Apogeo
Reklama

Lékaři měli na e-recepty pět let, nechali to na poslední chvíli

17.12.2017, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Lékaři měli na e-recepty pět let, nechali to na poslední chvíli

Recenze novely zákona o léčivech.

Hodnocení Ekonomického magazínu: 40 %

Autor: Senát, poslanci ODS

Datum předložení: prosinec 2017

Stanovisko vlády: zatím neprojednala

Obvykle se má za to, že elektronizace státní správy u nás vázne kvůli neschopné vládě a tupé byrokracii, která miluje klasické papírování a nesnese pomyšlení, že by už nemohla v pondělí a ve středu drezírovat zmatené občany u okének. Něco pravdy na tom jistě je, na příkladu elektronického receptu můžeme vidět, že ne za vším je vždy lenost a nepružnost státní správy. Hlavním oponentem povinného užívání e-receptů jsou totiž lékaři. Někteří dokonce tvrdí, že raději půjdou do důchodu, než by je začali používat.

Právě pro ně jsou zde hned dvě novely (senátní a poslanecká) zákona o léčivech, které mají povinné používání elektronické preskripce léčiv odsunout z ledna roku 2018 na leden 2020, respektive 2023. Kromě snahy zabránit zavírání ordinací předkladatelé svorně tvrdí, že systém není náležitě připraven a vykazuje značnou chybovost při zpracování elektronických receptů a výdeji léčiv v lékárnách. Předkladatelé se rovněž domnívají, že užití e-receptu by mělo zůstat dobrovolné, a to i kvůli starším pacientům, kteří neovládají moderní technologie.

Zavedení e-receptu ve skutečnosti neznamená nutně jejich elektronickou podobu. Pacienti mohou dál dostávat svůj papírek, na kterém přibude čárový kód. To důchodci jistě zvládnou a e-recepty pomohou i jim. Jejich zavedení zamezí duplicitám, falšování předpisů a zbytečnému předepisování léků lidem, kteří se domnívají, že čím víc mají doma pilulek, tím jsou zdravější. Lékový záznam pacienta v Centrálním úložišti e-receptů jednoznačně umožní zkvalitnit péči, a ještě ušetřit.

Proč se mu tedy lékaři tak brání? Podle Sdružení praktických lékařů je systém nepřipravený, zbytečně nákladný a komplikovaný: lékař si musí opatřit elektronický podpis, pak požádá SÚKL o přístup do systému e-receptu. Přijde mu doporučený dopis s kódy a nepřehledný návod, jak a kam je zadat. Přihlásí se na webové stránky SÚKL a tam si stáhne certifikáty. Pak je třeba zprovoznit spojení, což starší lékaři sami nezvládnou. K tomu nefunguje pomocná telefonická linka SÚKL, je totiž přetížená.

Vedení SÚKL to samozřejmě odmítá: Elektronická preskripce reálně technicky funguje na bázi dobrovolnosti již od roku 2011, systém již byl průběžně odzkoušen a do současné chvíle jím prošlo více než 8,3 milionu e-receptů. V říjnu 2017 bylo vystaveno téměř půl milionu e-receptů, denní počty již stabilně přesahují 20 tisíc vystavených e-receptů. V tuto chvíli je v systému zapojeno 19 790 lékařů a 4 459 zdravotnických zařízení, 2 287 lékáren a 6 529 lékárníků. Prozatím přišlo celkem 32 192 žádostí lékařů a 7 837 žádostí lékárníků.

A teď babo raď, komu věřit. Je evidentní, že SÚKL momentálně nestíhá žádosti vyřizovat a do konce roku to nejspíš ani nestihne. Jenže povinnost vystavovat od začátku roku 2018 e-recepty se do zákona dostala už v roce 2013 a lékaři měli na zaslání žádosti a připojení pět let. Z tohoto pohledu je úplně zbytečné jim dávat další dva roky. U nás je to zkrátka vždycky tak, že když dáte lidem deset let na výměnu občanky, velká část jich přijde poslední týden, a ještě si stěžují, že je na úřadě fronta.

Chyba ale není jen na straně doktorů. Zákon s dobrovolným vydáváním e-receptů počítá už od roku 2007. Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv čtyři roky trvalo, než systém připravil a zprovoznil. Poměrně rychle se pak ukázalo, že ho dobrovolně používá jen okolo dvou procent lékařů. Namísto toho, aby se hledal způsob, jak je nějakou bonifikací motivovat k větší účasti, se dala do zákona povinnost. Všem přitom muselo být jasné, že před koncem lhůty dojde ke skokovému nárůstu operací, který je pro jakýkoli systém rizikový.

Jako u každé elektronické databáze se i zde ozývají hlasy o možném zneužití dat či napadení systému: „Když jde hacknout počítač NASA, tak mi neříkejte, že nepůjde hacknout úložiště SÚKL,“ říká předseda praktiků Šonka. Ano, jenže to není argument proti e-receptu, ale proti jakékoli počítačové evidenci. A příliš důvěryhodná není ani pohrůžka zavřením 100 ordinací pro 200 tisíc pacientů. V takových v situacích je obvyklé přehánět a nadsazovat. A hlavně, když to odložíme, bude to jiné? Vždyť i pak bude mít někdo před penzí.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Britská regulace internetu: kritika ze strany Wikipedie

21.05.2025, Autor: Vojtěch Benda

Po loňských nepokojích, které byly do značné míry přisouzeny dezinformacím skrze různé platformy, se Velká Británie rozhodla přistoupit k přísnější regulaci internetu. Nová zákonná úprava je kritizována jak pro zásah do svobody vyjadřování, tak také pro nedostatečnou sílu, jak zabránit šíření dezinformací. Předpokládá se, že nové znění zákona bude cílem více soudních řízení. První z nich podala Wikipedie.

Superdávka v akci: Co přináší nová sociální reforma, kterou dnes podepsal prezident?

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

16. května 2025 prezident Petr Pavel podepsal zákon o takzvané superdávce, která slibuje revoluci v systému sociálních dávek v České republice. Jde o sloučení čtyř dosavadních dávek do jedné, zjednodušení administrativy a zavedení nových pravidel, jako je majetkový test, či bonus za práci. Co to pro nás znamená a jaké změny můžeme očekávat?

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Sněmovna schválila zásadní zákon o kyberbezpečnosti. Nové povinnosti se dotknou i solárních elektráren a bateriových úložišť

08.05.2025, Autor: Z blogosféry

Firmy čekají nové požadavky v oblasti kybernetické bezpečnosti. Přijetí nového zákona představuje významný krok v regulaci kyberochrany v České republice. Tento právní předpis implementuje evropskou směrnici NIS 2 a navazuje na Akt o kybernetické bezpečnosti. Jeho cílem je reagovat na rostoucí kybernetické hrozby a zvýšit úroveň ochrany služeb v klíčových sektorech.

Letní brigády nově už od 14 let: nová pravidla, ale i omezení

02.05.2025, Autor: Z blogosféry

Letní brigády budou nově dostupné i pro čtrnáctileté děti, které ještě nemají ukončené základní vzdělání. Změnu přináší novela zákoníku práce, která sníží věkovou hranici pro možnost pracovat. Nová pravidla by měla začít platit od 1. června 2025. Minimální mzda pro mladistvé, stejně jako pro dospělé, v letošním roce činí 124,40 Kč za hodinu.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama

Recenze novely zákona o azylu

30.04.2025, Autor: swp, red

O migračním paktu většina lidí ví jen to, že zavádí relokace migrantů a placení mastných pokut za jejich odmítnutí. Ve skutečnosti ale reforma migrační a azylové politiky, která je označována jako migrační pakt, ani zdaleka neobsahuje jen extrémně nepopulární vnucenou solidaritu.

Zákon o kybernetické bezpečnosti přináší firmám vysoké náklady i rizika

29.04.2025, Autor: Z blogosféry

Poslanecká sněmovna v pátek schválila nový zákon o kybernetické bezpečnosti, který implementuje evropskou směrnici NIS2 do českého právního řádu. Legislativní novinka, jež by měla nabýt účinnosti v červenci 2025, přináší zásadní změny pro tisíce podniků napříč klíčovými odvětvími.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Recenze novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

31.03.2025, Autor: swp, red

„Když odjedu z Brna od své rodiny do Prahy, nikdy nevím, kdy se vrátím," říká v médiích poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková. Není sama, na průtahy, nepředvídatelnost jednání a věčné obstrukce si stěžují i další poslankyně, kterým se nedaří skloubit práci ve sněmovně s rodinu. Přestože

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama