Nejnovější studie společnosti Boston Consulting Group ukázala, že umělá inteligence by měla do roku 2035 ovlivnit více než 40 % pracovních míst v České republice. Nemůže tak být pochyb o tom, že AI zásadním způsobem mění trh práce. Jak se na tyto změny, které by se měly týkat více než 2 milionů Čechů, připravit? A jaké příležitosti a výzvy AI přinese v roce 2025?
Jak umělá inteligence (AI) mění trh práce?
Podle údajů Českého statistického úřadu v roce 2024 využívalo umělou inteligenci 11 % českých firem, jedná se o dvojnásobný nárůst v porovnání s předchozím rokem. V oblasti informačních a komunikačních činností AI využívá 46,5 % firem, v pohostinství 4,2 % a ve stavebnictví 2,3 % firem.
AI dokonce již začala být integrována do náborových procesů. Vstupuje do vyhledávacích algoritmů na pracovních portálech, do vstupních formulářů i vyhodnocování odpovědí kandidátů. Jak umělá inteligence ovlivňuje samotnou lidskou práci?
Zdroj: Unsplash
Umělou inteligenci firmy využívají při náborových procesech
Automatizace rutinních úkolů
České firmy v současnosti využívají umělou inteligenci zejména k automatizaci rutinních úkolů, ke kterým patří například zpracování dat nebo zákaznická podpora. AI tímto způsobem zvyšuje efektivitu a produktivitu, snižuje firmám náklady, umožňuje personalizovat služby a předchází chybám. Zavedení AI však vyžaduje vysoké počáteční náklady a vyvolává také etické otázky spojené například s ochranou dat a soukromí.
Nové příležitosti vs. ohrožení tradičních činností
Podle odborníků kvůli AI sice některá pracovní místa zaniknou, ale na druhou stranu vzniknou zcela nové profese. Například v administrativě se odhaduje, že by mohlo být až 46 % pracovních úkolů díky AI automatizováno. Mezi pracovní pozice nejvíce ohrožené AI kromě administrativních pracovníků patří také například operátoři call center, účetní nebo analytici dat.
Současně však umělá inteligence vytváří poptávku po nových profesích, a to zejména v technologických oborech. K pozicím, které vznikají díky rozvoji AI, patří například specialisté na strojové učení, etici v oblasti AI, specialisté na uživatelskou zkušenost s AI, manažeři pro implementaci AI nebo specialisté na právní aspekty AI.
Jaké budou klíčové dovednosti budoucnosti?
S rostoucím vlivem umělé inteligence na pracovní trh budou některé dovednosti klíčové pro úspěch a adaptaci na měnící se podmínky.
K nejžádanějším schopnostem, které budou zaměstnavatelé očekávat v blízké budoucnosti, patří zejména technické a digitální dovednosti, kritické myšlení a řešení problémů, měkké dovednosti (komunikace, emocionální inteligence, vedení lidí, týmová spolupráce apod.), kreativita a specializované odborné znalosti. Zaměstnavatelé budou také pravděpodobně upřednostňovat zájemce o práci, kteří jsou schopni rychle se přizpůsobit změnám a jsou ochotní rozšiřovat své znalosti a dovednosti.
Celoživotní vzdělání a rekvalifikace
Vzhledem k rychlým změnám na trhu práce bude nedílnou součástí adaptace vzdělávání a rekvalifikace. Firmy a vzdělávací instituce budou muset spolupracovat na poskytování inovativních a cílených programů, díky kterým zaměstnanci získají potřebné dovednosti. Vzdělávání a rekvalifikace firmám umožní zvládat technologické změny a lépe reagovat na inovace.
V jakých oborech se již AI úspěšně využívá?
Umělá inteligence je v současné době součástí celé řady oborů. Největší roli hraje zejména v těchto:
- Zdravotnictví – Ve zdravotnictví se AI využívá zejména k analýze lékařských snímků, v telemedicíně nebo v prediktivní analýze zdravotnických dat. Urychluje také objevování nových léčiv a jejich testování. Robotické systémy založené na AI lékařům pomáhají při složitých operacích.
- Výroba a průmysl – Umělá inteligence ve výrobě a průmyslu monitoruje stav zařízení, předpovídá potřebu údržby, ovládá robotické systémy na výrobních linkách a zajišťuje automatizovanou kontrolu kvality.
- Vzdělávání – AI v dnešní době dokáže přizpůsobit vzdělávací obsah potřebám studentů, kontroluje testy, analyzuje pokrok studentů a zodpovídá jejich dotazy ohledně studia.
- Doprava a logistika – Své uplatnění nachází AI i v dopravě a logistice. Je jádrem systémů autonomního řízení, pomáhá plánovat trasy pro doručovací služby a optimalizuje kapacity pro veřejnou a soukromou dopravu.
- Finance a bankovnictví – AI přispívá k vyšší bezpečnosti tím, že monitoruje transakce a identifikuje podezřelé aktivity. Využívá se i v zákaznickém servisu, odpovědi na běžné dotazy klientů dnes již standardně zodpovídají chatboti.
Zdroj: Unsplash
Robotizace zvyšuje efektivitu výroby
Umělá inteligence přináší také sociální a etické otázky
Ve společnosti se dnes hojně diskutuje nejen o přednostech, ale také rizicích umělé inteligence. Jednou z hrozeb je již zmíněná ztráta pracovních míst, zejména v manuálních a rutinních oborech, a prohloubení příjmových rozdílů mezi odborníky a manuálními pracovníky.
Obavy vyvolává také riziko zneužití dat nebo nadměrné spoléhání se na AI, které může oslabit komunikaci a empatii mezi lidmi. Firmy by měly dbát na ochranu dat, transparentnost rozhodování a vytvořit pravidla pro odpovědné využívání AI systémů.
Jak se připravit na budoucnost?
Jak by se měli na rozvoj umělé inteligence připravit firmy i samotní zaměstnanci?
Firmy by měly investovat do technologií a vzdělávání
Pro firmy může být výhodné investovat do AI a automatizace. Podcenit by také neměly rozvoj zaměstnanců, například v podobě vzdělávacích programů. Přístup k nejnovějším poznatkům a technologickým pokrokům mohou firmy získat díky spolupráci s technologickými firmami a univerzitami.
Někteří zaměstnanci by měli zvážit rekvalifikaci
Odborníci radí lidem, kteří chtějí udržet krok s dobou, sledovat vývoj AI, automatizace a digitálních technologií a reagovat na požadavky trhu získáváním nových dovedností, například prostřednictvím rekvalifikace nebo kurzů. Vyplatí se také rozvíjet kreativitu, kritické myšlení nebo emoční inteligenci, tedy oblasti, ve kterých zatím umělá inteligence nedokáže plně nahradit lidské schopnosti.
Role vlády je klíčová pro hladkou transformaci pracovního trhu
Úkolem vlády je podporovat rekvalifikační programy zaměřené na technologie a dovednosti budoucnosti, zajistit etické a zodpovědné používání AI ve firmách a nastavit standardy pro ochranu dat a soukromí.
Adaptace je klíčem k úspěchu
Umělá inteligence mění podobu pracovního trhu rychleji, než si mnozí z nás uvědomují. Přestože je velmi pravděpodobné, že některé profese zaniknou, AI vytvoří nové pracovní příležitosti. Klíčem k úspěchu je adaptace na tyto změny.
Foto: Unsplash