e-news.cz - kurzy
Reklama

Do dozorčích rad si ministři stejně mohou dosadit své lidi

20.08.2017, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Do dozorčích rad si ministři stejně mohou dosadit své lidi

Recenze zákona o výběru osob do řídících a dozorčích orgánů právnických osob s majetkovou účastí státu (nominační zákon).

Hodnocení Ekonomického magazínu: 50 %
Autoři: poslanci Radek Vondráček, Pavel Bělobrádek, Petr Gazdík, Marek Černoch, Jiří Mihola a další
Datum předložení: Únor 2017
Stanovisko vlády: Neutrální
Neprůhlednost nominací do řídících orgánů podniků se státní účastí, slavné trafiky pro poslance ODS, které dodnes řeší soudy, vedla poslance k přesvědčení o potřebnosti právní úpravy nominací do vedoucích a kontrolních pozic ve státních či polostátních podnikatelských subjektech, která zajistí transparentnost výběru těchto osob, jejich apolitičnost a odbornost. Za přijetí nominačního zákona mocně lobbovalo sdružení Rekonstrukce státu, které ho označilo za jeden z devíti pilířů protikorupční revoluce. Závazek k vytvoření standardů pro nominaci zástupců státu do obchodních společností a státních podniků se tak objevil již v koaliční smlouvě i programu Sobotkovy vlády. Ta několik měsíců po svém nástupu založila Vládní výbor pro personální nominace a Ministerstvo financí začalo zpracovávat věcný záměr zákona. Ten ovšem narazil už v Legislativní radě vlády a následně i ve vládě.
Zatímco některé resorty tvrdily, že je zákon nadbytečný a současná úprava dostatečná, případně rovnou navrhly zrušení Výboru pro personální nominace (a vše ponechat pouze v kompetenci příslušného ministra), jiné naopak považovaly předložený návrh za nedostatečný a požadovaly jeho rozšíření o zásady odměňování a standardy pro pravidla managementu dotčených podniků či restrikce za nominace politiků. Ministři Dienstbier a Marksová chtěli navíc povinné zastoupení žen.
Po zdlouhavých diskusích nad desítkami zásadních a věcně se vylučujících připomínek byl finální zákon vládě (neúspěšně) předložen až začátkem roku 2017 a do sněmovny nakonec putoval jako iniciativa poslance Vondráčka (ANO) a dalších. Předpokládá zřízení pětičlenného Výboru, který bude jako poradní orgán vlády posuzovat kandidáty do řídících a dozorčích orgánů právnických osob s majetkovou účasti státu. Nominace mu mají předkládat ministerstva, do jejichž působnosti právnická osoba spadá, na základě výběrového řízení.
Není zde kodex řádné správy státem vlastněného podniku ani zákaz nominace poslanců a senátorů ještě čtyři roky po skončení mandátu, které byly původně ve hře. Ministerstva se navíc mohou od stanoviska Výboru odchýlit, pouze to musí veřejně – transparentně odůvodnit. V tomto směru vyšel návrh vstříc obavám ministrů ze ztráty rozhodujícího vlivu na řízení „jejich“ podniků. Členy výboru má jmenovat a odvolávat vláda na návrh kteréhokoli ministra, podmínkou je kromě odbornosti i nečlenství v politické straně nebo hnutí.
Návrh se drží hodně při zemi a víceméně kopíruje současnou praxi. Zakotvit ji do zákona je podle předkladatelů nutné, aby se zabránilo jejímu obcházení. Zákon sice v takovém případě nepočítá s žádnými sankcemi, spíše než obcházení ve skutečnosti hrozí jeho formální naplňování, asi jako když státní úředníci museli složit zkoušku, a jako na potvoru: všichni udělali. 
Křižáci transparentnosti budou spokojeni a ministr tam stejně posadí, koho bude chtít. To nemusí být a priori špatně: vybere si člověka, kterého zná a důvěřuje mu. Transparentnost neboli průhlednost je vůbec posvátnou krávou naší doby. Transparentní máme dnes úplně všechno: veřejné zakázky, účty politických stran, vlastnictví akcií, smlouvy, majetky politiků, různé odposlechy i vyšetřovací spisy. Sama průhlednost přitom žádný všelék není, stejně jako tolik vzývaná odbornost či apolitičnost. I transparentně vybraný odborník se může ukázat být zločincem. Před protikorupční inkvizicí se však tímto způsobem nerouhejte, pokud se nechcete dostat na pranýř za pokus o korupční kontrarevoluci.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Recenze novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

31.03.2025, Autor: swp, red

„Když odjedu z Brna od své rodiny do Prahy, nikdy nevím, kdy se vrátím," říká v médiích poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková. Není sama, na průtahy, nepředvídatelnost jednání a věčné obstrukce si stěžují i další poslankyně, kterým se nedaří skloubit práci ve sněmovně s rodinu. Přestože

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Recenze návrhu zákona o povinném příspěvku na produkty spoření na stáří

04.02.2025, Autor: swp, red

Vládní důchodová reforma představuje klasickou frustrační kompozici ve stylu Járy Cimrmana. Lidem pracujícím v náročných profesích vláda slibovala dřívější odchod do penze. Nárok na předčasný důchod bez krácení měli mít lidé v povoláních zařazených do čtvrté a třetí kategorii rizik, což se týkalo zhruba 130 tisíc osob. Během projednávání zákona koalice na poslední chvíli couvla a okruh oprávněných osob zúžila na čtvrtou kategorii, což je zhruba 12 tisíc osob. Fázi očekávání vystřídala fáze zklamání.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Recenze novely zákona o zemědělství

20.01.2025, Autor: swp, red

V některých zákonech je třeba číst mezi řádky, jinak by nedávaly smysl. Z tohoto ranku je i poslanecký návrh ministra zemědělství Výborného, spolupodepsaný koaličními poslanci a jednou poslankyní z řad Pirátů. Ti se ostatně holedbají, že to celé vymysleli. Do zákona o zemědělství autoři vkládají definici rodinných zemědělských hospodářství.

Recenze zákona o ochraně přírody a krajiny (Národní park Křivoklátsko) 

06.01.2025, Autor: swp, red

O možnosti prohlásit Chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko za národní park se mluví již mnoho let. Důvodem jsou vzácné listnaté lesy s velkou druhovou rozmanitostí a jedinečná příroda, která je domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Národní park Křivoklátsko má podle vládního návrhu zákona zabírat zhruba 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Rozprostírat by se měl jižně od Křivoklátu podél Berounky a velikostí by se příliš nelišil od Českého Švýcarska.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o obalech 

29.12.2024, Autor: swp, red

Cirkulární ekonomika, neboli oběhové hospodářství, je pilířem udržitelného rozvoje. Snaha o prodloužení životního cyklu výrobků a jejich navracení do oběhu je jistě záslužná, pokud se však sledování vytčeného cíle děje bez ohledu na vedlejší dopady, může být i ekologicky škodlivá.

Stavební legislativa se dále komplikuje, byty kvůli průtahům zdražují o stovky tisíc korun

13.12.2024, Autor: Z blogosféry

Povolit bytový dům připravený v souladu s platným územním plánem trvá v hlavním městě v průměru tři roky, výjimkou nejsou ani řízení trvající více než deset let. Nové byty jsou kvůli těmto průtahům dražší o stovky tisíc korun. Nic se na tomto tristním stavu nezmění nejméně další tři roky. Naopak situace bude ještě horší. Senátoři totiž schválili novelu nového stavebního zákona, která legislativu ještě více komplikuje. Stavebním úřadům umožňuje používat staré i nové systémy, navíc zavádí další přechodné lhůty. Stavební legislativní chaos se tím jen prohlubuje.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama