e-news.cz - kurzy
Reklama

Britská regulace internetu: kritika ze strany Wikipedie

21.05.2025, Autor: Vojtěch Benda

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Britská regulace internetu: kritika ze strany Wikipedie

Po loňských nepokojích, které byly do značné míry přisouzeny dezinformacím skrze různé platformy, se Velká Británie rozhodla přistoupit k přísnější regulaci internetu. Nová zákonná úprava je kritizována jak pro zásah do svobody vyjadřování, tak také pro nedostatečnou sílu, jak zabránit šíření dezinformací. Předpokládá se, že nové znění zákona bude cílem více soudních řízení. První z nich podala Wikipedie.

Známá internetová encyklopedie se obává, že bude zařazena do první, tedy nejpřísnější kategorie a bude tak muset vymáhat přísná pravidla. Například zjišťovat totožnost svých přispěvatelů, což by je mohlo vystavit nepříjemnostem. Především, ale ne výhradně, se obává o autory z totalitních zemí.

Nejvyšší kategorie bezpečnosti se má týkat největších platforem, které v Anglii umožňují milionům uživatelů vzájemně sdílet obsah. Wikipedie sama uvádí, že chápe nutnost takové kategorie, ale domnívá se, že by sem internetová encyklopedie neměla spadat. Proto také napadla pouze takzvané „kategorizační předpisy“, které určují, jaké stránky by do této kategorie měl Ofcom (úřad vymáhající internetovou bezpečnost) zařadit.

Wikipedie se domnívá, že současná pravidla jsou nešťastně nastavena. Prý mohou postihnout stránky, které takovou formu kontroly nevyžadují a naopak přehlédnout platformy, které by přísnější pravidla vyžadovaly. Očekává se, že pro Wikipedii nebude snadné své stanovisko obhájit, obvykle totiž bývá v Británii obtížné uspět při soudním přezkumu předpisů.

Navzdory tomu se očekává, že tento konkrétní zákon bude přezkoumáván vícekrát. „Můžeme očekávat, že se objeví další problémy,“ řekl pro BBC Ben Packer. Připomíná, že zákon je neuvěřitelně rozsáhlý a složitý, navíc bude mít nutně dopad na svobodu projevu britských občanů.

Podle dalších kritiků je naopak zákon o online bezpečnosti příliš měkký a nedává Ofcomu dostatek pravomocí. Především jde o rychlost mazání škodlivých zpráv, jejichž obsah by se mohl šířit i po smazání původního problematického příspěvku.

V souvislosti s loňskými nepokoji ve Velké Británii se také hovoří o tom, že policie by měla být schopná podobné problematické nálady včas zachytit a patřičně se na ně připravit, což se v loňském roce nestalo. Monitorování online obsahu může být pro některé sbory problematické, ale podle sira Andyho Cookea by se policejní složky měly přizpůsobit současnosti a snažit se být dostatečně informovány skrz online dostupný obsah.

Zákon o online bezpečnosti je velmi problematický. Jeho podstatná část se týká především bezpečnosti dětí, ochrany před jejich zneužíváním, propagace sebevraždy nebo sebepoškozování, přísnější kontrola dospělosti uživatelů a podobně. Jeho druhá část, tedy monitorování a případné mazání příspěvků nutně zasahuje do svobody projevu. Právě proto jde o tak ostře sledovaný zákon.

Foto: Vytvořeno umělou inteligencí v ChatGPT

Autor: Vojtěch Benda 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Britská regulace internetu: kritika ze strany Wikipedie

21.05.2025, Autor: Vojtěch Benda

Po loňských nepokojích, které byly do značné míry přisouzeny dezinformacím skrze různé platformy, se Velká Británie rozhodla přistoupit k přísnější regulaci internetu. Nová zákonná úprava je kritizována jak pro zásah do svobody vyjadřování, tak také pro nedostatečnou sílu, jak zabránit šíření dezinformací. Předpokládá se, že nové znění zákona bude cílem více soudních řízení. První z nich podala Wikipedie.

Superdávka v akci: Co přináší nová sociální reforma, kterou dnes podepsal prezident?

16.05.2025, Autor: Josef Neštický

16. května 2025 prezident Petr Pavel podepsal zákon o takzvané superdávce, která slibuje revoluci v systému sociálních dávek v České republice. Jde o sloučení čtyř dosavadních dávek do jedné, zjednodušení administrativy a zavedení nových pravidel, jako je majetkový test, či bonus za práci. Co to pro nás znamená a jaké změny můžeme očekávat?

e-news.cz - kurzy
Reklama

Sněmovna schválila zásadní zákon o kyberbezpečnosti. Nové povinnosti se dotknou i solárních elektráren a bateriových úložišť

08.05.2025, Autor: Z blogosféry

Firmy čekají nové požadavky v oblasti kybernetické bezpečnosti. Přijetí nového zákona představuje významný krok v regulaci kyberochrany v České republice. Tento právní předpis implementuje evropskou směrnici NIS 2 a navazuje na Akt o kybernetické bezpečnosti. Jeho cílem je reagovat na rostoucí kybernetické hrozby a zvýšit úroveň ochrany služeb v klíčových sektorech.

Letní brigády nově už od 14 let: nová pravidla, ale i omezení

02.05.2025, Autor: Z blogosféry

Letní brigády budou nově dostupné i pro čtrnáctileté děti, které ještě nemají ukončené základní vzdělání. Změnu přináší novela zákoníku práce, která sníží věkovou hranici pro možnost pracovat. Nová pravidla by měla začít platit od 1. června 2025. Minimální mzda pro mladistvé, stejně jako pro dospělé, v letošním roce činí 124,40 Kč za hodinu.

Recenze novely zákona o azylu

30.04.2025, Autor: swp, red

O migračním paktu většina lidí ví jen to, že zavádí relokace migrantů a placení mastných pokut za jejich odmítnutí. Ve skutečnosti ale reforma migrační a azylové politiky, která je označována jako migrační pakt, ani zdaleka neobsahuje jen extrémně nepopulární vnucenou solidaritu.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Zákon o kybernetické bezpečnosti přináší firmám vysoké náklady i rizika

29.04.2025, Autor: Z blogosféry

Poslanecká sněmovna v pátek schválila nový zákon o kybernetické bezpečnosti, který implementuje evropskou směrnici NIS2 do českého právního řádu. Legislativní novinka, jež by měla nabýt účinnosti v červenci 2025, přináší zásadní změny pro tisíce podniků napříč klíčovými odvětvími.

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

31.03.2025, Autor: swp, red

„Když odjedu z Brna od své rodiny do Prahy, nikdy nevím, kdy se vrátím," říká v médiích poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková. Není sama, na průtahy, nepředvídatelnost jednání a věčné obstrukce si stěžují i další poslankyně, kterým se nedaří skloubit práci ve sněmovně s rodinu. Přestože

e-news.cz - kurzy
Reklama