Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR dnes 22. ledna 2025 schválila ve třetím čtení hlasy všech přítomných poslanců dlouho připravovanou novelu zákona o advokacii, která by mohla v mnoha směrech přinést podstatné a očekávané změny do výkonu advokacie, jež jsou důležité nejen pro advokáty, ale i pro jejich klienty.
K těm nejvýznamnějším patří zakotvení vyšší ochrany důvěrnosti vztahů klienta a možnost účasti advokátů na sněmu distančním způsobem a konání on-line voleb do orgánů Komory. Dále zřízení garančního fondu pro odškodnění obětí trestných činů spáchaných při advokátních úschovách a stanovené celé řady nových povinností a omezení při jejich provádění. V této souvislosti by pak Komora mohla získat i oprávnění získávat od bank informace o úschovních účtech pro aktivní kontrolu úschov.
Poslaneckou sněmovnou schválená novela zákona o advokacii obsahuje rovněž zmocnění Komory vydávat stavovským předpisem advokátní zkušební řád, přináší možnost výkonu právní praxe advokátního koncipienta na částečný úvazek.
V neposlední řadě je v novele obsaženo i zpřísnění postihu vinklářů, tedy těch, kteří vykonávají advokacii neoprávněně. Zavádí se rovněž informovaný souhlas pro odstranění případného střetu zájmů při poskytování právních služeb a možnost činit prohlášení advokáta o pravosti elektronického podpisu nebo možnost identifikace klientů na dálku prostřednictvím prostředků pro elektronickou identifikaci.
Pokud sněmovnou schválené znění novely projde v této podobě i zbytkem legislativního procesu, nebude se Komora v budoucnu nově zabývat kárnými podněty vůči advokátům kvůli výkonu jejich politických práv.
V rámci pozměňovacích návrhů Poslanecká sněmovna schválila i drobnou novelu zákona o soudech a soudcích, jež zařazuje vedle advokátů i advokátní koncipienty do okruhu osob, které by se při vstupu do soudní budovy nemusely podrobit bezpečnostní kontrole.
„Na novelu zákona o advokacii advokátní stav dlouho čeká. Je pro nás skutečně mimořádně důležitá, zejména proto, že vedle některých spíše technických změn řeší hned několik zásadních otázek. Například zakotvení vyšší ochrany důvěrnosti vztahu klienta a advokáta (v zahraničí obvyklého principu Attorney-Client Privilege) tak, aby bylo postaveno najisto, že předmětem ochrany jsou všechny informace, které si mezi sebou klient s advokátem vymění v souvislosti s poskytováním právní služby.
Neméně významná je úprava advokátních úschov, na jejímž znění Komora aktivně spolupracovala a byla vedena snahou obnovit důvěru veřejnosti v jejich bezpečné provádění zároveň s tím, že nové předpisy by neměly neúměrně administrativně i jinak zatížit advokáty natolik, aby tuto službu přestali poskytovat.
Profesní život advokátů jistě zjednoduší i možnost digitalizace některých agend České advokátní komory a zejména pak možnost konat online sněm a volbu do orgánů Komory.
Důležitou změnou, zvlášť pro mladé zájemce o profesi advokáta, bude odstranění jistých bariér výkonu právní praxe advokátních koncipientů pro osoby, které nemohou vykonávat tuto praxi v plném pracovním poměru, například z důvodu péče o rodinného příslušníka či z jiných závažných důvodů,“ konkretizuje Robert Němec, předseda ČAK.
Česká advokátní komora věří, že tak jako novela prošla úspěšně Poslaneckou sněmovnou, projde i Senátem a bude brzo podepsána prezidentem republiky, aby mohla záhy vstoupit v účinnost.
Foto: Pixabay
Zdroj: ČAK