e-news.cz - kurzy
Reklama

Významné daňové změny pro rok 2025: nová pravidla pro zaměstnance, podnikatele i investory

04.12.2024, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Významné daňové změny pro rok 2025: nová pravidla pro zaměstnance, podnikatele i investory

Od 1. ledna 2025 vstoupí v účinnost řada nových daňových opatření, která přinášejí významné změny pro jednotlivce i firmy. Mezi hlavní změny patří omezení daňového osvobození pro příjmy z prodeje cenných papírů, úpravy v oblasti DPH a zavedení osvobození příjmů z krypt aktiv fyzickými osobami. 

Úpravy také zasáhnou benefity pro zaměstnance a zjednoduší pravidla pro zaměstnanecké akciové plány. Tyto změny reagují na potřebu zefektivnění daňového systému a na snahu vlády přizpůsobit legislativu současným ekonomickým výzvám.

Benefity pro zaměstnance: Nový limit pro zdravotní výdaje

Zaměstnancům přináší novela možnost osvobození benefitů v podobě zdravotnických služeb a prostředků až do výše průměrné mzdy, což umožní větší podporu zdraví zaměstnanců. Zůstává však původní limit pro ostatní benefity.

Nové limity pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů

„Jednou z nejvýraznějších změn, kterou novela přináší, je omezení dosud neomezeného daňového osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Od ledna 2025 bude platit roční limit 40 milionů Kč na osvobozené příjmy. Toto omezení se týká brutto příjmů a zahrnuje veškeré prodeje, které splňují podmínky časového testu, tedy 3 roky u cenných papírů, 5 let u podílů,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group. 

Důležitým aspektem je, že rozhodující bude datum přijetí příjmů, nikoli datum uzavření smlouvy o prodeji. Pokud například prodávající uzavře smlouvu v roce 2024, ale finanční prostředky obdrží až v roce 2025, bude nový limit aplikován i na tento příjem. Pro příjmy nad limit 40 milionů Kč bude možné využít daňově uznatelný náklad – buď ve formě nabývací ceny cenného papíru nebo podílu, nebo v podobě tržní hodnoty stanovené k 31. prosinci 2024. Možnost uplatnění tržní hodnoty však vyžaduje znalecký posudek, což představuje další náklad pro poplatníky.

DPH: Změna pravidel pro obrat a nové povinnosti pro plátce

„Pro plátcovství k dani z přidané hodnoty (DPH) přicházejí zásadní změny, které budou mít dopad zejména na podnikatele. Od roku 2025 se bude obrat počítat na základě kalendářního roku místo dosavadního období 12 po sobě jdoucích měsíců. Limit pro povinnost registrovat se k DPH zůstává dva miliony Kč. Dále je zaveden nový obratový limit 2 536 500 Kč, po jehož překročení se osoba povinná k dani stává plátcem DPH ihned následující den,“ dodává Michal Jelínek. 

Tato změna přinese pro podnikatele nutnost denně sledovat výši obratu od začátku kalendářního roku. Podnikatelé proto budou muset dbát na pečlivé vedení evidence příjmů, což může znamenat i zvýšení nákladů na účetní a administrativní služby. 

„Mezi další změny patří prodloužení lhůty pro uplatnění nároku na odpočet DPH, vracení uplatněného odpočtu v případě nezaplacení do šesti měsíců od splatnosti, a také nové možnosti uplatnění odpočtu při registraci nového plátce,“ uvádí Jelínek.

Osvobození příjmů z prodeje krypt aktiv: Výhodná úprava pro fyzické osoby

Zcela novou oblastí daňové legislativy je osvobození příjmů z prodeje krypt aktiv u fyzických osob. Dle nového návrhu by měly být příjmy z prodeje krypt aktiv osvobozeny do limitu 100 000 Kč ročně, nebo pokud držení krypt aktiv přesáhne dobu tří let. Tento krok reaguje na rostoucí význam krypt aktiv a přibližuje legislativu evropským standardům.

„Pro fyzické osoby znamená tato změna daňové zvýhodnění při obchodování s krypt aktivy, ale současně bude existovat roční souhrnný limit 40 milionů Kč, který zahrnuje příjmy z prodeje krypt aktiv, cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Novela však neumožňuje uplatnit tržní hodnotu krypt aktiv jako daňový náklad, jako je tomu u cenných papírů nebo podílů,“ říká Jelínek. 

K dalším změnám patří úprava zdanění příjmů z akciových a opčních plánů zaměstnanců, která má zaměstnavatelům umožnit návrat ke způsobu zdanění platnému do roku 2023. „Zaměstnavatelé budou mít možnost zvolit, zda chtějí zdanění odložit, nebo zdanit příjem již v okamžiku, kdy zaměstnanec akcie či opce nabude. Cílem této změny je snížení administrativní náročnosti spojené s novým režimem odloženého zdanění zavedeného v roce 2024,“ komentuje Michal Jelínek z V4 Group. 

Změny účinné až v průběhu dalších let

Kromě opatření účinných od ledna 2025 přináší novela i několik změn s odloženou účinností v DPH, které postupně nabydou platnosti v letech 2025 až 2028. Patří mezi ně například úpravy v oblasti stavebnictví a prodeje nemovitostí, zjednodušení procesů pro vrácení daní, nebo možnost dotace k ceně pro určité podnikatelské činnosti.

Foto: Pixabay

Zdroj: V4 Group


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Podání daní nestačí: OSVČ musí splnit i další povinnosti do května a června

06.05.2025, Autor: Z blogosféry

S blížícím se koncem dubna upozorňujeme všechny osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), že podáním daňového přiznání jejich povinnosti rozhodně nekončí. Dalším zásadním krokem je podání přehledů o příjmech a výdajích na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) a zdravotní pojišťovnu. Tyto přehledy slouží k výpočtu doplatků za předchozí rok i k určení nových záloh pro aktuální období.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kryptoměny a daně v roce 2025: Co se mění a na co si dát pozor?

18.04.2025, Autor: Martin Švehla

Kryptoměny jsou digitální aktiva založená na technologii blockchain, která umožňuje decentralizované a bezpečné transakce bez potřeby tradičních finančních institucí. Laicky si můžeme představit kryptoměnu jako datový řetězec (písmena a číslice) s přesně stanovenými parametry, který je vytvořen a ověřován v blockchainové databázi. Vlastnictví kryptoměny je pak určeno kryptografickým podpisem a zaznamenáno v decentralizované účetní knize, přičemž převody probíhají prostřednictvím šifrovaných transakcí bez nutnosti zprostředkovatele. 

Opravné a dodatečné daňové přiznání 2025: Jak opravit chyby bez pokuty?

17.04.2025, Autor: Martin Švehla

Podáním daňového přiznání nemusí povinnosti k finančnímu úřadu ohledně předcházejícího roku skončit. Může se stát, že poplatník dodatečně zjistí, že daňové tvrzení, které odeslal, obsahuje chybu. Může například dodatečně zjistit, že měl příjem, o kterém v době podání nevěděl (například ze zahraničí), obdobné to může být i s některými náklady, úlevami či dalšími položkami.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Posledních pár dní zbývá na podání daňového přiznání. Poté hrozí pokuty

16.04.2025, Autor: Z blogosféry

Termín pro podání daňového přiznání z příjmů za rok 2024 se nezadržitelně blíží. Letos připadá na pátek 2. května 2025 a týká se především podnikatelů a živnostníků, kteří jsou ze zákona povinni přiznání odeslat elektronicky. Ti, kdo spolupracují s daňovým poradcem nebo advokátem, mají sice čas až do 1. července, přesto by neměli otálet. Každý rok se najde spousta lidí, která přiznání odevzdá pozdě, a vystavuje se tak riziku pokuty. Téma dále přibližuje Monika Lodrová, daňová poradkyně a partnerka poradenské společnosti BDO.

Daňové úlevy pro podnikatele a čím je doložit

11.04.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikající živnostníci mohou v Česku využít několik možností, které jim pomohou snížit daně. Zatímco základní slevu na poplatníka může využít každý a OSVČ ji nepotřebuje ničím dokládat, pro uplatnění nároku na další slevy je potřeba připravit si k přiznání podklady.

Daňové přiznání 2025 (za rok 2024): Termíny, postup a důležité informace

10.04.2025, Autor: Martin Švehla

Daň z příjmů je přímá daň, která se uplatňuje na příjmy fyzických i právnických osob. U fyzických osob se zdaňuje mzda (plat), podnikatelské příjmy, příjmy z pronájmu, kapitálové výnosy a další druhy příjmů, vždy snížené o náklady na jejich dosažení, zajištění a udržení.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Poradna: Chyby, které vás mohou stát tisíce: Na co si dát pozor při podání daňového přiznání

08.04.2025, Autor: Z blogosféry

Většina lidí, která má povinnost podat daňové přiznání, jej podává digitální formou. Pro ně je tedy důležité datum 2. května 2025, kdy mohou bez sankce své daně přiznat. Na vyplnění mají ještě několik dní. Chyby, kterých se lidé při vyplňování dopouštějí se opakují každý rok a často vedou ke zbytečným komplikacím, zdržení, nebo dokonce doměření daně. Přitom většině z nich lze předejít důslednou kontrolou vstupních údajů a pochopením pravidel, která pro podání přiznání platí.

Přeplatek na dani: Kdy vzniká a kdy ho finanční úřad vrací?

26.03.2025, Autor: Martin Švehla

Přeplatek na dani vzniká v situaci, kdy poplatník odvedl na dani z příjmů v průběhu roku více, než byla jeho skutečná daňová povinnost. Tento přeplatek může být vrácen jak fyzickým osobám, tak právnickým osobám, pokud splní stanovené podmínky.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama