e-news.cz - kurzy
Reklama

Nejlépe zákonem chráněným spotřebitelem je český turista

12.11.2017, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Nejlépe zákonem chráněným spotřebitelem je český turista

Recenze novely zákona o cestovním ruchu.

Hodnocení Ekonomického magazínu: 80 %

Předkladatel: vláda (MMR)

Datum předložení: listopad 2017

Evropská unie si obecně potrpí na ochranu spotřebitele. Ale na ochranu spotřebitele, respektive klienta cestovních kanceláří si potrpí zcela extrémně. Je to právě on, kdo prakticky nemůže tratit, pokud cestovka zkrachuje, a to nemluvíme o špatných výhledech, zkažených dovolených a nárocích při vadách zájezdu vůbec. A protože cestovky nelení a vymýšlejí různé kličky, jak regulaci obcházet, musí se činit i Komise při zpřesňování příslušné směrnice, lepším vymezování pojmů a vymýšlení pojmů nových.

Už od přijetí zákona o cestovním ruchu v roce 1999 mají cestovní kanceláře povinnost sjednat si pojištění pro případ krachu. V průběhu času se ale ukázalo, že tuto povinnost si cestovní kanceláře, pojišťovny a v neposlední řadě i stát vykládají různě. Když v letech 2012 a 2013 začaly pojišťovny klientům zkrachovalých cestovek vyplácet jen o něco více než 50 procent škody, Ministerstvo pro místní rozvoj se jich zastalo a tvrdilo, že podle „eurokonformního“ výkladu zákona mají povinnost nahradit škodu v plné výši.

Zákon o cestovním ruchu sice ukládal cestovním kancelářím pojistit se na veškerá rizika, aby je pak pojišťovny mohly v plné výši uhradit, ale už prakticky neřešil, jak zajistit, aby to skutečně udělaly. Stačilo, aby cestovka pojišťovně zatajila pravý rozsah svého podnikání, čímž uspořila za pojistku, v případě krachu pak ale nebyla dostatečně pojištěná. Pojišťovny klientům logicky vyplácely jen to, co si cestovka skutečně pojistila. A ministerstvu vzkázaly, že z principu mohou plnit jen do výše pojistného limitu.

Na ministerstvu to ale viděli jinak, proto připravili novelu zákona o cestovním ruchu, ve které chtěli pojišťovny i cestovky donutit k tomu, aby čeští klienti měli evropskou jistotu, že o nic nepřijdou. Cestovním kancelářím uložili vést průkaznou evidenci o prodaných zájezdech a rozšířili jejich informační povinnosti vůči pojišťovnám a současně posílili odpovědnost pojišťoven za výši sjednaných pojistných limitů a natvrdo stanovili, že pojišťovna nesmí omezit plnění ani v důsledku nedostatečně sjednaného pojistného limitu.

Reakce šesti pojišťoven, které u nás cestovní kanceláře pojišťují, byla taková, že s tím za těchto okolností raději seknou, neboť je nikdo nemůže nutit, aby na sebe braly rizika za jiný podnikatelský subjekt. Zákon jim sice dával možnost vymáhat na cestovkách případnou škodu, jenže každý ví, že pokud je dotyčný v úpadku, těžko si na něm něco vezme. Když vzájemný spor vygradoval až k tomu, že pojišťovny odmítaly cestovním kancelářím prodlužovat smlouvy, ministryně Šlechtová se zalekla a přistoupila na kompromis, který si v Senátu pojišťovny prolobbovaly.

Tehdy také ministryně přislíbila, že do konce roku 2017 připraví další novelu, která kromě implementace nové evropské směrnice definitivně vyřeší i tento problém. Minulý týden svůj slib splnila a příslušný návrh předložila vládě. A rozhodně to není drobná novelka. Nová evropská směrnice zákon mění poměrně výrazně, především však v oblasti vymezení pojmů, podmínek získání koncesní listiny, informačních povinností atd. Mimo jiné též zavádí nový produkt: spojené cestovní služby, který, jak jinak, musí být rovněž plně pojištěn.

Nad rámec směrnice návrh počítá se zřízením garančního fondu. Cestovní kanceláře do něj budou povinně přispívat (maximálně 0,25 % z plánovaných tržeb) a v případě krachu z něj budou hrazeny náklady, které nepokryje pojištění nebo bankovní garance. Konkrétní výši příspěvku stanoví každoročně MMR. Vybrané prostředky budou patřit státu a spravovat je bude Státní fond rozvoje bydlení. V případě, že by na plné odškodnění klientů nestačily ani tyto prostředky, půjčí si fond na peněžním trhu.

Návrh se pochopitelně líbí pojišťovnám, méně už cestovním kancelářím. V zásadě se ale jedná o rozumné řešení, které mělo přijít dřív. Pojišťovny nelze zaměňovat s dobročinnými spolky na ochranu turistů. Poněkud zvláštní je, že fond má spadat pod Státní fond rozvoje bydlení, který sice nemá co na práci, ale s cestovním ruchem nemá nic společného. Na druhou stranu se alespoň nemusí zřizovat nová instituce a cestovky mohou být rády, že činnost fondu nemusí zabezpečit samy.

Za další, byť formální, vadu lze považovat i předložení zákona v tomto čase. Sněmovna ještě není ustavena, a tak ho vláda ani nemá kam poslat. Nezdá se, že by se jednalo o tak urgentní záležitost, aby se jí musela sněmovna začít zabývat ještě letos, a tak možná jediným důvodem je, že paní ministryně chtěla svůj slib splnit ještě dřív, než odejde velet armádě.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Recenze novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

31.03.2025, Autor: swp, red

„Když odjedu z Brna od své rodiny do Prahy, nikdy nevím, kdy se vrátím," říká v médiích poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková. Není sama, na průtahy, nepředvídatelnost jednání a věčné obstrukce si stěžují i další poslankyně, kterým se nedaří skloubit práci ve sněmovně s rodinu. Přestože

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o povinném příspěvku na produkty spoření na stáří

04.02.2025, Autor: swp, red

Vládní důchodová reforma představuje klasickou frustrační kompozici ve stylu Járy Cimrmana. Lidem pracujícím v náročných profesích vláda slibovala dřívější odchod do penze. Nárok na předčasný důchod bez krácení měli mít lidé v povoláních zařazených do čtvrté a třetí kategorii rizik, což se týkalo zhruba 130 tisíc osob. Během projednávání zákona koalice na poslední chvíli couvla a okruh oprávněných osob zúžila na čtvrtou kategorii, což je zhruba 12 tisíc osob. Fázi očekávání vystřídala fáze zklamání.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o zemědělství

20.01.2025, Autor: swp, red

V některých zákonech je třeba číst mezi řádky, jinak by nedávaly smysl. Z tohoto ranku je i poslanecký návrh ministra zemědělství Výborného, spolupodepsaný koaličními poslanci a jednou poslankyní z řad Pirátů. Ti se ostatně holedbají, že to celé vymysleli. Do zákona o zemědělství autoři vkládají definici rodinných zemědělských hospodářství.

Recenze zákona o ochraně přírody a krajiny (Národní park Křivoklátsko) 

06.01.2025, Autor: swp, red

O možnosti prohlásit Chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko za národní park se mluví již mnoho let. Důvodem jsou vzácné listnaté lesy s velkou druhovou rozmanitostí a jedinečná příroda, která je domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Národní park Křivoklátsko má podle vládního návrhu zákona zabírat zhruba 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Rozprostírat by se měl jižně od Křivoklátu podél Berounky a velikostí by se příliš nelišil od Českého Švýcarska.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o obalech 

29.12.2024, Autor: swp, red

Cirkulární ekonomika, neboli oběhové hospodářství, je pilířem udržitelného rozvoje. Snaha o prodloužení životního cyklu výrobků a jejich navracení do oběhu je jistě záslužná, pokud se však sledování vytčeného cíle děje bez ohledu na vedlejší dopady, může být i ekologicky škodlivá.

Stavební legislativa se dále komplikuje, byty kvůli průtahům zdražují o stovky tisíc korun

13.12.2024, Autor: Z blogosféry

Povolit bytový dům připravený v souladu s platným územním plánem trvá v hlavním městě v průměru tři roky, výjimkou nejsou ani řízení trvající více než deset let. Nové byty jsou kvůli těmto průtahům dražší o stovky tisíc korun. Nic se na tomto tristním stavu nezmění nejméně další tři roky. Naopak situace bude ještě horší. Senátoři totiž schválili novelu nového stavebního zákona, která legislativu ještě více komplikuje. Stavebním úřadům umožňuje používat staré i nové systémy, navíc zavádí další přechodné lhůty. Stavební legislativní chaos se tím jen prohlubuje.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama