, nejčastěji byly zmiňovány daňové. Přípravy zákona skončily u věcného záměru, přednost dostal nový občanský zákoník.
Do něj se ale dostalo pouze konstatování, že veřejně prospěšná je právnická osoba, jejímž posláním je přispívat k dosahování obecného blaha. Další podrobnosti měl stanovit samostatný zákon, který byl neprodleně, ještě během roku 2013, připraven a schválen vládou i Poslaneckou sněmovnou. Senát ale návrh zákona zamítl, protože většina senátorů se přiklonila k názoru, že navrhovaná právní úprava bude znamenat výrazné zatížení soudů, které by měly o právu na zápis statusu veřejné prospěšnosti rozhodovat. Sněmovna už byla tou dobou rozpuštěna, a nový občanský zákoník tak začal platit i bez této speciální úpravy.
Je trochu záhadou, co Ministerstvu spravedlnosti trvalo tak dlouho, než zákon předložilo znovu. Pravda, původní návrh měl sedm stran, ten současný 16, ale to hlavně proto, že jej doplnila novelizace souvisejících zákonů, které upravují fungování dotčených právnických osob. Veřejně prospěšná může být podle návrhu jakákoli právnická osoba soukromého práva, tedy klidně akciovka, ovšem pod podmínkou, že skutečně vykonává činnost přispívající k veřejnému blahu. Právnické osoby veřejného práva (stát, obce, kraje, jejich příspěvkové organizace atd.) mají být z působnosti zákona vyjmuty.
Pokud se domníváte, že tím příběh nového přístupu k neziskovkám spěje ke zdárnému konci, budete zklamáni. Kdo si návrh přečte, zjistí, že potenciálním zájemcům o status veřejné prospěšnosti přináší spoustu papírování, úřadování, prokazování ba i sankcí, zkrátka povinností jako máku, ale práva či výhody žádné. Totiž pardon, dostanete ten status. K čemu vám bude? Zkrátka ho budete mít, a jestli ho nechcete, tak nemusíte, protože jinak se nic nemění. Ideální pro lidi, kteří věří, že dobrá pověst se dá získat zápisem do seznamu lidí s dobrou pověstí. V opačném případě rozhodně není o co stát. To už je lepší zkusit se nechat zapsat na seznam UNESCO.
Samotná myšlenka na změnu přístupu k veřejné prospěšnosti není špatná, provedení je ale mizerné. Absenci benefitů, které měly být podle původních představ součástí koncepce, ministr Pelikán alibisticky odůvodnil tak, že by se jednalo o novelu daňových předpisů, které jsou v gesci Ministerstva financí. Zákon lze přijmout i bez nich a doplnit je prý můžeme později. Neatraktivita zápisu má evidentně také svoji výhodu: soudům, které mají o zápisu rozhodovat, rozhodně nehrozí nával. Těch pár stovek „nadšenců“ jistě zvládnou. Nakonec je to asi dobře, opravdu nevím, jak by si soudy poradily s tím, zda k dosahování obecného blaha slouží blokáda výstavby dálnic, zahrádkářská činnost a další podobné vylomeniny.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Recenze novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

31.03.2025, Autor: swp, red

„Když odjedu z Brna od své rodiny do Prahy, nikdy nevím, kdy se vrátím," říká v médiích poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková. Není sama, na průtahy, nepředvídatelnost jednání a věčné obstrukce si stěžují i další poslankyně, kterým se nedaří skloubit práci ve sněmovně s rodinu. Přestože

Apogeo
Reklama

Recenze návrhu zákona o povinném příspěvku na produkty spoření na stáří

04.02.2025, Autor: swp, red

Vládní důchodová reforma představuje klasickou frustrační kompozici ve stylu Járy Cimrmana. Lidem pracujícím v náročných profesích vláda slibovala dřívější odchod do penze. Nárok na předčasný důchod bez krácení měli mít lidé v povoláních zařazených do čtvrté a třetí kategorii rizik, což se týkalo zhruba 130 tisíc osob. Během projednávání zákona koalice na poslední chvíli couvla a okruh oprávněných osob zúžila na čtvrtou kategorii, což je zhruba 12 tisíc osob. Fázi očekávání vystřídala fáze zklamání.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o zemědělství

20.01.2025, Autor: swp, red

V některých zákonech je třeba číst mezi řádky, jinak by nedávaly smysl. Z tohoto ranku je i poslanecký návrh ministra zemědělství Výborného, spolupodepsaný koaličními poslanci a jednou poslankyní z řad Pirátů. Ti se ostatně holedbají, že to celé vymysleli. Do zákona o zemědělství autoři vkládají definici rodinných zemědělských hospodářství.

Recenze zákona o ochraně přírody a krajiny (Národní park Křivoklátsko) 

06.01.2025, Autor: swp, red

O možnosti prohlásit Chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko za národní park se mluví již mnoho let. Důvodem jsou vzácné listnaté lesy s velkou druhovou rozmanitostí a jedinečná příroda, která je domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Národní park Křivoklátsko má podle vládního návrhu zákona zabírat zhruba 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Rozprostírat by se měl jižně od Křivoklátu podél Berounky a velikostí by se příliš nelišil od Českého Švýcarska.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o obalech 

29.12.2024, Autor: swp, red

Cirkulární ekonomika, neboli oběhové hospodářství, je pilířem udržitelného rozvoje. Snaha o prodloužení životního cyklu výrobků a jejich navracení do oběhu je jistě záslužná, pokud se však sledování vytčeného cíle děje bez ohledu na vedlejší dopady, může být i ekologicky škodlivá.

Stavební legislativa se dále komplikuje, byty kvůli průtahům zdražují o stovky tisíc korun

13.12.2024, Autor: Z blogosféry

Povolit bytový dům připravený v souladu s platným územním plánem trvá v hlavním městě v průměru tři roky, výjimkou nejsou ani řízení trvající více než deset let. Nové byty jsou kvůli těmto průtahům dražší o stovky tisíc korun. Nic se na tomto tristním stavu nezmění nejméně další tři roky. Naopak situace bude ještě horší. Senátoři totiž schválili novelu nového stavebního zákona, která legislativu ještě více komplikuje. Stavebním úřadům umožňuje používat staré i nové systémy, navíc zavádí další přechodné lhůty. Stavební legislativní chaos se tím jen prohlubuje.

e-news.cz - kurzy
Reklama