e-news.cz - kurzy
Reklama

Sleva na dítě (za rok 2024) daň z příjmu

12.03.2025, Autor: Martin Švehla

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Sleva na dítě (za rok 2024) daň z příjmu

Rodičům, kteří žijí ve společné domácnosti s nezaopatřenými dětmi poskytuje stát finanční podporu formou slevy z daně z příjmu. Jedná se o pevnou částku, o kterou se vyměřená daň snižuje a pokud je vyměřená daň nižší než tato sleva, stát vyplácí rozdíl, tzv. daňový bonus. Je to tedy zejména u nižších příjmů citelná pomoc rodinám s dětmi.

Co je daňové zvýhodnění na dítě?

Daňové zvýhodnění na dítě je pevně stanovená částka (podle počtu dětí ve společné domácnosti), přičemž musí jít o dítě vlastní, osvojené nebo v náhradní péči, o dítě druhého z manželů nebo o vnouče, jehož rodiče nemají příjmy, ze kterých by mohli slevu uplatnit. V principu se jedná o dvě složky:

  • Daňová sleva: Snižuje vypočtenou daň z příjmů o pevnou částku.
  • Daňový bonus: Pokud je daňová sleva vyšší než vypočtená daň, vzniká nárok na daňový bonus, který je poplatníkovi vyplacen.

Toto zvýhodnění uplatňuje vždy pouze jeden z rodičů či jiných oprávněných osob žijících s dítětem ve společné domácnosti.

Výše daňové slevy na dítě v roce 2025

Daňová sleva se z počtem dětí zvyšuje. Pro rok 2025 jsou částky daňového zvýhodnění stanoveny takto:

·       První dítě: 15 204 Kč ročně (1 267 Kč měsíčně)

·       Druhé dítě: 22 320 Kč ročně (1 860 Kč měsíčně)

·       Třetí a každé další dítě: 27 840 Kč ročně (2 320 Kč měsíčně)

U dětí s průkazem ZTP/P se daňové zvýhodnění zdvojnásobuje.

Kdo má nárok na slevu na dítě?

Slevu uplatňuje každý, kdo má zdanitelné příjmy a žije ve společné domácnosti s vyživovaným potomkem, což jsou

·      Nezletilé děti (do 18 let věku)

·      Zletilé děti do 26 let věku, které se soustavně připravují na budoucí povolání (studují)

V zásadě uplatňují tuto slevu jak zaměstnanci, tak OSVČ, přičemž o obou kategorií platí, že pro daňový bonus je nutné splnit ještě jednu podmínku: roční příjem poplatníka musí být alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy, platné k 1. lednu daného roku (v roce 2025 je to 20 800 Kč měsíčně, šestinásobek je tedy 124 800 Kč.

Zaměstnanci: Mohou uplatnit slevu měsíčně prostřednictvím svého zaměstnavatele, pokud podepíší prohlášení poplatníka k dani.

OSVČ: Uplatňují slevu jednou ročně při podání daňového přiznání.

Výpočet slevy a daňového bonusu – příklady

Příklad pro zaměstnance:

·       Hrubá mzda: 30 000 Kč měsíčně

·       Odečtení sociálního a zdravotního pojištění: 4 500 Kč (sociální) + 2 700 Kč (zdravotní) = 7 200 Kč

·       Základ daně: 30 000 Kč – 7 200 Kč = 22 800 Kč

·       Daň před slevami (15 %): 3 420 Kč

·       Sleva na poplatníka: 2 570 Kč

·       Sleva na první dítě: 1 267 Kč

·       Výsledná daň: 3 420 Kč – 2 570 Kč – 1 267 Kč = –417 Kč

V tomto případě vzniká nárok na daňový bonus ve výši 417 Kč.

Příklad pro OSVČ:

·       Příjem po uplatnění výdajového paušálu: 500 000 Kč

·       Základ daně: 500 000 Kč

·       Daň před slevami (15 %): 75 000 Kč

·       Sleva na poplatníka: 30 840 Kč

·       Sleva na dvě děti: 15 204 Kč + 22 320 Kč = 37 524 Kč

·       Výsledná daň: 75 000 Kč – 30 840 Kč – 37 524 Kč = 6 636 Kč

V tomto případě je daňová povinnost 6 636 Kč, takže nárok na daňový bonus nevzniká.

Práce po část roku a uplatnění slevy

I pokud rodič nepracoval celý rok, může uplatnit slevu na dítě za měsíce, ve kterých splňoval podmínky pro její čerpání. To může ovlivnit nárok na daňový bonus, protože je třeba splnit minimální příjmový limit.

Daňové přiznání a jak uplatnit slevu

Zaměstnanci podepisují prohlášení poplatníka u zaměstnavatele, čímž uplatňují slevu měsíčně. O vše ostatní se postará zaměstnavatel. OSVČ uvádějí příslušnou slevu v daňovém přiznání. To se podává jednou ročně.

Slevy a daňové paušály

OSVČ s výdajovým paušálem: Daň z příjmů se platí z tzv. čistých příjmů, tedy z rozdílu mezi výnosy a náklady, vynaloženými na získání a udržení těchto příjmů (zjednodušeně ze zisku). OSVČ mají možnost místo administrativně náročného sledování svých nákladů odečítat paušál, stanovený pro jejich činnost procentem z příjmů. OSVČ tedy v daňovém přiznání jako základ daně uvede své příjmy, snížené o procento paušálu a z této částky pak vypočítá daň z příjmů. Pak uplatní slevu, na kterou má nárok, prostým odečtením od vypočtené daně. Při využití paušálu tedy OSVČ uplatňuje slevu na dítě a případný daňový bonus bez omezení.

OSVČ v paušálním režimu, tedy v případě, že odvádí tzv. paušální daň, zahrnující jak daň z příjmů, tak sociální a zdravotní pojištění. V tom případě nemohou uplatnit daňový bonus, protože jejich daňová povinnost je určena pevnou paušální daní. Jinými slovy: pokud jejich vypočtená daň po uplatnění slevy na dítě klesne pod nulu, stát jim žádný přeplatek nevyplatí. Z toho vyplývá, že pokud OSVČ očekává, že by měl nárok na daňový bonus, může být výhodnější nepoužívat paušální režim a místo toho podat klasické daňové přiznání. Před rozhodnutím o režimu zdanění je proto vhodné provést výpočet, zda se více vyplatí paušální daň, nebo standardní režim s možností čerpání slevy a bonusů.

Časté otázky a odpovědi (FAQ)

Kdo může slevu uplatnit?

Slevu na dítě může uplatnit pouze jeden z rodičů (nebo jiná oprávněná osoba, která žije s dítětem ve společné domácnosti). Rodiče se tedy musí dohodnout, kdo z nich slevu využije.

Co když rodiče mají více dětí?

Daňovou slevu lze uplatnit na každé dítě zvlášť. Pokud mají rodiče dvě a více dětí, mohou si slevu rozdělit – například jeden rodič si uplatní slevu na jedno dítě a druhý rodič na další děti. Tímto způsobem lze efektivněji využít daňové výhody. Protože ale na každé další dítě je sleva vyšší, nemusí být rozdělení úplně výhodné. Mají-li například rodiče 4 děti a rozdělí si jer mezi sebou, uplatní každý z nich slevu pouze na 1. a 2. dítě (což je v součtu 75.048 Kč), kdežto jeden z rodičů samostatně uplatní slevu na 1., 2., 3. a 4. dítě (což je v součtu 93.204 Kč).  

Jak postupovat, pokud dítě přestane studovat?

Pokud dítě ukončí studium (např. nedokončí školní rok nebo se rozhodne nenastoupit na vysokou školu), nárok na slevu zaniká. Slevu lze uplatnit pouze za měsíce, kdy dítě skutečně studovalo. Pokud si rodič uplatnil slevu neoprávněně, bude nutné vrátit daňový bonus nebo doplatit daň.

Jaký je rozdíl mezi slevou na dítě a daňovým bonusem?

Daňová sleva snižuje daňovou povinnost o pevnou částku, případně až na nulu. Daňový bonus se vyplácí poplatníkovi ve chvíli, kdy sleva na dítě převýší vypočtenou daňovou povinnost. Aby měl poplatník na bonus nárok, musí mít dostatečný příjem (alespoň šestinásobek minimální mzdy ročně).

Závěr – doporučení

Sleva na dítě je důležitým nástrojem, který snižuje daňovou zátěž rodin s dětmi. V roce 2025 se její výše liší podle počtu dětí a může rodičům přinést nejen nižší daně, ale v případě nízkých příjmů i daňový bonus.

Hlavní body, které je třeba mít na paměti: 

·      Slevu může uplatnit pouze jeden z rodičů.

·      Lze ji čerpat měsíčně (zaměstnanci) nebo ročně (OSVČ).

·      Pro nárok na daňový bonus je nutné splnit příjmový limit.

·      U dětí s průkazem ZTP/P je sleva dvojnásobná.

Daňové zvýhodnění na dítě je v České republice hojně využívaným nástrojem pro podporu rodin s dětmi. Statistika počtu poplatníků, kteří ji uplatňují, není veřejně dostupná, víme však, že v ČR žije přibližně 1,7 rodin s nezaopatřenými dětmi a dá se předpokládat, že značná část z nich daňové zvýhodnění na dítě využívá. Zejména u domácností s nižšími příjmy a s více nezaopatřenými dětmi je snížení daňové povinnosti citelné a lze získat i zajímavý daňový bonus. Rozhodně je tedy dobré se o konkrétní situaci zajímat, případně se poradit s odborníky.

Foto: Pixabay

Autor: Martin Švehla


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kryptoměny a daně v roce 2025: Co se mění a na co si dát pozor?

18.04.2025, Autor: Martin Švehla

Kryptoměny jsou digitální aktiva založená na technologii blockchain, která umožňuje decentralizované a bezpečné transakce bez potřeby tradičních finančních institucí. Laicky si můžeme představit kryptoměnu jako datový řetězec (písmena a číslice) s přesně stanovenými parametry, který je vytvořen a ověřován v blockchainové databázi. Vlastnictví kryptoměny je pak určeno kryptografickým podpisem a zaznamenáno v decentralizované účetní knize, přičemž převody probíhají prostřednictvím šifrovaných transakcí bez nutnosti zprostředkovatele. 

Opravné a dodatečné daňové přiznání 2025: Jak opravit chyby bez pokuty?

17.04.2025, Autor: Martin Švehla

Podáním daňového přiznání nemusí povinnosti k finančnímu úřadu ohledně předcházejícího roku skončit. Může se stát, že poplatník dodatečně zjistí, že daňové tvrzení, které odeslal, obsahuje chybu. Může například dodatečně zjistit, že měl příjem, o kterém v době podání nevěděl (například ze zahraničí), obdobné to může být i s některými náklady, úlevami či dalšími položkami.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Posledních pár dní zbývá na podání daňového přiznání. Poté hrozí pokuty

16.04.2025, Autor: Z blogosféry

Termín pro podání daňového přiznání z příjmů za rok 2024 se nezadržitelně blíží. Letos připadá na pátek 2. května 2025 a týká se především podnikatelů a živnostníků, kteří jsou ze zákona povinni přiznání odeslat elektronicky. Ti, kdo spolupracují s daňovým poradcem nebo advokátem, mají sice čas až do 1. července, přesto by neměli otálet. Každý rok se najde spousta lidí, která přiznání odevzdá pozdě, a vystavuje se tak riziku pokuty. Téma dále přibližuje Monika Lodrová, daňová poradkyně a partnerka poradenské společnosti BDO.

Daňové úlevy pro podnikatele a čím je doložit

11.04.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikající živnostníci mohou v Česku využít několik možností, které jim pomohou snížit daně. Zatímco základní slevu na poplatníka může využít každý a OSVČ ji nepotřebuje ničím dokládat, pro uplatnění nároku na další slevy je potřeba připravit si k přiznání podklady.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Přeplatek na dani: Kdy vzniká a kdy ho finanční úřad vrací?

26.03.2025, Autor: Martin Švehla

Přeplatek na dani vzniká v situaci, kdy poplatník odvedl na dani z příjmů v průběhu roku více, než byla jeho skutečná daňová povinnost. Tento přeplatek může být vrácen jak fyzickým osobám, tak právnickým osobám, pokud splní stanovené podmínky.

Srážková daň: Podmínky v roce 2025

25.03.2025, Autor: Martin Švehla

Srážkovou daní se rozumí daň z příjmů, která se sráží přímo při výplatě a sám plátce ji odvádí správci daně. Je dobré se s pravidly podrobněji seznámit, neboť příjmy, zdaněné srážkovou daní, se již do daňového přiznání neuvádějí a další daň se z nich pochopitelně neplatí.

Sleva na manželku 2025 (za rok 2024) daň z příjmu

18.03.2025, Autor: Martin Švehla

Jednou z možností, jak si snížit daň z příjmů je uplatnění daňové slevy na manželku, pokud na ni existuje nárok. V roce 2025 vstupují v platnost některé změny, které se vztahují k aktuálnímu daňovému přiznání k dani z příjmů za rok 2024.  

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Firmy v roce 2025 čekají další daňové změny, stavebnictví nebude výjimkou

13.03.2025, Autor: Z blogosféry

Začátek roku 2025 přinesl řadu změn v oblasti daní, které ovlivňují fungování firem v České republice. Zásadními úpravami prošel například zákon o dani z přidané hodnoty a došlo také k zúžení formy poskytnutí zajištění daně z finanční záruky na bankovní záruku. Další klíčové daňové změny teprve vstoupí v platnost v průběhu roku a některé z nich zásadně ovlivní oblast stavebnictví a trh s nemovitostmi.

Sleva na poplatníka 2025 (za rok 2024) daň z příjmu

13.03.2025, Autor: Martin Švehla

Sleva na poplatníka je základní daňová úleva, poskytovaná plošně všem f\yzhickým osobám - poplatníkům - ve stejné výši. Při nižších příjmech a z nich vyplývající nižší daňové povinnosti je tedy sleva opravdu citelná a může daňovou povinnost zcela eliminovat nebo velmi přiblížit k nule.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama