e-news.cz - kurzy
Reklama

Česko zaostává v umělé inteligenci, používají ji jen čtyři procenta firem

07.09.2022, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Česko zaostává v umělé inteligenci, používají ji jen čtyři procenta firem

Zhruba osm procent podniků v Evropské unii používalo v roce 2021 umělou inteligenci. V České republice se jednalo pouze o čtyři procenta firem. Podle odborníků z poradenské skupiny Moore Czech Republic je přitom umělá inteligence klíčovou složkou digitální transformace hospodářství a je správné, že umělou inteligenci podporuje stát v rámci Národního plánu obnovy.[1] Naopak nad evropský průměr se Česká republika vyšplhala v podílu společností používajících internet věcí. V ČR tento podíl dosahuje 31 %, průměr celé EU je 29 %. Vyplývá to z dat Eurostatu.[2]

Česko je v pořadí států EU v podílu firem používajících umělou inteligenci až osmnácté. První je v tomto srovnání Eurostatu Dánsko se 24% podílem, naopak nejnižší využití připadá Rumunsku s pouhým 1 %. „Česká republika v používání umělé inteligence v podnikání výrazně zaostává za svými evropskými partnery. Moderní technologie jsou přitom velmi důležité pro hospodářský růst a zcela zásadní pro udržení konkurenceschopnosti firem a tvorbu vyšší přidané hodnoty,“ komentuje Marcela Hrdá, partnerka skupiny Moore Technology CZ.

Částečné řešení nedostatečné pracovní síly

Moderní technologie jako umělá inteligence či internet věcí, který je v tuzemských firmách využíván více, jsou klíčové v rámci automatizace a digitalizace. Právě tyto součásti čtvrté průmyslové revoluce jsou důležité také s ohledem na stav tuzemského trhu práce, kdy se firmy dlouhodobě snaží obsadit tisíce pracovních míst. „Celou řadu činností v průmyslu je možné digitalizovat či automatizovat. Byť je tempo pomalejší než v západní Evropě, existuje celá řada firem, které se tímto směrem vydávají,“ uvádí Ivan Konečný, generální ředitel společnosti Misterine, která se věnuje vývoji a aplikaci rozšířené
a virtuální reality v průmyslu. Současně se zapojováním prvků automatizace a digitalizace je potřeba nachystat systém pro rekvalifikace. „Postupně bude docházet k úbytku pracovních míst s nižší kvalifikací, a tedy nižší přidanou hodnotou, naopak bude nutné zajistit kvalifikaci k obsluze sofistikovanějších přístrojů. Je nutné ale rovněž zmodernizovat systém celoživotního vzdělávání a posunout ho do digitální éry,“ dodává Ivan Konečný.

Součást národní strategie

Podle Ministerstva průmyslu a obchodu je digitální transformace jednou z priorit Národního plánu obnovy. Projekty spadající do jeho rámce musí naplnit alespoň jeden z deseti tzv. digitálních cílů, mezi něž patří právě například umělá inteligence. „To, že stát zahrnul rozvoj umělé inteligence do Národního plánu obnovy, je dozajista krok správným směrem. Obávám se, zda mají firmy projekty v oblasti umělé inteligence dostatečně rozpracovány a dokáží podpory využít,“ vysvětluje partner společnosti Moore Technology CZ Miloslav Rut. „Umělou inteligenci lze efektivně použít v oblasti služeb, kde může ve velké míře nahradit klasické operátory center zákaznické podpory a pracovníky administrativy. V Česku přitom existuje mnoho startupů zabývajících se touto problematikou,“ dodává Rut s tím,
že dalšími oblastmi ekonomiky, kde bude mít umělá inteligence zásadní dopad na snižování nákladů, zvyšování kvality a redukci podílu lidské práce, jsou průmyslové podniky, logistika a skladování zboží.

Internet věcí v každé třetí české firmě

V České republice je 9. nejvyšší podíl podniků využívajících internet věcí v Evropské unii, a to 31 %. Nejvyšší je tento podíl v Rakousku, kde internet věcí používá více než polovina firem, nejmenší je pak opět v Rumunsku – jedná se o 11% podíl. „Internet věcí je v tuzemských firmách využíván především v oblastech skladování, logistiky a v poslední době se začínají intenzivně používat IoT technologie
i v průmyslu, především pro sběr technologických dat. Pro podniky se jedná o užitečný soubor nástrojů, které mohou zásadně usnadnit práci a ušetřit časové i finanční náklady,“ vysvětluje Miloslav Rut s tím, že časté je využití internetu věcí k zajištění bezpečnosti. K tomuto účelu jej podle Eurostatu používá
72 % firem, 30 % firem potom využívá internet věcí k managementu spotřeby energie a 24 % pro údržbu strojů a vozidel. 

Foto: Pixabay

Zdroj: Insighters


[1] https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/mpo-podpori-zavadeni-inovaci-a-digitalizaci-v-podnicich–pripraveno-je-500-milionu-korun-z-narodniho-planu-obnovy–268197/

[2] https://ec.europa.eu/eurostat/en/web/products-eurostat-news/-/ddn-20220609-1


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Budoucnost AI v ČR: lokální servery, vyšší bezpečnost, lepší výkon

07.04.2025, Autor: Z blogosféry

Od automatizace v e-commerce přes zrychlené programování až po analýzu právních dokumentů – umělá inteligence (AI) dnes mění český byznys. Ale kde se tyto výpočty reálně odehrávají? Na jaké infrastruktuře běží, kdo ji poskytuje a jaké jsou rozdíly mezi globálním a lokálním řešením?

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Kybernetickým útokům v poslední době čelila každá čtvrtá firma. Situace se brzy může výrazně zhoršit

31.03.2025, Autor: Z blogosféry

Čerstvou zkušenost s kybernetickými útoky má více než čtvrtina českých firem. Každá osmá dokonce v posledních letech z tohoto důvodu přišla o data. Vyplývá to z průzkumu společnosti eD system. Aktuálně navíc hrozí, že počet zranitelných firem ještě skokově naroste, až 14. října skončí podpora operačního systému Windows 10. Ten stále ještě používá více než 40 % firem.

AI transformuje bankovnictví: jaké změny už u bank vidíme a čekáme? 

19.03.2025, Autor: Z blogosféry

V době, kdy digitální bankovnictví nabírá na síle, stává se umělá inteligence v bankovnictví klíčovým nástrojem pro finanční instituce po celém světě. Není divu: technologie, které stojí za chatboty, analytickými systémy nebo automatizovanými procesy, mění dosavadní pravidla hry a vytvářejí zcela nové možnosti pro banky, zprostředkovatele i samotné klienty.

Žaloba USA na čínské hackery

17.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

V době zvyšujícího se napětí mezi Čínou a USA přichází další krok, který vzájemným vztahům určitě neprospěje. Ve Spojených státech bylo minulý týden obviněno 12 čínských občanů v souvislosti s kyberzločinem proti americkým občanům, společnostem či univerzitám.

Apogeo
Reklama

Kyberbezpečnost: Celosvětový problém i výzva, která ovlivní naši budoucnost nejen v roce 2025

11.03.2025, Autor: Z blogosféry

Kyberbezpečnost nepochybně patří mezi klíčová témata současnosti. To potvrzuje i nadcházející světová výstava EXPO 2025, kde bude kybernetická bezpečnost jedním z témat, která budou v Ósace nepochybně rezonovat. Kyberprostor, jehož význam v každodenním životě neustále roste, je stále častěji cílem nejrůznějších útoků a hrozeb.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Globální průzkum: 197% nárůst e-mailových útoků a personalizované taktiky řízené AI 

25.02.2025, Autor: Z blogosféry

Společnost Acronis, globální lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti a ochrany dat, vydala svou pololetní zprávu Acronis Cyberthreats Report, H2 2024: The rise of AI-driven threats. Ta odhaluje výrazný nárůst kybernetických e-mailových útoků – ve druhé polovině roku 2024 byl zjištěn ohromující nárůst o téměř 200 % v porovnání se stejným obdobím roku 2023.

Až 68 % datových ředitelů při nasazování AI bojuje s kvalitou dat. Pouze třetina firem ji využívá efektivně

20.02.2025, Autor: Z blogosféry

Řada firem investovala do platforem s umělou inteligencí v domnění, že jejich data jsou na inovace připravena. Realita je však jiná – až 41 % organizací přiznává, že má problém s udržením konzistentní kvality dat. Často za to mohou zastaralé systémy, které nezvládají zpracovávat rostoucí objemy dat v reálném čase.

e-news.cz - kurzy
Reklama