e-news.cz - kurzy
Reklama

Matku EET, registrační pokladnu, přinesli do vlády socialisté

11.02.2018, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Matku EET, registrační pokladnu, přinesli do vlády socialisté

Novela zákona o evidenci tržeb.

Hodnocení Ekonomického magazínu: 40 %

Autor: poslanci STAN, TOP 09, ODS, SPD

Stanovisko vlády: nesouhlas

Datum předložení: prosinec 2017

EET je dnes vlajkovou lodí hnutí ANO, ke které se jeho ředitel Babiš hrdě hlásí a rád ji zmiňuje jako důkaz toho, že ANO není populistické hnutí. Háček je v tom, že popularitu EET nelze měřit jen podle obliby mezi povinnými osobami. Zbytek populace s ní totiž nemá problém, ba naopak, škodolibě si říká: Jen tak na vás, podvodníci. Vraťme se ale do konce roku 2013, kdy se formovala koaliční Sobotkova vláda. Žádná z budoucích vládních stran EET neměla v programu. Odkud se vzala?

Předchůdcem elektronické evidence tržeb jsou registrační pokladny s fiskální pamětí, které zaznamenají každou tržbu, a berňák pak lehce může zkontrolovat, zda byly také všechny zdaněny. ČSSD je prosadila v dobách vlády s lidovci a Unií svobody v letech 2002 až 2006. Zavedeny měly být od roku 2005, ale tehdejší předseda rozpočtového výboru Kalousek se zasadil, aby byly povinné až od roku 2007. Díky tomu je pak Topolánkova vláda bez náhrady zrušila.

ČSSD se registračních pokladen nikdy nevzdala a před vstupem do vlády v roce 2013 je chtěla reinkarnovat. Během jednání poměrně dlouho zůstávaly sporným bodem. Babišovo hnutí nechtělo kývnout na věc nepopulární u drobných živnostníků a podnikatelů. Jenže pak Babiše někdo seznámil s EET, což jsou registrační pokladny online. A Babiše fascinuje vše, co souvisí s digitalizací státu.

Zákon o evidenci tržeb byl schválen začátkem roku 2016 a od prosince 2016 začal ostrý provoz EET v první fázi. K diskusím okolo přijímání zákona nemá smysl se vracet, podstatné ale je, že zvolený model EET počítá s plošným uplatněním, ze kterého vláda může udělovat výjimky. Ústavní soud nakonec došel k celkem předpokládatelnému závěru, že je taková praxe nepřípustná, neboť povinnosti mohou být ukládány a logicky i odnímány toliko zákonem, a nikoli nařízením vlády.

V tuto chvíli je jasné, že zákon o evidenci tržeb bude muset být novelizován. Ministryně financí už oznámila, že připraví rychlou novelu, ale skupina poslanců byla rychlejší, byť se nedá úplně říci, že reagují na nález Ústavního soudu. Inspirací jim je spíše odlišné stanovisko třetiny soudců, podle nichž „u malých podnikatelů nejde jen o bezprostřední finanční náklady, nýbrž i o zatížení podnikající osoby další starostí, kterých však má již nyní ,nad hlavu‘ “.

Předkladatelé proto navrhují zúžit okruh subjektů, které evidenci tržeb podléhají, a to pouze na podnikatele s dostatečně vysokým obratem. Vhodným vodítkem je podle nich hranice stanovená pro povinnou registraci k DPH. EET by se uplatnila pouze na osoby, které jsou poplatníky daně z příjmů a současně jsou registrovanými plátci daně z přidané hodnoty. Vláda namítá, že povinná registrace k DPH je často obcházena vykazováním nižších tržeb. Podle informací Ministerstva financí více než 60 procent všech podnikatelů deklaruje dokonce obrat nižší než půl milionu ročně. A právě povinnost evidovat tržby z nich podle financí plátce DPH udělá.

I kdybychom nebyli takoví optimisté, skutečně platí, že spojení povinnosti evidovat tržby s registrací k DPH by logicky působilo jako další důvod k vyhýbání se DPH, což se dá udělat nejen nepřiznáním tržeb, ale třeba i rozdělením firmy na více menších subjektů. Ať už si o samotném principu EET myslíme cokoli, těžko ho lze vyspravit něčím, co bude působit proti jeho smyslu. To ale neznamená, že evidenci tržeb nebude nutné změnit. Rozhodnutí Ústavního soudu vládě ANO mnoho jiných možností ani nedává.

Ve sněmovně se podpora pro plošné pokračování třetí a čtvrté vlny nenajde. Již před volbami mluvil Babiš o výjimce z EET pro živnostníky s obratem do 250 tisíc korun, kteří platí paušální daň. Jinde se zase hovoří o hranici 500 tisíc či 750 tisíc. Předložený návrh zákona může posloužit jako nosič pro změnu, která bude přijatelná i pro vládu, respektive ANO. Ve stávající podobě jde spíš o PR klubu STAN, který se dokonce chlubí, že k jeho podpoře sehnal podpisy poslanců SPD. A to jsou přece ti, se kterými hlasují jen nedemokrati.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Recenze novely zákona o elektronizaci zdravotnictví

12.11.2024, Autor: swp, red

Po odvolání Ivana Bartoše za nezvládnutou digitalizaci stavebního řízení, se ozvala řada hlasů, že premiér neměří všem stejným metrem, protože stejně tak měl za nedostatečnou digitalizaci odvolat ministra spravedlnosti Blažka nebo ministra zdravotnictví Válka. V obou těchto případech nepochybně digitalizace pokulhává, jako ostatně kdeco v tomto státě, nicméně stejný metr by zde platil pouze za předpokladu, pokud by soudy přestávaly soudit a lékaři léčit. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama

Recenze návrhu zákona o dávce státní sociální pomoci

24.10.2024, Autor: red

Na lidi, kteří pobírají sociální dávky, se často pohlíží, jako na lenochy, kterým se nechce makat. Ve skutečnosti nikdo neví, kolik lidí sociální systém zneužívá a kolik je v něm skutečně potřebných. Svůj díl viny nese i nastavení sociálních dávek, které jsou víceméně nárokové, bez mechanismů proti zneužívání. Chybí motivační prvky, bují práce na černo a bydlení už stát dotuje kdekomu. Není divu, že sociálních případů přibývá a Úřady práce nestíhají. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Stavebnictví doplácí na legislativní chaos. Investoři potřebují stabilitu a neměnná pravidla

18.10.2024, Autor: Z blogosféry

Nedostupné bydlení, nedokončená dopravní infrastruktura, chybějící veřejné stavby. Problémy českého stavebnictví se dotýkají úplně každého. Mohli bychom sepsat dlouhou knihu o všech problémech, které tento sektor trápí. Ať už jde o neustále rostoucí ceny stavebních prací a materiálu, nedostatek motivovaných pracovníků či boj sousedů proti jakékoliv nové výstavbě. Nad všemi těmito i dalšími překážkami však ční ta největší a nejzásadnější – extrémně složitá stavební legislativa, která výstavbu spíše komplikuje, než aby ji usnadňovala.

Recenze návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2025

30.09.2024, Autor: Z blogosféry

Po dalších volbách, které dopadly nevýhrou, na níž se vždycky dá najít i něco pozitivního, premiér Fiala prohlásil, že nenechá zemi levičákům a má jasnou představu, co musí udělat pro to, aby přesvědčil voliče, že vláda plní sliby a pracuje pro ně. V tu chvíli zřejmě ani sám netušil, že vyhazovem Ivana Bartoše z vlády, to vlastně rovnou splní. Zbývá už jen přesvědčit voliče, že vláda plní sliby, pracuje pro ně a nepředat zemi levičákům. Návrh rozpočtu na příští rok tomu jde naproti. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o volebních kampaních 

02.09.2024, Autor: swp, red

Pokud zadáte do vyhledávače „čím víc zákonů, tím…“ pokračování vybíráte z odkazů: „méně svobody, zkaženější stát, méně práva, méně spravedlnost, více korupce“. Ale což, třeba jsou to jen takové řeči. Vláda, nutno říct, že nejen tato, si z toho rozhodně hlavu nedělá. Důkazem budiž volební zákony.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama