Osoby samostatně výdělečně činné musí řádně a včas doručit daňové přiznání a přehledy, s výjimkou „paušalistů“. Nesplnění zákonných povinností je sankciováno, hrozí vysoké pokuty a při prodlení s platbou daně a pojistného je předepsáno penále.
Pokuta za neodevzdání daňového přiznání činí 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené daně a maximální částka pokuty je dle daňového řádu 300 tisíc korun. „Pokuta za neodevzdání daňového přiznání je předepsána, když je zpoždění delší než pět dní,“ doplňuje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars.
Pokuty za neodevzdání přehledů
Mimo OSVČ, které jsou účastny v dobrovolném měsíčním paušálním režimu, musí všechny OSVČ odevzdat nejenom daňové přiznání ale i přehledy pro zdravotní pojišťovnu a okresní správu sociálního zabezpečení. Za nesplnění této základní povinnosti jsou opět předepsány pokuty. „Zdravotní pojišťovny i okresní správa sociálního zabezpečení mohou uložit pokutu až ve výši 50 000 Kč, navíc je pojistné vyměřeno v pravděpodobné výši, která bývá pro podnikatele často méně výhodná,“ upřesňuje Gabriela Ivanco.
Placení úroků z prodlení
Při neuhrazení daně se od čtvrtého dne prodlení počítají úroky z prodlení. Sazba úroků z prodlení přitom činí součet repo sazby platné k prvnímu dni daného pololetí a osmi procent. K prvnímu lednu 2025 činila repo sazba 4 %, takže pro první pololetí letošního roku je sazba úroků z prodlení 12 %. „Repo sazba se mění poměrně často, aktuálně se snižuje, například pro první pololetí roku 2024 činila repo sazba 6,75 % a celková sazba pro úroky z prodlení byla tedy 14,75 %,“vypočítává Gabriela Ivanco ze společnosti Forvis Mazars.
Neuhrazení pojistného a předepsání penále
Zatímco daň z příjmu může být při nízkém zisku nulová z důvodu uplatnění daňových odpočtů a daňových slev, tak sociální a zdravotní pojištění nikoliv. Při výkonu hlavní činnosti musí být sociální a zdravotní pojištění vždy placeno alespoň v minimální výši. Pokud není pojistné zaplaceno řádně a včas, tak je předepsáno penále. „Sazba penále se mění, například u zdravotního pojištění činí od ledna letošního roku 0,0329 % za každý den prodlení, ve druhé polovině loňského roku to bylo 0,0348 %,“ sděluje Gabriela Ivanco.
Pokuty a penále prodražují daňové povinnosti
Podnikatelé a živnostníci by si rozhodně měli pečlivě plnit své zákonné povinnosti. Případné pokuty i penále jsou totiž důsledně vymáhány, přičemž je stanoveno jejich pořadí a celkové daňové sankce mohou být poměrně vysoké. „Například v případě více splatných dluhů na zdravotním pojištění se nejprve hradí příslušenství (např. pokuty a penále, a teprve následně nejstarší nedoplatky na pojistném,“ upozorňuje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars.
Foto: Pixabay
Zdroj: Tomáš Skolek