Apogeo
Reklama

Co zbylo Čechům z aféry dieselgate? Poučení, jak (ne)postupovat při uplatnění náhrady škody

11.01.2021, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Co zbylo Čechům z aféry dieselgate? Poučení, jak (ne)postupovat při uplatnění náhrady škody

Před pěti lety na přelomu roku se již naplno rozjela aféra dieselgate. Analytici hovořili o konci největšího výrobce aut v Evropě a rozhořčení majitelé aut se domáhali náhrady škody, kterou jim VW instalací softwaru způsobil. VW vše ustál a jeho výroba nadále pokračuje.


Zdá se, že vše se vrací do normálních kolejí. Zdání klame.
Kauza především ukázala (a stále ještě ukazuje), že vymáhání náhrady škody prostřednictvím hromadných žalob – nejrozšířenějšího nástroje v kauze Dieselgate – nemusí vést zaručeně k úspěchu, což nejlépe dokazují přelomová rozhodnutí Nejvyššího soudu z nedávné doby. Také tisíce českých majitelů aut se v této kauze přihlásilo do hromadných soudních řízení, aby od VW získali odškodnění. Jenže, dosud žádné nepřišlo. Důvodů je několik.
Zaprvé: nejde o stejný případ, jako třeba v Německu nebo USA, kde je zcela odlišné právní prostředí. Český právní řád totiž zatím termín hromadná žaloba vůbec nezná, zákon je sice již připraven, ale stále čeká na schválení v Poslanecké sněmovně. Přesto společnosti DieselGate a Safediesel podaly za spotřebitele, kteří se k nim přidali, jakousi „pseudohromadnou“ či „kvazihromadnou“ žalobu.
Zadruhé: žaloby podané zmíněnými společnostmi mají (právě i kvůli chybějícímu institutu hromadných žalob v českém právním prostředí) řadu vad a nedostatků. Na tuto skutečnost upozornil na podzim letošního roku Nejvyšší soud. Ten odmítl rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 8, který žalobám podaným oběma společnostmi původně vyhověl (byť pouze tzv. kontumačně – proto, že VW se v soudem stanovené lhůtě nevyjádřil k žalobám). Nejvyšší soud konstatoval, že žaloby jsou samy o sobě natolik vadné, že jim není možné vyhovět. Konkrétně SafeDiesel a DieselGate uplatnily více (přesně řečeno čtyři) nároky, ale jasně a jednoznačně je nespecifikovaly ani nevyčíslily. Požadování souhrnné (paušální) částky nestačí. To bude třeba napravit – žalobní iniciativy budou muset žaloby v podstatě přepsat znovu a vyčíslit a doložit samostatně každý z nároků, jinak budou žaloby zamítnuty. Vedle toho navíc odvolací soud (Městský soud v Praze) již dříve ve svém rozhodnutí uvedl, že Obvodní soud pro Prahu 8 nejspíš pro projednání žaloby není příslušný. To znamená, že žalobci podali nejen vadnou žalobu, ale žalovali také u špatného soudu.
Zatřetí: případné nároky jsou v této chvíli již promlčené. Podle českého práva se totiž lze s úspěchem domáhat práv před soudy jen v omezeném čase, přesně maximálně tři roky od okamžiku, kdy se údajní poškození o svých nárocích dozvěděli. Celá kauza byla široce medializovaná již v září 2015 a bezprostředně poté koncern VW spustil webovou stránku, na které si majitelé vozů mohli ověřit, zda na ně kauza dopadá. Majitelé dotčených vozů se tak o případných nárocích dozvěděli již na podzim 2015. Jejich případné nároky tedy byly promlčeny nejpozději koncem roku 2018.
A za čtvrté: vývoj emisní kauzy před německými či jinými zahraničními soudy nemá žádný právně významný a precedenční vliv na tuzemská soudní řízení. Právní úprava v České republice i v Německu je odlišná a odlišný byl i přístup úřadů v obou zemích. V Česku nebylo nikdy shledáno, že by vozidla nesplňovala technické ani právní podmínky pro jejich provoz, a ani servisní akce tak nebyla povinná.
Dosavadní výsledky veškerých snah žalujících stran v aféře dieselgate v českém právním prostředí tedy ukazují, že pro spotřebitelé se spíše zvyšují rizika, než naděje na řádné odškodnění – pokud tedy budeme spoléhat na zmíněné “kvazihromadné” či společné žaloby. Již dříve jsem upozorňoval na problematickou konstrukci žalob a spotřebitelům radil, aby byli obezřetní a důkladně zvážili rizika před tím, než se do společné žaloby zapojí. Platilo to před pěti lety a platí to dodnes. Do té doby, než bude schválen příslušný zákon, budou podobné pokusy nebezpečné a spotřebiteli nepřinesou zhola nic.
MARTIN REZEK, advokát
Foto: pixabay.com


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Recenze novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

31.03.2025, Autor: swp, red

„Když odjedu z Brna od své rodiny do Prahy, nikdy nevím, kdy se vrátím," říká v médiích poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková. Není sama, na průtahy, nepředvídatelnost jednání a věčné obstrukce si stěžují i další poslankyně, kterým se nedaří skloubit práci ve sněmovně s rodinu. Přestože

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Recenze návrhu zákona o povinném příspěvku na produkty spoření na stáří

04.02.2025, Autor: swp, red

Vládní důchodová reforma představuje klasickou frustrační kompozici ve stylu Járy Cimrmana. Lidem pracujícím v náročných profesích vláda slibovala dřívější odchod do penze. Nárok na předčasný důchod bez krácení měli mít lidé v povoláních zařazených do čtvrté a třetí kategorii rizik, což se týkalo zhruba 130 tisíc osob. Během projednávání zákona koalice na poslední chvíli couvla a okruh oprávněných osob zúžila na čtvrtou kategorii, což je zhruba 12 tisíc osob. Fázi očekávání vystřídala fáze zklamání.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o zemědělství

20.01.2025, Autor: swp, red

V některých zákonech je třeba číst mezi řádky, jinak by nedávaly smysl. Z tohoto ranku je i poslanecký návrh ministra zemědělství Výborného, spolupodepsaný koaličními poslanci a jednou poslankyní z řad Pirátů. Ti se ostatně holedbají, že to celé vymysleli. Do zákona o zemědělství autoři vkládají definici rodinných zemědělských hospodářství.

Recenze zákona o ochraně přírody a krajiny (Národní park Křivoklátsko) 

06.01.2025, Autor: swp, red

O možnosti prohlásit Chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko za národní park se mluví již mnoho let. Důvodem jsou vzácné listnaté lesy s velkou druhovou rozmanitostí a jedinečná příroda, která je domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Národní park Křivoklátsko má podle vládního návrhu zákona zabírat zhruba 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Rozprostírat by se měl jižně od Křivoklátu podél Berounky a velikostí by se příliš nelišil od Českého Švýcarska.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o obalech 

29.12.2024, Autor: swp, red

Cirkulární ekonomika, neboli oběhové hospodářství, je pilířem udržitelného rozvoje. Snaha o prodloužení životního cyklu výrobků a jejich navracení do oběhu je jistě záslužná, pokud se však sledování vytčeného cíle děje bez ohledu na vedlejší dopady, může být i ekologicky škodlivá.

Stavební legislativa se dále komplikuje, byty kvůli průtahům zdražují o stovky tisíc korun

13.12.2024, Autor: Z blogosféry

Povolit bytový dům připravený v souladu s platným územním plánem trvá v hlavním městě v průměru tři roky, výjimkou nejsou ani řízení trvající více než deset let. Nové byty jsou kvůli těmto průtahům dražší o stovky tisíc korun. Nic se na tomto tristním stavu nezmění nejméně další tři roky. Naopak situace bude ještě horší. Senátoři totiž schválili novelu nového stavebního zákona, která legislativu ještě více komplikuje. Stavebním úřadům umožňuje používat staré i nové systémy, navíc zavádí další přechodné lhůty. Stavební legislativní chaos se tím jen prohlubuje.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama