e-news.cz - kurzy
Reklama

Zbytečné chyby, zbytečné pokuty. Na co si dát pozor při podání daňového přiznání

28.04.2025, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Zbytečné chyby, zbytečné pokuty. Na co si dát pozor při podání daňového přiznání

Lhůta pro podání elektronického daňového přiznání se krátí, poplatníci mají čas do 2. května. Přestože lze využívat portál MOJE daně, který vyplňování značně usnadňuje, každoročně se objevují v podání chyby. Nemusí jít o fundamentální nedostatky, spíše o méně nápadné přešlapy, které mohou ale mít zásadní dopad na výsledek. Mnohdy se nejedná o chybně spočítanou daň, ale o procesní pochybení nebo nesprávné vyplnění detailů. Právě na tyto chyby dále upozorňuje daňová poradkyně Martina Šotníková ze společnosti Rödl & Partner.

„Jednou z velmi častých chyb je opomenutí příjmů mimo zaměstnanecký poměr. Klienti často zapomínají na drobné příjmy z nájmů, příjmy z kapitálového majetku nebo vedlejší podnikatelské aktivity, které nejsou zahrnuty v ročním zúčtování od zaměstnavatele,“ uvádí Martina Šotníková z Rödl & Partner. Takové opomenutí není považováno za drobnost, ale za závažné porušení, které může vést k doměření daně i sankcím.

Chybné časové zařazení příjmů

Dalším přešlapem může být zařazení příjmu do nesprávného daňového období. „Někteří živnostníci a podnikatelé mají tendenci zařazovat faktury za prosinec do příjmů za tento měsíc, přestože jsou jim prosincové faktury vypláceny až v lednu. To je chybně – vždy totiž záleží na tom, kdy byla skutečně faktura proplacena a peníze přišly na účet. Takže faktura za prosinec, proplacená v lednu, spadá do příjmů již za leden a tím i do daňového přiznání za následující rok,“ vysvětluje Martina Šotníková.

Ignorování novinek

Zásadní problém může nastat, pokud daňový poplatník podá daňové přiznání stejně jako předchozí rok, přičemž přehlédne změny, ke kterým mezitím došlo. „V aktuálně podávaném daňovém přiznání došlo k zásadním změnám, které zavedl vládní konsolidační balíček. Nelze již využít školkovného, ani slevy na studenta. Zpřísnění nastalo také u slevy na manželku/manžela, kterou nově lze využít jen v případě péče o dceru či syna do tří let věku,“ vyjmenovává daňová poradkyně.

Dvojí uplatnění slevy na dítě

Jedním z nejčastějších omylů bývá současné uplatnění daňového zvýhodnění na dítě oběma rodiči. „Daňové zvýhodnění může čerpat vždy pouze jeden z rodičů, a to ten, který dítě uvede v přiznání. Pokud si slevu nárokují oba, systém to nezjistí automaticky, ale může to vést k pozdějšímu doměření daně nebo kontrole,“ vysvětluje Martina Šotníková. Problém často vzniká při střídavé péči nebo u rodin, kde jeden z rodičů podniká a druhý je zaměstnán – právě zde dochází k nedorozuměním nejčastěji. 

Nesprávné označení typu přiznání

Formální chybou je záměna typu přiznání. „Řada poplatníků si plete opravné přiznání s dodatečným. Rozdíl přitom není jen technický – liší se tím, kdy a v jaké lhůtě je možné přiznání podat a jaké má právní důsledky,“ varuje Martina Šotníková. Opravné přiznání lze podat do původního termínu, zatímco dodatečné až poté – a vždy s uvedením důvodu změny. Zde se ovšem poplatníci mohou komplikacím vyhnout, neboť správce daně si změnu dodatečného přiznání na opravné často provede sám, podotýká Martina Šotníková.

Kontaktní údaje jako záchranná brzda

Co se dále podle daňové poradkyně vyplatí neopomenout, je uvedení kontaktních údajů. „Doporučuji každému doplnit do formuláře e-mail a telefon. V případě drobné nejasnosti tak může úředník poplatníka snadno a rychle kontaktovat, čímž se lze vyvarovat komplikacím zvláště při podání daňového přiznání na poslední chvíli,“ dodává daňová poradkyně z Rödl & Partner.

Přestože se mnohé chyby v daňových přiznáních pravidelně opakují, právě ty méně zjevné, formální a procesní, bývají často podceňovány. „Včasná konzultace s odborníkem, kontrola formulářů a důsledné sledování pokynů finanční správy mohou ušetřit nejen finanční prostředky, ale i cenný čas a nervy,“ uzavírá Martina Šotníková z Rödl & Partner.

Foto: Pixabay

Zdroj: EPIC PR


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kryptoměny a daně v roce 2025: Co se mění a na co si dát pozor?

18.04.2025, Autor: Martin Švehla

Kryptoměny jsou digitální aktiva založená na technologii blockchain, která umožňuje decentralizované a bezpečné transakce bez potřeby tradičních finančních institucí. Laicky si můžeme představit kryptoměnu jako datový řetězec (písmena a číslice) s přesně stanovenými parametry, který je vytvořen a ověřován v blockchainové databázi. Vlastnictví kryptoměny je pak určeno kryptografickým podpisem a zaznamenáno v decentralizované účetní knize, přičemž převody probíhají prostřednictvím šifrovaných transakcí bez nutnosti zprostředkovatele. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Opravné a dodatečné daňové přiznání 2025: Jak opravit chyby bez pokuty?

17.04.2025, Autor: Martin Švehla

Podáním daňového přiznání nemusí povinnosti k finančnímu úřadu ohledně předcházejícího roku skončit. Může se stát, že poplatník dodatečně zjistí, že daňové tvrzení, které odeslal, obsahuje chybu. Může například dodatečně zjistit, že měl příjem, o kterém v době podání nevěděl (například ze zahraničí), obdobné to může být i s některými náklady, úlevami či dalšími položkami.

Posledních pár dní zbývá na podání daňového přiznání. Poté hrozí pokuty

16.04.2025, Autor: Z blogosféry

Termín pro podání daňového přiznání z příjmů za rok 2024 se nezadržitelně blíží. Letos připadá na pátek 2. května 2025 a týká se především podnikatelů a živnostníků, kteří jsou ze zákona povinni přiznání odeslat elektronicky. Ti, kdo spolupracují s daňovým poradcem nebo advokátem, mají sice čas až do 1. července, přesto by neměli otálet. Každý rok se najde spousta lidí, která přiznání odevzdá pozdě, a vystavuje se tak riziku pokuty. Téma dále přibližuje Monika Lodrová, daňová poradkyně a partnerka poradenské společnosti BDO.

Daňové úlevy pro podnikatele a čím je doložit

11.04.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikající živnostníci mohou v Česku využít několik možností, které jim pomohou snížit daně. Zatímco základní slevu na poplatníka může využít každý a OSVČ ji nepotřebuje ničím dokládat, pro uplatnění nároku na další slevy je potřeba připravit si k přiznání podklady.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňové přiznání 2025 (za rok 2024): Termíny, postup a důležité informace

10.04.2025, Autor: Martin Švehla

Daň z příjmů je přímá daň, která se uplatňuje na příjmy fyzických i právnických osob. U fyzických osob se zdaňuje mzda (plat), podnikatelské příjmy, příjmy z pronájmu, kapitálové výnosy a další druhy příjmů, vždy snížené o náklady na jejich dosažení, zajištění a udržení.

Přeplatek na dani: Kdy vzniká a kdy ho finanční úřad vrací?

26.03.2025, Autor: Martin Švehla

Přeplatek na dani vzniká v situaci, kdy poplatník odvedl na dani z příjmů v průběhu roku více, než byla jeho skutečná daňová povinnost. Tento přeplatek může být vrácen jak fyzickým osobám, tak právnickým osobám, pokud splní stanovené podmínky.

Srážková daň: Podmínky v roce 2025

25.03.2025, Autor: Martin Švehla

Srážkovou daní se rozumí daň z příjmů, která se sráží přímo při výplatě a sám plátce ji odvádí správci daně. Je dobré se s pravidly podrobněji seznámit, neboť příjmy, zdaněné srážkovou daní, se již do daňového přiznání neuvádějí a další daň se z nich pochopitelně neplatí.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Sleva na manželku 2025 (za rok 2024) daň z příjmu

18.03.2025, Autor: Martin Švehla

Jednou z možností, jak si snížit daň z příjmů je uplatnění daňové slevy na manželku, pokud na ni existuje nárok. V roce 2025 vstupují v platnost některé změny, které se vztahují k aktuálnímu daňovému přiznání k dani z příjmů za rok 2024.  

Firmy v roce 2025 čekají další daňové změny, stavebnictví nebude výjimkou

13.03.2025, Autor: Z blogosféry

Začátek roku 2025 přinesl řadu změn v oblasti daní, které ovlivňují fungování firem v České republice. Zásadními úpravami prošel například zákon o dani z přidané hodnoty a došlo také k zúžení formy poskytnutí zajištění daně z finanční záruky na bankovní záruku. Další klíčové daňové změny teprve vstoupí v platnost v průběhu roku a některé z nich zásadně ovlivní oblast stavebnictví a trh s nemovitostmi.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama